Meksyk, Nurkowanie w Meksyku

Podziel się informacją na:

Nurkowanie w Meksyku

Meksyk, Cenoty, Mezoamerykańska Rafa Barierowa, Morze Corteza

Nurkowanie w Meksyku to idealny sposób na pogodzenie realizacji najwspanialszej pasji, jaką jest nurkowanie z poznawaniem jednego z najciekawszych zakątków świata – Ameryki Środkowej i obszaru kulturowego zwanego Mezoameryką. Szczególnie jeśli zaplanowanie nurkowej wyprawy uzupełnimy o solidną porcję zwiedzania kontynentu, z jego niesamowitą kulturą, przyrodą i historią. W Meksyku nurkujemy od 2008, a jako klub nurkowy ALPHA-DIVERS => wyprawy nurkowe do Meksyku organizujemy od roku 2010. Poznaliśmy dobrze zarówno lokalne nurkowiska jak i sam kraj, a programy naszych wypraw nurkowych są systematycznie uzupełniane o nowe atrakcje i znaleziska, jak nowo otwarte nurkowiska, czy kolejne udostępnione do zwiedzania ruiny. Możemy śmiało powiedzieć, że to najmocniej dopakowane wrażeniami programy wypraw nurkowych do Meksyku, dostępne na polskim i nie tylko polskim rynku. Nasze nurkowanie w meksykańskich Cenotach planuje doświadczony nurek i przewodnik jaskiniowy, zaś wycieczki po prekolumbijskich ruinach prowadzi archeolog, który specjalizuje się w kulturach Ameryk.

Cenoty to najbardziej niesamowite nurkowiska na Ziemi dostępne nurkom rekreacyjnym. => Cenoty to również kopalnie skarbów dla archeologii, paleologii i biologii. Geologiczna przeszłość półwyspu Jukatan – dawnej rafy koralowej, w którą uderzył meteoryt obwieszczający kres ery dinozaurów, to temat rzeka, o którym można rozmawiać godzinami i w trakcie wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Meksyku z przyjemnością robimy to*). Zbudowany z wapienia półwysep Jukatan jest w każdym razie usiany jaskiniami niczym ser szwajcarski. Większość z tych jaskiń utworzyła się w trakcie ostatniego zlodowacenia, kiedy to poziom wody w Oceanie był o około sto metrów niższy, a wspaniałe formy naciekowe, podobne do tych jakie możecie Państwo podziwiać w polskiej jaskini Raj nie mają sobie równych. Gdy Ocean powrócił, większość jaskiń została zalana przez wodę, tworząc najdłuższe na Ziemi systemy jaskiń podwodnych. W latach 90′ ubiegłego stulecia rozpoczęła się wielka eksploracja jaskiń i tak, na samym północno-wschodnim Jukatanie mamy już ponad 1000 km zarejestrowanych korytarzy. Wysoka przejrzystość wody jaka płynie w jaskiniach sprawia, że nurkowanie kawernowe, czyli w tzw. strefie światła stanowi największą przyjemność dostępną nurkom z uprawnieniami rekreacyjnymi. Do nurkowania w Cenotach wystarczy już stopień OWD – nurkowania pod naszą opieką są nie tylko bardzo emocjonujące, ale przede wszystkim bezpieczne. Tym z Państwa, którzy nie mieli do tej pory jeszcze styczności z nurkowaniem, a chcieliby zobaczyć wspaniały świat Cenot polecamy kursy nurkowania z instruktorami ALPHA-DIVERS i => podstawowy kurs nurkowania, który można zrealizować również w Polsce.

Mezoamerykańska Rafa Barierowa to druga co do długości rafa koralowa Ziemi. Zaczyna się na wysokości północnego krańca półwyspu Jukatan, wbijającego się w wody Zatoki Meksykańskiej i ciągnie wzdłuż jego brzegu na południe przez => Belize (dawny Honduras Brytyjski) aż do Hondurasu. Rafa barierowa w niesamowity sposób rozdziela dwa ekosystemy: wewnętrzną, spokoją i płytką część, dającą schronienie wielu gatunkom ryb, co w szczególności widoczne jest w trakcie nurkowań nocnych oraz zewnętrzną, usianą głębokimi na kilkanaście metrów wąwozami i z falowaniem, które daje się czasem wyczuć i na 20-tu metrach. W wąwozach tych znajdziemy zatrzęsienie rekinów wąsatych, => żółwie zielone i => szylkretowe i masę ryb koralowych, w tym barwnych ustniczków i chetoników. W toni Morza Karaibskiego często natomiast spotykane są delfiny, orlenie, żarłacze tępogłowe (bull shark), a czasem manty i => rekiny wielorybie. Mezoamerykańska Rafa Barierowa jest w tym lepszej kondycji im dalej na południe, dlatego po skończonych nurkowaniach w meksykańskich Cenotach przekraczamy granicę Belize, a przy okazji nurkowań na rafie i odpoczynku pod palmami na plażach => Ambergris Caye poznajemy, jakże odmienny, karaibski klimat tego bardzo ciekawego kraju. Skojarzenia z filmami typu „Piraci z Karaibów” są jak najbardziej uzasadnione 😉

Wyprawy nurkowe do Meksyku, nurkowanie w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej organizujemy regularnie. Najbliższa wyprawa nurkowa do Meksyku planowana jest na przełom lutego i marca 2017 roku (najlepsze warunki pogodowe). Link do wyprawy poniżej (obrazek):

 

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2017

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2017

 

Polecamy również wybrane raporty, reportaże i relacje multimedialne z poprzednich wypraw ALPHA-DIVERS do Meksyku:

 

 

* O przeszłości półwyspu Jukatan, zarówno geologocznej jak i historycznej, związanej z cywilizacjami prekolumbijskimi można posłuchać również w Kraju, w trakcie prelekcji i konferencji organizowanych z naszym udziałem (kontakt: info@alpha-divers.pl).

 

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Podziel się informacją na: