Komodo, nurkowanie na Komodo, Indonezja

Podziel się informacją na:

Komodo, Indonezja, Morze Flores

Komodo, nurkowanie na Komodo, safari nurkowe na Komodo, Komodo National Park, wyprawy nurkowe

komodo, mapa, morze flores

Tam będą smoki… Komodo, Morze Flores, archipelag na granicy dwóch oceanów: Indyjskiego i Pacyfiku Zachodniego, na wschód od rozległej wyspy Flores

 

Waran olbrzymi (Varanus komodoensis) na wyspie Rinca - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS

Waran z Komodo (Varanus komodoensis), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Komodo (Pulau Komodo) na Morzu Flores to nie tylko jedna z najsłynniejszych wysp Indonezji, to również jedna z najsłynniejszych wysp Ziemi. Sławę Komodo przyniósł smok z Komodo – endemiczny gatunek warana, największa jaszczurka żyjąca obecnie na Ziemi. => Waran z Komodo (Varanus komodoensis) rozbudza wyobraźnię i pobudza emocje ponieważ jest to jedno z tych ostatnich już stworzeń na Ziemi, które jest większe niż człowiek, ma większe zęby niż człowiek i… biega szybciej niż człowiek ;). Niewielka wyspa Komodo pod względem powierzchni znajduje się dopiero w czwartej setce na Ziemi (336 km2), jednak niewielkie populacje waranów z Komodo, liczące sobie ledwie po kilkanaście setek, zachowały się już wyłącznie na Komodo i pobliskich wyspach, jak: Rinca (211 km2), => Flores, Padar (16 km2) i Mota (7 km2). Jadowite olbrzymy stały się, więc symbolem Komodo i całego archipelagu pomiędzy wyspami Sumbawa a Flores.

Waran olbrzymi (Varanus komodoensis) na wyspie Rinca - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS

Waran z Komodo (Varanus komodoensis), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Smok z Komodo (Varanus komodoensis) to nie Kubuś Puchatek. To prawda, że warany z Komodo napadają na ludzi – na wyspie Komodo mieszka ich już dobre kilka tysięcy, choć 90 lat temu żyło tam zaledwie 30 osób! Zamieszkiwanie na tym samym terenie dwóch szczytowych drapieżników prowadzi nieuchronnie do konfliktów interesów, a wynik spotkania warana z nieuzbrojonym człowiekiem jest przesądzony. To prawda, że warany rozkopują groby – warany, nie tylko te z Komodo żywią się padliną (=> Warany paskowane były nawet specjalnie wykorzystywane przez policje kryminalne do poszukiwania trupów, niestety nie dało się ich nauczyć nie dobierania się do denata, co stawiało pod znakiem zapytania wiarygosność śledztw). Niestety, w drugą stronę, teren dostępny waranom na Komodo do życia i ilość dostępnego dla nich pożywienia systematycznie się zmniejsza – ludzie z Komodo polują na ich jedzenie. Park Narodowy Komodo (Komodo National Park) powstał jednak w celu ochrony gatunkowej warana z Komodo, nie zaś lokalnej populacji ludzi, która w ciągu ostatnich sześciu dekad zwiększyła się aż o 800% – bardzo rzadka tendencja w przyrodzie…

komodo park narodowy national park

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park) położony jest w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, pomiędzy wyspami Flores i Sumbawa, w samym środku archipelagu Indonezji, a w jego skład wchodzą wyspy Komodo, Rinca, Padar, Mota i Kode oraz dziesiątki mniejszych wysp. Archipelag Komodo ma pochodzenie wulkaniczne. Wyspa Komodo wypiętrzyła się jakieś 130-134 mln lat temu. Najwyższy szczyt na Komodo to Gunung Satalibo (735 m n.p.m.). Wyspy Padar i Rinca są znacznie młodsze, mając po zaledwie 49 mln lat. Na terenie samego Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) nie ma obecnie aktywnych wulkanów, jednak archipelag Komodo znajduje się na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, więc czynne wulkany znajdują się całkiem niedaleko. Najbliższy aktywny wulkan, znajdujący tuż poza granicami Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) to …Banta Island.

komodo park narodowy national park

Strome ściany Banta, 10 km od granic Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park)

Wulkan na Banta Island wybuchł ostatnio w 1957 roku. Ostatnia erupcja znajdującego się w stanie wciąż podwyższonej aktywności Gunung Sangeang Api miała miejsce w 1996 roku. Jeżeli interesuje kogoś nurkowanie na wulkanie, to właśnie na tym drugim. Blisko 70% powierzchni Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) zajmują sawanny porośnięte trawą alang alang (Imperata cylindrica), poprzetykane szpilami wysokich palm lontar, czyli winodani wachlarzowatej (Borassus flobellifer), nadto akacją (Acacia tomentosa) i jujubą, czyli głożyną pospolitą (Ziziphus jujuba). Palma lontar pochodzi z Indochin i to z jej soku pędzi się arak – podły w smaku i okrutny w skutkach spirytus palmowy, wspomnienie którego wywołuje bladą zieleń na twarzach nawet najtwardszych amatorów samogonu, którzy ten alembik kiedykolwiek przedawkowali. Pozostałe 30% Komodo zajmują suche lasy monsunowe (25%), rosnące przy strumieniach i w dolnej części wzgórz oraz porośnięte rattanem (Callanus sp.) i bambusem (Bambusa sp.) lasy częściowo mgliste (5%), rosnące już na wysokościach powyżej 500 m n.p.m.

komodo national park narodowy rinca dzik wild boar

W lasach monsunowych można spotkać dzika (Sus scrofa vittatus), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

W lasach monsunowych Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) spotkacie takie egzotyczne gatunki drzew jak: kapuk utan, czyli wełniak azjatycki (Bombax ceiba), pokrewny ceibie, znanej nam dobrze z Mezoameryki, figowce dusiciele zwane tutaj beringin, kesambi (Schleichera oleosa), kelumpang, czyli zatwar cuchnący (Sterculia foetida), pohon asam, czyli tamaryndowiec indyjski (Tamarindus indica) i sepang, czyli brezylka sappan (Caesalpinia sappan). Klimat Ziemi się zmienia, zmienia się również i Komodo. Rzeki i strumienie na terenie Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) mają od lat 70. ubiegłego stulecia charakter wyłącznie sezonowy. Przy łożyskach okresowych strumieni Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) spotkać można dziki (Sus scrofa vittatus), czyli babi hutan i bawoły wodne (Bubalus bubalis).

bawol wodny water buffalo bubalus bubalis komodo national park narodowy rinca

Bawół wodny (Bubalus bubalis), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

To tam najbardziej trzeba uważać na => warany (Varanus komodoensis), które polują w tych miejscach z zasadzki. Stałe źródła wody na terenie Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) znajdują się tylko w trzech miejscach: na Gunung Satalibo i Gunung Ara na Pulau Komodo i na Doro Ora na Pulau Rinca. Opady deszczu w Parku Narodowym Komodo (Komodo National Park) to zaledwie 800 mm rocznie i koncentrują się głównie na zachodniej części archipelagu. Tzw. pora deszczowa trwa na Komodo od grudnia do marca, podczas gdy wieje północno-zachodni monsun z Azji. Nie polecamy nurkowania na Komodo w tym okresie. Od kwietnia do listopada na Komodo wieją ciepłe południowo-wschodnie wiatry z Australii, zwane pasatami. Najgorętszym miesiącem w roku jest na Komodo listopad.

komodo park narodowy national park

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park) powstał w roku 1980 w celu ochrony gatunkowej => warana z Komodo (Varanus komodoensis), jednak rozszeszył zakres swojej działalności również o ekosystem morski i w 1986 stał się światowym dziedzictwem ludzkości, jako UNESCO World Heritage Site i Man and Biosphere Reserve. Komodo, jako jedno z siedmiu miejsc na Ziemi, słynie również z różowych plaż, które powstały w wyniku przemieszania białego piasku z czerwonym, zbudowanym ze szczątek otwornic Foraminifera. Obecna powierzchnia Komodo National Park (Parku Narodowego Komodo) to 1817 km2, ale planowane jest jego poszerzenie do 2321 km2. I słusznie – jak pokazały => safari nurkowe ALPHA-DIVERS, odbywające się częściowo również po mało znanych wyspach poza granicami Parku Narodowego Komodo, mieszczą one niesamowitą przyrodę i dziewicze rafy koralowe, które jak najbardziej wymagają skutecznej ochrony i objęcia granicami Parku.

komodo park narodowy national park

Sambar sundajski (Rusa timorensis floriensis), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park) to nie tylko warany z Komodo. Lądowe skarby przyrodnicze Komodo to między innymi grzebiący ptak – nogal zmienny (Megapodius reinwardt), endemiczny komodoszczur skalny (Komodomys rintjanus), czy lokalna wersja jeleniowatego sambara sundajskiego (Rusa timorensis floriensis) – kolejny istotny składnik jadłospisu waranów z Komodo. Do rzadkości widywanych na terenie Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) należy jeden z gatunków cywet – musang kesturi, czyli łaskun palmowy (Paradoxurus hermaphroditus). Jedynie na wyspie Rinca żyją zdziczałe konie (Equus sp.), które były tu niegdyś hodowane przez sułtana Bimy oraz => makaki krabożerne, które prawdopodobnie przepłynęły na wyspę Rinca z pobliskiej wyspy Flores.

komodo park narodowy national park

Nogal zmienny (Megapodius reinwardt), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Koralowe rafy Komodo należą do najbogatszych raf koralowych Ziemi. Akwen Komodo należy do obszaru => Koralowego Trójkąta, terenu o największym zagęszczeniu i zróżnicowaniu życia na Ziemi. Nurkowanie w Parku Narodowym Komodo (Komodo National Park) to szansa na spotkanie ponad tysiąca gatunków ryb, około 260 gatunków korali rafotwórczych, czy 70 gatunków gąbek. Dugonie, rekiny, => manty, kilkanaście gatunków waleni i gigantyczne żółwie morskie to również morskie skarby Parku Narodowego Komodo. To właśnie na Komodo widujemy olbrzymie => żółwie szylkretowe (Etermochelyys imbricata) – ostatnie już takie, zdrowe i duże egzemplarze wymierającego przecież na naszych oczach gatunku. Zdaniem wielu stałych bywalców nurkowanie na Komodo nie ma sobie równych.

komodo park narodowy national park

Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park), Ocean Indyjski

Nurkowanie na Komodo należy do wymagających, co początkujący nurkowie powinni brać pod rozwagę. Archipelag Małych Wysp Sundajskich (Nusa Tenggara) wchodzi w skład olbrzymiego Archipelagu Malajskiego – największego archipelagu na Ziemi, rozdzielającego Ocean Indyjski od Zachodniego Pacyfiku. Ponieważ Wyspy Malajskie leżą na granicy dwóch oceanów, o przeciwstawnych prądach, różnica poziomu wody pomiędzy Oceanem Indyjskim a Pacyfikiem potrafi sięgać nawet kilku metrów, zaś prądy przelewające się pomiędzy wyspami archipelagu cieśninami, jak Sumba, Sape i Lintah na Komodo należą do najsilniejszych na Ziemi. Prądy na Komodo potrafią osiągać prędkość pięciu węzłów! Jednak, choć nurkowanie w prądach nie należy do najłatwiejszych, zgodnie z zasadą: „gdzie jest prąd tam jest ryba” zalicza się je bezdyskusyjnie do najwspanialszych. Zaliczenie przejścia przez miejsca takie, jak Cauldron, czy Golden Passage porównać można do zdobycia rycerskich ostróg w nurkowaniu w prądzie. Oczywiście zawsze planujemy nurkowanie dostosowując poziom trudności do chęci i doświadczenia grupy. Mamy tu również dzięki prądom do czynienia z podwodną przyrodą pogranicza dwóch oceanów. Archipelag Komodo należy do => Koralowego Trójkąta, obszaru o największej dywersyfikacji oraz zagęszczeniu życia na Ziemi, a zdaniem znawców uważany jest obok => Sipadanu i => Raja Ampat za jeden z trzech wierzchołków piękna wspomnianego trójkąta.

komodo park narodowy national park

Koralowa rafa w Oceanie Indyjskim, Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Nurkowanie na Komodo to zaszczyt. Naszym zdaniem, w celu ochrony delikatnych koralowych raf, nurkowanie w takich miejscach, jak archipelag Komodo powinno być zastrzeżone wyłącznie dla bardziej doświadczonych i świadomych nurków. Uważamy, że nurkowanie na Komodo powinno być limitowane podobnie, jak ma to miejsce na => Sipadanie i Galapagos. Przyczyny wymierania => tropikalnych raf koralowych to na całej planecie  wyłącznie czynniki antropogeniczne, a nurkowanie uprawiane jako sport masowy niestety wydatnie się do tego przyczynia, głównie dzięki tonom olejków do opalania, zawierającym trujące dla koralowców substancje, które spłukujemy z siebie pod wodą. Pogorszenie stanu raf koralowych na terenie Parku Narodowego Komodo (Komodo National Park) daje się zauważać z roku na rok… Komodo zdecydowanie zasługuje na pełniejszą ochronę przed ludźmi.

manta rafowa nurkowanie komodo mobula alfredi diving

Manta rafowa (Manta alfredi) i czarny trevaller (Caranx ignobilis), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park), Pacyfik Zachodni

Nurkowanie na Komodo to przede wszystkim => manty, ściągające tutaj do żyznych, pełnych zooplanktonu prądów. Nurkowanie na Komodo to szansa na spotkanie dwóch spośród trzech znanych nauce gatunków mant: manty oceanicznej (Manta birostris) i manty rafowej (Manta alfredi), a liczne nurkowiska Parku Narodowego Komodo, jak np. => Karang Makassar, czy też => Aleja Mant (Manta Alley) są stałymi i dobrze znanymi Manta Pointami, o ugruntowanej i dobrze zasłużonej sławie. Często obserwujemy na Komodo stada mant liczące sobie po kilkanaście, bądź nawet kilkadziesiąt sztuk. Poza tym bardzo dużo napotykanych na Komodo osobników to czarne manty odmiany melanicznej. Jeżeli chodzi o manty to jednak jeszcze nie wszystko. Na Komodo zdarzają się również manty w białej odmianie leucystycznej – prawdziwa rzadkość: Duchy Oceanu.

komodo park narodowy national park hiszpanska tancerka hexabranchus sanguineus

Hiszpańska tancerka (Hexabranchus sanguineus) dorasta, jak widać, do 60 cm

Koralowe rafy Komodo aż tętnią od życia, po obu stronach archipelagu. Różnorodności koralowców bronią tutaj => bumpheady (Bolbometopon muricatum), niegdyś bizony Oceanu, dzisiaj już bardziej jednorożce… Na spisanie napotkanych pod wodą gatunków, należących choćby do jednej rodziny Chaetodontidae brakuje miejsca na pojedynczej stronie dużego logbooka i każde nurkowanie tutaj jest pełne odkryć i ekscytacji. Amatorzy maleńkich morskich stworzeń, jak kraby, krewetki i ślimaki nagoskrzelne również odkryją tutaj wiele wspaniałych skarbów. Wybierając się na Komodo warto popłynąć na safari nurkowe z trasą po obu stronach archipelagu (zachodnio-pacyficznej i indyjskiej), aby to należycie docenić.

komodo park narodowy national park hiszpanska tancerka hexabranchus sanguineus

Koralowa rafa w Zachodnim Pacyfiku, Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Safari nurkowe na Komodo to również spora szansa na nurkowanie z rekinami i to naprawdę z nie byle jakimi. Zaczynając od najbardziej pospolitych, na licznych koralowych rafach archipelagu Komodo biologicznej równowagi i dobrej kondycji gatunków bronią rekiny: żarłacze białopłetwe rafowe (Triaenodon obesus), ale i żarłacze czarnopłetwe rafowe (Carcharhinus limbatus). Dzięki temu spotykamy na Komodo ryby o rozmiarach znacznie przekraczających swoje wymiary katalogowe, jak np. groźne, metrowej długości rogatnice olbrzymie (Balistoides viridescens). W toni przy Crystal i Castle Rock, na północy Komodo spotkać możecie również żarłacze szare rafowe (Carcharhinus amblyrhynchos). To dopiero początek, jeśli chodzi o rekiny na Komodo, bo…

komodo park narodowy national park hiszpanska tancerka hexabranchus sanguineus

Rekin wielorybi (Rhincodon typus), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park) to prawdziwa hurtowania rekinów. Na licznych nurkowiskach archipelagu Komodo spotkacie indopacyficzne rekiny wąsate (Nebrius ferrugineus / tawny nurse shark), choć z obserwacji ALPHA-DIVERS przez kolejne lata wypraw nurkowych na Komodo coraz bardziej odsuwają się one od najpopularniejszych nurkowo miejsc, ze względu na natłok odwiedzających. Podobnie postępują wspomniane żółwie szylkretowe (Erytmochelys imbricata / hawksbill sea-turtle) z => Batu Bolong, które w sezonie przenoszą się w inne, mniej maltretowane miejsca. Indopacyficzne rekiny wąsate gniazdują zwykle po kilka w koralowych jaskiniach, warto więc do nich zaglądać i warto lustrować rafy na obrzeżach bardziej popularnych divespotów.

komodo park narodowy national park hiszpanska tancerka hexabranchus sanguineus

Koralowa rafa w Zachodnim Pacyfiku, Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Jeżeli macie żyłkę do tropienia rekinów, na Komodo czekają takie rarytasy, jak => wobbegong indonezyjski (Orectolobus leptolineatus / carpet shark), rekin bambusowy (Chiloscyllium griseum / bamboo shark), czy => rekin koralowy (Atelomycterus marmoratus / coral cat shark). Jeśli dopisze Wam szczęście Wasze nurkowanie na Komodo może uświetnić => rekin wielorybi (Rhincodon typus / whale shark). Największą chrzęstnoszkieletową sensacją archipelagu Komodo był jednak głębinowy gatunek – rekin wielkogębowy (Megachasma pelagios / bigmouth shark), którego spostrzeżono 25 lipca 2017, kiedy przepływał przez cieśninę obok Gili Lawa Laut, na północy Komodo. Przy niskim prądzie widuje się w cieśninach Gili Lawa Laut i Gili Lawa Darat również rekiny leopardzie (Stegostoma fasciatum / zebra shark).

 

Najlepsze nurkowanie w rejonie Komodo (ranking nurkowisk)

 1. Batu Bolong – łatwo rozpoznawalne miejsce, dzięki skale z otworem, wystającej ponad powierzchnię wody. Nurkowanie w cieniu podwodnej skały, mocno obmywanej przez prąd, na głębokość 35 m, jeżeli chcecie spotkać się z wobbegongiem. Potężne żółwie szylkretowe, napoleony, wiosłogony. Podwodna wyspa kwitnie ruchliwymi ławicami kasji i pokolcowatych, doglądanych przez potężne czarne trevalle i barrakudę, zmuszające je do nagłych zwrotów. Na stoku kilka dużych diodonów, mureny zielone, skorpeny. Korona rafy pulsuje anthiasami, starszymi sierżantami i wieloma innymi barwnymi gatunkami ryb.
 2. Cauldron vel. Shotgun (Komodo, Gililawa) – Cauldron to przesmyk pomiędzy wyspami Gililawa Laut a Gililawa Darat, nurkowanie w bardzo mocnym prądzie. Oprócz masy rekinów – żarłaczy rafowych oraz tuńczykowatych możecie spotkać tutaj rekina leoparda i => manty.
 3. Crystal Rock (Komodo, Gililawa) – nurkowanie w cieniu podwodnej skały mocno obmywanej przez prąd, żarłacze szare rafowe i białopłetwe rafowe, rogatnice
 4. Castel Rock (Komodo, Gililawa) – nurkowanie w cieniu podwodnej skały mocno obmywanej przez prąd, żarłacze szare rafowe i białopłetwe rafowe, rogatnice
 5. Golden Passage (Komodo, Gililawa) – Golden Passage to przesmyk między wyspami Komodo a Gililawa Darat, nurkowanie w bardzo mocnym prądzie, raje marmurowe, rogatnice, tuńczykowate m.in.
 6. Gadja (Banta Island) – Banta Island leży nieco na północ od Parku Narodowego Komodo, dlatego niezwykle rzadko dopływają tu łodzie operujące z Labuan Bajo na Flores, nurkowanie na niesamowitej rafie, dziewiczej i pełnej życia nawet na głębokości 60 m, manty, raje, prawdziwa autostrada ostroboków, na 48 m koralowe jaskinie. Bardzo urozmaicone korale, o krewetkach, skrzydlicach, ustniczkach i szczeciozębach nie ma co wspominać. O zachodzie Słońca z koralowych zakamarków wyłaniają się miliony różnobarwnych liliowców, astroboa, jeżowce i wężowidła. Spotykamy tu kilka bardzo ciekawych ślimaków nagoskrzelnych i mało znanych skrzydlic. Nurkowanie w miejscach takich jak Banta to zaszczyt, którego dostąpić dziś już mogą naprawdę tylko nieliczni na naszej kurczącej się z dnia na dzień planecie. Nurkowanie warte absolutnie każdych pieniędzy!
 7. Manta Alley (Aleja Mant) (południowe Komodo) – nurkowanie  w kotle o słabszej widoczności, za to pełnym mant i bumpheadów, doskonałe miejsce na nurkowanie z mantami dla bardziej zaawansowanych nurków, szansa na rekiny w okolicy, w tym rekiny wielorybie
 8. Manta Alley (Karang Makassar) – nurkowanie w płytkiej rynnie wypełnionej koralowym rumoszem, Makasar Reef przedstawia postkatakliczny pejzaż pustkowia wypełnionego szczątkami martwych koralowców. Teren od czasu do czasu przecinają biegnące w poprzek rynny, w których prąd przygasa, za to w każdej można naciąć się na groźne rogatnice olbrzymie. Tu i ówdzie z rumoszu wyrastają niewielkie enklawy niedobitków koralowych kolonii służące, jako cleaning station dla mant, odżywiających się planktonem z prądów przepłukujących ten płytki obszar. Żyzne prądy zwabiają tu stada mant rafowych. Nietrudno się domyślić, że właśnie z powodu mant tak wyczekiwane jest nurkowanie na Makasar Reef w trakcie nurkowych safari na Komodo.
 9. Aridive – mieszka tu rodzina dużych napoleonów, żółwie szylkretowe, masa pokolców, fizylierów, sweetlipów, kilka dużych diodonów, w tym niebieskie, skrzydlice, odmian kolorystycznych u liliowców nie da się policzyć. Nurkowanie na rafie koralowej w lekkim prądzie, tutejszy rarytas to gniazdo indopacyficznych rekinów wąsatych
 10. Tatawa Besar (Komodo) – nurkowanie na rafie koralowej w lekkim prądzie
 11. Tatawa Kecil (Komodo) – nurkowanie po zacienionej od prądu stronie wysepki Tatawa Kecil, przy czym zacienienie nie jest w wypadku tego akurat skrawka lądu doskonałe. Mocne prądy opływające Tatawa Kecil ulegają swego rodzaju refrakcji i częściowo spotykają się po zacienionej stronie wyspy. Zielone korale twarde. Budowę rafy urozmaica kilka koralowych jaskiń, niektóre z nich mają po kilka pomieszczeń. We wszystkich chowają się ryby, w tym ławice czerwonych Myripristis sp. Rafy doglądają olbrzymia barrakuda i rekin – żarłacz czarnopłetwy rafowy. Żółwie szylkretowe, graniki i nadymki.
 12. Pink Beach (Komodo) – nurkowanie na rafie koralowej, zdarzają się iglicznie-duchy
 13. Siaba Besar (Komodo) – nurkowanie w dryfcie, wzdłuż porośniętej miękkimi koralami ściany. Łagodne stoki wyspy Siaba Besar zdominowane są przez pomarańczową odmianę dendronephti. Ogrody gąbek i korali miękkich to miejsca, w których chętnie stołują się żółwie szylkretowe. Korona rafy koralowej zdominowana w części gęstym niczym żywopłot lasem szybkorosnących koralowców Acroporidae w formie jelenich rogów. Tu i ówdzie na koralach przysiadają duże nadymki. W dalszej części rafa jest bardziej zróżnicowana, a spośród pionierskich gatunków budowniczych raf wyrastają liczne korale ogniste z rodzaju Milleopora.
 14. Siaba Kecil (Komodo) – nurkowanie na rafie koralowej po zacienionej stronie wyspy, sporo ślimaków nagoskrzelnych, żółwie szylkretowe, żarłacze białopłetwe rafowe, rogatnice, skrzydlice, pokolce, ustniczki, błazenki, szczeciozęby.
 15. Pengah Kecil (Karang Makassar) – nurkowanie na stokach wyspy, zielone korale twarde, zdarzają się tu stada => bumpheadów liczące po kilkadziesiąt sztuk, dodatkowo małe niebieskie koralowce wyglądem przypominające halucynogenne grzybki, obecny pełen garnitur dużych i średnich ustniczków.
 16. Gililawa Darat (Komodo) – dobre miejsce na nurkowanie nocne, po nurkowym szaleństwie na pobliskich Crystal Rock, Castle Rock, Golden Passage, czy Cauldron
 17. Sabayor Kecil (Komodo) – nurkowanie w umiarkowanym prądzie, wzdłuż ściany wyspy, rogatnice, graniki, pokolce, ustniczki i szczeciozęby.
 18. Small Wall (Sabayor Besar, Komodo) – nurkowanie wzdłuż ściany wyspy, możliwe lekkie prądy, strunowce, liliowce, gąbki, żółte ukwiały
 19. Wae Nilu (Gambin) – nurkowanie na Gambin nieopodal Rinca Island, łagodny stok porośnięty koralowcem miękkim. Wae Nilu to matecznik młodych sweetlipów, graników baramundi, rogatnic żółtobrzegich i chetoników kleinii. Na grzbiecie zwarta kolonia jeżowców z ławicą czerwonych rybek chroniących się wśród ich kolców. Przy jednym z okruchów rafy kilka bardzo dużych skrzydlic i stado parzących sumików, pod koralowcem młode graniki i sweetlipy. Uważne oko wypatrzy tu małe mureny wstążkowe, ślimaki nagoskrzelne i pipefishe z czerwonym ogonkiem. Żółty wariant skorpeny liściastej, sporo małych nadymek i rybek pudełkowych. Jak na Komodo miejsce średnie, ale podobno zdarzają się krokodyle…

 

 

Komodo, jak dotrzeć? Informacje turystyczne

komodo park narodowy national park sunset

Zachód Słońca nad Morzem Flores, Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Archipelag Komodo, Park Narodowy Komodo (Komodo National Park) znajdują się na terenie => Indonezji. Najbliższym lotniskiem, a zarazem portem morskim, stanowiącym bramę do Komodo jest Labuan Bajo (LBJ) na zachodnim krańcu wyspy Flores. Aby dolecieć z Europy na Flores trzeba przesiąść się w jednym z indonezyjskich portów lotniczych, np. na => Bali lub Jawie. Wyspa Flores ma 354 km szerokości i oprócz Labuan Bajo znajdują się tam jeszcze dwa większe miasta: Maumere i => Ende. W Ende jest lotnisko można, więc wrócić stamtąd na Bali lub Jawę po kilkudniowym zwiedzaniu Flores. Flores to jedna z dzikszych wysp Indonezji i na pewno zasługuje na bliższą uwagę zwłaszcza, że wybudowana kilka lat temu droga w poprzek wyspy, wkrótce wyprze stamtąd wszelką lokalną egzotykę. Jeżeli macie tylko kilka dni czasu po safari nurkowym na Komodo, z Labuan Bajo z pewnością warto wybrać się do pobliskiej wioski Warshawe, założonej przez polskich misjonarzy oraz obejrzeć czarowny wodospad Cunca Wulang i porozmawiać z mieszkańcami.

komodo park narodowy national park delfin dolphin

Delfin, Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Największą atrakcją turystyczną Flores jest wulkan => Kelimutu, z trzema kolorowymi jeziorami w kalderze. Jeżeli macie nieco więcej czasu i żyłkę do nieco bardziej niecodziennej przygody, albo po prostu lubicie podróżować tanio, na Komodo możecie dopłynąć promem z Makassar na wyspie Sulawezi, a tam dotrzeć promem z Surabaya na Jawie. Taki rejs niewątpliwie jest już przygodą samą w sobie, zaś po drodze zobaczycie prawdziwą Azję Południowo-Wschodnią, jakiej na pewno nie zobaczycie w telewizyjnych progamach w stylu azjaexpress. Dla uczestników wypraw i wyjazdów nurkowych ALPHA-DIVERS przygotowaliśmy również zestaw podstawowych informacji związanych z klimatem, warunkami, kulturą i zdrowiem, które warto uwzględnić wybierając się do Indonezji:

=> Indonezja – podstawowe informacje i porady podróżne

 

 

 

Wyjazdy indywidualne na Komodo

Zachód Słońca w pobliżu Komodo na Morzu Flores - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS

Zachód Słońca w pobliżu Komodo na Morzu Flores – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS

Komodo to dobry pomysł zarówno na rajskie dwuosobowe nurkowe wakacje, jak i na dobrą nurkowo-trekkingową wyprawę życia. Nurkowanie na Komodo należy do zdecydowanie najbardziej wartych zalogowania. Ręczymy, że mocno przeżyjecie tu Państwo każdą chwilę podwodnych i lądowych emocji. Spotkanie z waranami olbrzymimi na wyspie Rinca, czy Komodo to wrażenie jedyne w swoim rodzaju. Trekking po dzikiej wyspie Flores pozwoli na spotkanie z dziką przyrodą Azji Południowo-Wschodniej i podziwianie wspaniałych krajobrazów, z wulkanicznymi włącznie. Np. wulkan => Kelimutu na Flores słynie z trzech wulkanicznych jezior, które zmieniają kolory. Dotarcie na miejsce nie należy do najprostszych, ale z chęcią pomożemy w najtrudniejszych transferach.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tym kierunkiem, zapraszamy na spotkanie w Centrum Nurkowym ALPHA-DIVERS, wspólne oglądanie zdjęć, filmów i opowieści o tym co warto przeżyć na Komodo i Flores… 🙂

 

Safari nurkowe na Komodo i wyprawy nurkowe do Indonezji

komodo nurkowanie rekin bambusowy national park narodowy bamboo shark

Rekin bambusowy (Chiloscyllium griseum), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Safari nurkowe na Komodo to idealna forma zapoznania się z jednymi z najpiękniejszych raf => Koralowego Trójkąta, a co za tym idzie i Ziemi. Safari nurkowe na liveabordzie pozwala na precyzyjną realizację nurkowego planu nurkowań w najlepszych porach dnia dla danego miejsca oraz na dotarcie do nurkowisk niedostępnych w ramach dziennych wypłynięć z portu Labuan Bajo na wyspie Flores. Najlepszą porą roku na safari nurkowe na Komodo, ze względu na warunki pogodowe jest wczesna jesień. Safari nurkowe na Komodo klub nurkowy ALPHA-DIVERS organizuje regularnie od roku 2011. Safari nurkowe na Komodo realizujemy zawsze w maksymalnie ośmioosobowych grupach, aby zapewnić nurkom wygodne nurkowanie. W przypadku większej ilości chętnych organizujemy po prostu dodatkowe terminy wypłynięć. Trasy safari nurkowych ALPHA-DIVERS również ulegają zmianom tak, aby najlepiej dostosować się do potrzeb i możliwości uczestników. Zdarza się, że na Komodo wypływamy z => Bali, nurkując po drodze przy wyspach Moyo, Sumbawa, podwodnej cześci wulkanu Sangeang, czy pięknej Banta Island.

komodo safari nurkowe national park narodowy

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS, Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Nurkowanie na Komodo i wyprawy nurkowe do Indonezji, są częścią bogatej oferty wyjazdów klubowych ALPHA-DIVERS do Azji Południowo-Wschodniej. Mamy już dobrze ponad osiem lat pozytywnych doświadczeń w organizacji najbardziej emocjonujących nurkowych i trekkingowych wypraw po całym świecie, o czym świadczy systematycznie powiększająca się rzesza naszych Klubowiczów oraz Krąg Weteranów – doświadczonych nurków, którzy byli już z klubem ALPHA-DIVERS na co najmniej trzech wyprawach na dalekie kierunki. W grupie prowadzonej przez polskiego instruktora nurkowania i ratownictwa nurkowego => DAN (Divers Alert Network), z niezbędną w tropikach specjalizacją => HMLI (Hazardous Marine Life Injuries), macie Państwo zagwarantowane: moc wrażeń, bezpieczeństwo, Przygodę i dobrą, dobrą zabawę w trakcie wspólnego poznawania świata. 🙂

komodo park narodowy national park

Warany z Komodo (Varanus komodoensis), Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Zapraszamy na ekscytujące nurkowanie na Komodo i pełne wrażeń nurkowanie w Koralowym Trójkącie. Zapraszamy na lądowe spotkania z dzikimi waranami z Komodo i dziką przyrodą Azji Południowo-Wschodniej. Zapraszamy na wyprawy nurkowe klubu ALPHA-DIVERS do Indonezji i Azji Południowo-Wschodniej. Filmy, zapiski oraz galerie zdjęć z organizowanych przez nas dotychczas safari nurkowych i wypraw krajoznawczych do Indonezji można obejrzeć tu:

=> wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS do Indonezji w latch 2011-2019

Po wszelkie informacje dotyczące nurkowania i wyjazdów na Bali i do Indonezji zapraszamy pod adresem indonezja@alpha-divers.pl, lub numerem telefonu +48 694 693 983.

 

 

ZAPRASZAMY NA NURKOWANIE Z ALPHA-DIVERS ORAZ WYPRAWY NURKOWE NA KOMODO

 

 

Komodo, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS KOMODO-FLORES-SINGAPUR 2014

Komodo, Indonezja – safari nurkowe ALPHA-DIVERS wrzesień 2020

 

ZAPRASZAMY NA WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2020 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach ALPHA-DIVERS – Manta Cruise Komodo 2020: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

 

Podziel się informacją na: