Wielka manta oceaniczna – Manta birostris – Giant Oceanic Manta Ray

Podziel się informacją na:

 

Manta birostris

Giant oceanic manta ray – manta oceaniczna

 

Oceaniczna manta albinos, Komodo,

Oceaniczna manta albinos, Komodo,

 

Manta oceaniczna (Manta birostris / Giant oceanic manta ray) – to chyba najbardziej majestatyczne spośród wszystkich stworzeń morskich. Płynne, pełne gracji ruchy, olbrzymie rozmiary i niezwykła budowa ciała sprawiają, że manty kojarzą nam się ze stworzeniami rodem jakby z innej planety. Nurkowanie z mantami znajduje się na pewno wysoko na liście marzeń każdego początkującego nurka. Zaawansowani bywalcy tropikalnych mórz również potrafią natychmiast rzucić wszystko, gdy w pobliżu pojawi się manta lub => rekin wielorybi. Z zapartym tchem podziwiamy kręgi jakie zataczają te niesamowite stworzenia, często podpływając bardzo blisko nurków, lub też zdolność z jaką niemal bez ruchu potrafią stać nawet w dość mocnym prądzie. Nurkowanie z mantami, obojętnie czy oceanicznymi czy ich mniejszymi rafowymi kuzynami to za każdym razem pamiętne, wręcz mistyczne przeżycie.

 

Jak wygląda manta oceaniczna i w jaki sposób odróżnić ją od manty rafowej?

Manta oceaniczna (Manta birostris / Giant oceanic manta ray) może osiągać prawie siedem metrów rozpiętości skrzydeł, a przy tym wagę do 1400 kg. Zwykle nurkując z mantami spotykamy jednak nieco mniejsze osobniki, o rozpiętości około pięciu metrów. Manta nie posiada płetwy grzbietowej ani płetwy ogonowej. Ogon manty przypomina rapier. Pozbawiony jest on kolca jadowego. Manta ma dwie tak zwane płetwy głowowe, które służą jej do naganiania pokarmy do otworu gębowego. Manta ma pięć par skrzeli. Manta oceaniczna występuje, podobnie jak rekin wielorybi we wszystkich wodach strefy tropikalnej i subtropikalnej od 36S do 40◦ N.

Manta oceaniczna, manta rafowa… – no właśnie, jeszcze całkiem do niedawna nie mieliśmy pojęcia o istnieniu dwóch gatunków mant – nurkowanie z mantą to nurkowanie z mantą, a obecnie już naukowcy badający manty na Karaibach zastanawiają się nad trzecim. Manta oceaniczna z zasady jest znacznie większa od manty rafowej, ale oczywiście nurkując z mantami oceanicznymi możemy się natknąć na młodsze i mniejsze osobniki. Manta oceaniczna ma średnio 4-5 metrów rozpiętości skrzydeł podczas gdy manta rafowa zaledwie 3-3,5 metra. Aby odróżnić te dwa gatunki mant od siebie musimy przyjrzeć im się z bliska, a to niestety zwykle nie jest proste w warunkach w jakich najczęściej spotykamy manty – nurkowanie w prądzie.

Najszybszym sposobem do rozróżnienia mant jest wzór, który noszą one na grzbiecie. Obydwa gatunki mant mają ciemny grzbiet z jasnym obszarem w okolicach głowy. U manty oceanicznej na tym białym polu widać wyraźny deseń w kształcie dużej litery T. Co więcej, granice tego wzoru są ostre. U manty rafowej deseń widoczny na jasnym polu ma kształt przypominający bardziej literę V, zaś przejście pomiędzy tym rysunkiem a jasnym tłem jest łagodne i stopniowe. Manta oceaniczna ma niewielki „statecznik” na plecach w okolicy ogona, czego brak u manty rafowej.

Spodnia strona manty jest zwykle biała z pewną ilością ciemnych plamek. Plamki te, podobnie jak odcisk palca są unikalną cechą każdej manty i pozwalają na jednoznaczną identyfikację danego osobnika. U manty oceanicznej plamki skupione są w raczej w dolnej części brzucha, pomiędzy skrzelami manty oceanicznej brak jest pigmentacji. U manty rafowej plamki spotykamy pomiędzy dwoma rzędami skrzeli, na brzuchu oraz w pobliżu krawędzi płetw. Oczywiście w jednym i drugim wypadku nie dotyczy to całkowicie czarnej odmiany melanicznej.

Manta rafowa (Manta alfredi / Reef manta ray) nie występuje we wschodnim Pacyfiku oraz zachodnim Atlantyku. Manta rafowa spotykana jest zwykle na rafach, w wodach przybrzeżnych i na szelfie kontynentalnym podczas, gdy jej większa oceaniczna kuzynka migruje na większe odległości preferując raczej chłodniejsze prądy oraz wody otwarte strefy pelagicznej. Niestety zdarzają się również hybrydy pomiędzy obydwoma gatunkami…

 

Czym żywi się manta oceaniczna i na czym polega jej rola w morskim ekosystemie?

 

Manta oceaniczna (Manta birostris / Giant oceanic manta ray) odżywia się poprzez filtrację wody. Pochłania ogromne ilości zooplanktonu, małych krewetek, krabów i krylu. Najwięcej pożywienia dla mant niosą żyzne, bogate w plankton prądy stąd też wybierając się na nurkowanie z mantami musimy nastawić się na specyficzne warunki, jak prąd lub odbój i często słabsza widoczność oraz wyposażyć się na takie nurkowanie w odpowiedni sprzęt, jak np. hak rafowy. Są miejsca na świecie, gdzie przy nurkowaniu z mantami zakazane są rurki (snorkel) ponieważ manty potrafią szarpać za nie, zrywając w ten sposób nurkowi maskę z twarzy.

 

Jak przychodzi na świat i jak dorasta manta oceaniczna?

Manta oceaniczna (Manta birostris / Giant oceanic manta ray) – to

 

Jak długo jeszcze będziemy mogli się cieszyć mantą oceaniczną?

Manta oceaniczna (Manta birostris / Giant oceanic manta ray) – to

W 1982 roku gatunek ten znalazł się w Czerwonej Księdze IIUCN jako zagrożony wyginięciem, a od 1996 roku figurował w niej już jako krytycznie zagrożony stopnia I-go (CR A1), a od roku 2008, wskutek dalszej degradacji populacji otrzymał status CR A2bd, co oznacza skrajnie wysokie ryzyko wyginięcia w naturze. Kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do jego ścisłej ochrony, na mocy IV-go Załącznika Dyrektywy Siedliskowej. Zgodnie z Międzynarodową Konwencją ds. Handlu Zagrożonymi Gatunkami CITES, Appendix I, polowanie i handel jakimikolwiek częściami żółwi szylkretowych są zakazane. Niedopuszczalne jest męczenie żywych żółwi lub posiadanie przedmiotów wykonanych z martwych osobników.

 

 

Systematyka, oraz gdzie może nam się trafić manta oceaniczna w trakcie nurkowania?

 

Manta oceaniczna (Manta birostris / Giant oceanic manta ray) – to

Jeśli ktoś ma ochotę przeżyć szczególne nurkowanie z mantami oceanicznymi, powinien wybrać się do któregoś z nurkowisk, których sława związana jest właśnie z ich występowaniem, jak Malediwy, => Komodo, Raja Ampat, czy Nusa Penida. Szczególnie pod tym względem możemy polecić Aleję Mant na Karang Makassar (Komodo), Aleję Mant na południu Komodo oraz obydwa Manta Point przy Nusa Penida. Spotykamy tam zwykle całe stada mant rafowych, często w ubarwionej na czarno odmianie melanicznej.

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Subregnum (Podkrólestwo): Bilateria ()
Infraregnum (Infrakrólestwo): Deuterostomia ()
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Infraphylum (Infratyp): Gnathostomata ()
Superclassis (Nadgromada): Chondrichthyes (Chrzęstnoszkieletowe)
Classis (Gromada): Chondrichthyes (Chrzęstnoszkieletowe)
Subclassis (Podromada): Elasmobranchii (Spodouste)
Infraclassis (Infragromada): Euselachii
clad (klad): (Płaszczki)
Ordo (Rząd): Myliobatiformes (Orleniokształtne)
Subordo (Podrząd): Myliobatidae
Familia (Rodzina): Mobulidae (Orleniowate)
Subfamilia (Podrodzina): Mantidae (Mantowate)
Genus (Rodzaj): Manta
Species (Gatunek): Manta birostris


 

Nurkowanie może mieć głębszy sens aniżeli tylko spędzanie czasu pod wodą. Manta oceaniczna to kolejne z morskich stworzeń, które wpisujemy do Atlasu Gatunków ALPHA-DIVERS. Wszystkie spotkania z mantami oceanicznymi w trakcie nurkowania, warto jest zgłaszać organizacjom zajmującym się monitorowaniem stanu zagrożonych gatunków, np do http://mantawatch.com. Wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS są dobrą okazją do takich spotkań i zbierania takich danych. Zapraszamy na wspólne nurkowanie, zapraszamy na niezwykły Szlak Przygody! 🙂

 

Bibliografia:

Marshall, A. D., Compagno, L. J. V. & Bennett, M. B. (2009). „Redescription of genus Mantawith resurrection of Manta alfredi (Krefft, 1868)” – (Chondrichthyes, Myliobatoidei, Mob-ulidae). Zootaxa 2301, 1–28.

Heidi Dewar, Peter Mous, Michael Domeier, Andreas Muljadi, Jos Pet, Jeff Whitty (2008) Movements and site fidelity of the giant manta ray, Manta birostris, in the Komodo Marine Park, IndonesiaMar Biol DOI 10.1007/s00227-008-0988-x

R. P. Walter, S. T. Kessel, N. Alhasan, A. T. Fisk, D. D. Heath, T. Chekchak, R. Klaus, M. Younis, G. Hill, B. Jones, C. D. Braun, M. L. Berumen, J. D. DiBattista, M. A. Priest, N. E. Hussey (2013) – First record of living Manta alfredi × Manta birostris hybridMar Biol DOI 10.1007/s12526-013-0183-2

J. Mourier (2012) „Manta rays in the Marquesas Islands: first records of Manta birostris in French Polynesia and most easterly location of Manta alfredi in the Pacific Ocean, with notes on their distribution” – Journal of Fish Biology (2012)doi:10.1111/j.1095-8649.2012.03449.x,

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie świata i nurkowanie z mantami oceanicznymi 🙂

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2017 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2017. Nurkowanie z żółwiami szylkretowymi jest praktycznie gwarantowane w ramach tej wyprawy 🙂

Komodo, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA - BALI - KOMODO 2017

Komodo, Indonezja – safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO 2017

 

Podziel się informacją na: