Jezioro Tarnobrzeskie (Machów)

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie w Jeziorze Tarnobrzeskim (Machów)

Nurkowanie w Polsce, Jezioro Tarnobrzeskie (ex Zalew Machów)

sprzet nurkowy Poseidon, No Gravity, Ammonite System

Nurkowanie w Polsce – Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie - ocieplacze No Gravity Sea Lion Light i Sea Lion Plus

Jezioro Tarnobrzeskie – ocieplacze No Gravity Sea Lion Light i Sea Lion Plus

Nurkowanie weekendowe w kraju nie obdarzonym zbyt wieloma nadającymi się do tego celu akwenami, szczególnie w takich miastach jak Warszawa, w pobliżu których żadnych interesujących zbiorników wodnych nie ma, to ustawiczne poszukiwanie nowych możliwości. Jedną z nich jest powstały w 2009 roku Zalew Machowski – obecnie Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie klub ALPHA-DIVERS operuje w miesiącach letnich, oferując => kursy nurkowania w systemach IANTD i PADI oraz nurkowanie pod okiem doświadczonego => instruktora.

 

Jezioro Tarnobrzeskie, dawny Zalew Machowski

Jezioro Tarnobrzeskie, dawny Zalew Machowski

Jezioro Tarnobrzeskie to akwen powstały w wyniku zalania odkrywkowej kopalni siarki. Po zakończeniu wydobycia w 1994 roku, wyrównano i uszczelniono dno (głębokość wyrobiska miejscami przekraczała 100 metrów 🙁 ), a następnie napełniono zbiornik wodą z pobliskiej Wisły. Na tym odcinku, Królowa Polskich Rzek miewa podobno czasami I-szą klasę czystości, co poskutkowało dość wysoką jakością wody w akwenie, słynącym ze szczupaków (Esox lucius), okoni (Perca fluviatilis) i płoci (Rutilus rutilus), które urozmaicają praktycznie każde nurkowanie. Nowopowstały Zalew Machowski (Machów to jedna z dwóch wsi, zniszczonych przez byłą kopalnię), przemianowano później na Jezioro Machowskie, a od 1-go stycznia 2013 nosi on już nazwę Jezioro Tarnobrzeskie. W Jeziorze Tarnobrzeskim od pewnego czasu raportuje się również sumy (Silurus glanis) – największe słodkowodne ryby Europy. Sumy bardzo rzadko występują w jeziorach, ale Tarnobrzeskie jest przecież zbiornikiem zalewowym.

Kurs nurkowania IANTD Advanced Nitrox Diver - Jezioro Tarnobrzeskie

Kurs nurkowania IANTD Advanced Nitrox Diver – Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie ma powierzchnię 445 ha, a od sierpnia 2017 maksymalną głębokość aż 43 m. Najgłębsze, jak dotąd miejsce odnalezione zostało przez nurków ALPHA-DIVERS => „Nurkowanie w Tarnobrzeskim na 43 m”. Jezioro Tarnobrzeskie przyciąga rzesze amatorów sportów wodnych i wypoczynku nad wodą, teren przeznaczony na nurkowanir jest, więc odpowiednio wydzielony i oznakowany. W Jeziorze Tarnobrzeskim czeka na nurków kilka zatopionych łódek, platformy i szuwary, a dno urozmaica gęstwina kilku gatunków ramienic. Profesjonalna Baza Nurkowa LOK Tarnobrzeg oznakowała dwa stanowiska o głębokości 30 i 40 metrów, a chętni na nurkowanie są dowożeni w te miejsca motorówką. Dzięki dużej przejrzystości wody, na dnie Jeziora Tarnobrzeskiego nadal jest jasno… co pozwala na przyzwyczajanie się do nurkowania w polskich wodach, na większych głębokościach, w naprawdę komfortowych warunkach. Podczas głębszych nurkowań w Jeziorze Tarnobrzeskim, szybki RIB ze stanicy pozostaje w pobliżu, a na jego pokładzie czeka w gotowości ratownik i zestaw tlenowy z bazy. Oczywiście w Polsce każdy organizator wyjazdu nurkowego jest zobowiązany do posiadania własnego zestawu tlenowego 😉

Kurs nurkowania IANTD Essentials Diver - Jezioro Tarnobrzeskie

Kurs nurkowania IANTD Essentials Diver – Jezioro Tarnobrzeskie

Weekendowe nurkowanie w Jeziorze Tarnobrzeskim to doskonała okazja do połączenia sportów wodnych z turystyką. Na nocleg warto wybrać pobliski Sandomierz, z nastrojowym średniowiecznym rynkiem, głębokimi wąwozami lessowymi, kurhanami i średniowiecznymi podziemiami. Jeżeli jesteście spragnieni nieco mocniejszych wrażeń, proponujemy nocny spacer do romańskiego kościoła Św. Jakuba i nocne przejście przez Wąwóz Królowej Jadwigi. W okolicy mamy również niezmiernie interesujące zamki, jak legendarny => Krzyżtopór, Szydłów zwany polskim Carcassone, Dzików, Czyżów Szlachecki, Baranów Sandomierski i Zamek Sandomierski. W okresie letnim często odbywają się tutaj rycerskie turnieje, w tym Turniej o Miecz Zawiszy. Z Warszawy nad Jezioro Tarnobrzeskie jest niewiele ponad 200 km, więc znacznie bliżej niż np. na Koparki, czy Zakrzówek, a mamy tu znacznie lepsze warunki do realizacji kursów nurkowania typu Deep Diver – Nurkowanie Głębokie, czy Advanced Nitrox Diver.

Kurs nurkowania IANTD Aadvanced Nitrox Diver - Jezioro Tarnobrzeskie

Kurs nurkowania IANTD Aadvanced Nitrox Diver – Jezioro Tarnobrzeskie

Kursy nurkowania na Jeziorze Tarnobrzeskim to również perfekcyjny wybór. Realizujemy tutaj zarówno kursy nurkowania technicznego IANTD, jak: => IANTD Essentials Diver, => IANTD Deep Diver, => IANTD Advanced Nitrox Diver, jak i kursy nurkowania rekreacyjnego, począwszy od stopnia podstawowego => PADI Open Water Diver, przez => PADI Advanced Open Water Diver, => PADI Rescue Diver, po kursy => PADI Divemaster i => PADI Instruktor Asystujący. Wszystkie wymienione kursy nurkowania rekreacyjnego oferujemy oczywiście również w systemie według programu federacji technicznej IANTD i taką też ścieżkę rozwoju nurkowego od początku polecamy wszystkim swoim kursantom. Jezioro Tarnobrzeskie to idealne miejsce do realizacji kursów nurkowania na specjalizację nawigacji podwodnej => Underwater Navigation, realizowane na życzenie w systemach PADI lub IANTD.

 

Przykładowe albumy obrazujące nurkowanie w Jeziorze Tarnobrzeskim z ALPHA-DIVERS:

Suchy skafander NO GRAVITY "Baltic" - Jezioro Tarnobrzeskie

Suchy skafander NO GRAVITY „Baltic” – Jezioro Tarnobrzeskie

PS. Maksymalną głębokość Jeziora Tarnobrzeskiego 43 m potwierdził 15-go sierpnia 2017 zespół nurków ALPHA-DIVERS: http://tarnobrzeskie.eu/2017/08/17/nowy-rekord-glebokosci-nurkowania-w-jeziorze-tarnobrzeskim/
 

ZAPRASZAMY NA NURKOWANIE NAD JEZIORO TARNOBRZESKIE Z ALPHA-DIVERS

 

Podziel się informacją na: