Jezioro Czarnogłowy

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie w Jeziorze Czarnogłowy

Nurkowanie w Polsce, Jezioro Czarnogłowy, Zachodniopomorskie

Nurkowanie - Jezioro Czarnoglowy

Jezioro Czarnogłowy to jeden z ulubionych polskich akwenów ALPHA-DIVERS. Z pewnością jest to najbardziej atrakcyjne nurkowisko w Zachodniopomorskim i doskonały temat na kilkudniowy wypad na nurkowanie weekendowe. Dawne wyrobisko kredy, które zamieniło się w jezioro, kiedy wyłączono pompy, charakteryzuje się stromymi ścianami, pełnymi norek raków błotnych (Astacus leptodactylus), czystą wodą i wspaniałym leśnym krajobrazem, rozciągającym się wzdłuż linii brzegowej, mającej około 3,2 km.

Jezioro Czarnogłowy ma około 1100 metrów długości i 300 szerokości. W najgłębszym miejscu sięga około 28-miu metrów – aby tutaj trafić, trzeba zaplanować nurkowanie w prawą stronę z plaży i szukać tego miejsca poza dawną, obecnie zalaną drogą, prowadzącą na dno zbiornika. Po drodze możemy natknąć się na zatopione wysypisko uchwytów do żelazek. Jeżeli zdecydujemy się zanurkować w lewą stronę z plaży, czeka nas bardzo przyjemne nurkowanie wzdłuż stromej, pionowej ściany, gdzie gniazdują raki. Jest to kolejna pozostałość po kopalni odkrywkowej, która istniała tutaj do 1960 roku. Jeśli popłyniemy wystarczająco daleko, możemy dotrzeć do bardzo klimatycznego zalanego lasu, zaś kończąc nurkowanie w drodze powrotnej na płytkiej głębokości, wzdłuż szuwarów, mamy szansę spotkać dość powszechnie tu występujące szczupaki (Esox lucius). W jeziorze sporo jest też okoni (Perca fluviatilis) i kleni (Squalius cephalus).

[imageflow id=99]

Geologiczna przeszłość okolicznych terenów, daje dodatkowego smaku weekendowym wypadom na nurkowanie nad Jezioro Czarnogłowy. Płytko zalegające pokłady skał węglanowych pełne są skamieniałych śladów morskiej fauny, pochodzącej z okresu, w której powstawały – jury. Jeśli dopisze wam szczęście, dostrzeżecie wśród skał sfosylizowane muszle ślimaków, skorupki jeżowców i ramienionogi.

Nurkowanie w Jeziorze Czarnogłowy, wymaga dobrego planowania i starannie przemyślanej logistyki. Nie działa tutaj żadna baza nurkowa, całe zaplecze sprzętowe, z narzędziami do ewentualnych napraw nurkowego sprzętu, oraz oczywiście pełny sprzęt ratowniczy, jak zestaw tlenowy i apteczka, należy zabrać ze sobą. Jest tu kilka stołów, ułatwiających klarowanie nurkowego ekwipunku, oraz miejsce na ognisko i wiata. Jeżeli będziecie potrzebować sprężarki, możecie skontaktować się z NO GRAVITY.

 

 

ZAPRASZAMY NA NURKOWANIE NAD JEZIORO CZARNOGŁOWY Z ALPHA-DIVERS

 

Podziel się informacją na: