Kamieniołom Koparki

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie na Koparkach

Nurkowanie w Polsce, Kamieniołom „Gródek” k/ Jaworzna

Nurkowanie w Polsce nie ma może aż tak licznych zwoleników jak nurkowanie w tropikalnych morzach, ale wszystkim, którzy chcieliby spróbować, z całą odpowiedzialnością polecamy Kamieniołom „Gródek”, z racji relatywnie dobrej temperatury i przejrzystości wody, oraz największych śródlądowych wraków, zatopionych w polskich akwenach, zwany popularnie – „Koparki”.

 

 

Kamieniołom „Gródek” to dawna odkrywkowa kopalnia dolomitu. Po upadku firmy zajmującej się wydobyciem, część ciężkiego sprzętu pozostała w wyrobisku, a kiedy tylko wyłączono pompy, woda zalała kamieniołom, tworząc doskonałe miesce do nurkowania, niczym gigantyczny basen o mniej więcej stałej głębokości ~15 m i jasnych, pionowych ścianach.

 

 

Dla nurków, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w Polsce, czy też w ogóle zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem, mamy tu przede wszystkim największą przejrzystość wody i najwyższą temperaturę z pośród polskich akwenów. W okresie letnim, przy dnie nie spada poniżej 19 stopni Celsjusza, w przeciwieństwie do głębszych zbiorników z wyraźną termokliną, można więc bez problemu nurkować tu w grubszej piance, ale to nie jedyne zalety „Koparek”.

Nurkowanie w kamieniołomie „Gródek” zapewnia masę atrakcji. Oprócz tytułowych, kilkunastometrowej wysokości gigantów: Skoda-2 i Skoda-3, mamy tu zatopiony samolot AN-2, mostek z pozostałościami instalacji pompowniczej, kilka rozrzuconych w różnych miejscach bunkrów, oraz powszechnego w polskich akwenach drobiazgu jak zatopiona łódka, samochody, oraz urządzenia pomocne do nurkowych ćwiczeń doskonałej pływalności.

Jak na tak młody akwen, kamieniołom jest dość bogaty w życie, a konkretnie w licznych przedstawicieli fauny. Już na początku nurkowania towarzyszą nam, licznie gromadzące się przy platformach klenie Squalius cephalus, w pobliżu i we wnętrzach zatopionych obiektów napotkamy naprawdę sporych rozmiarów okonie Perca fluviatilis. Wytrwali i cierpliwi miłośnicy nurkowania wzdłuż ścianek, mają szanse napotkania szczupaka Esox lucius, a prawdziwi szczęściarze i amatorzy nurkowań nocnych mogą ujrzeć z bliska, kojarzące się ze starszymi epokami w historii planety – jesiotry Acipenser sp.

Baza Nurkowa „Orka” powstała w 1999 roku. Obecnie jest to najlepiej wyposażona Baza Nurkowa w Polsce. Wejście do akwenu, oraz kursy nurkowania, ułatwiają pływające pomosty z podwieszonymi na głębokości 5 m platformami – to doskonałe rozwiązanie, umożliwiające początkującym nurkom przyzwyczajanie się już od samego początku do rozciągającej się dookoła toni, zamiast bezużytecznego klęczenia na dnie… Wzdłuż nabrzeża znajduje się kilkanaście osłoniętych od wiatru i dobrze oświetlonych wiat, wyposażonych w stoły, ławy na sprzęt i prąd. Do dyspozycji nurków są domki holenderskie, pole namiotowe i czyste, murowane toalety. W planach rozwoju Bazy na najbliższą przyszłość jest również oświetlenie podwodne platform. 

Koparki to również doskonały poligon do ćwiczeń dla bardziej zaawansowanych nurków. Ilość charakterystych obiektów i duże odległości pomiędzy nimi, pozwalają na ćwiczenie nawigacji na bardziej zaawansowanym poziomie, dlatego chętnie prowadzimy tam kursy nurkowania np. z Nawigacji Podwodnej – jeśli uważacie, że jesteście już nieźli spróbujcie trafić pod wodą w poprzek akwenu z koparki na koparkę, a jeśli to już nie sprawia problemu i chcecie sprawdzić się w kartografii podwodnej – spróbujcie stworzyć własną mapę „Koparek” i koniecznie przyślijcie ją do nas ;). Miłego nurkowania :).

 

Zanurkuj w Polsce z ALPHA-DIVERS
 

Podziel się informacją na: