Raja Ampat, Papua Nowa Gwinea

Podziel się informacją na:

RAJA AMPAT, Papua – Nowa Gwinea

Nurkowanie na Raja Ampat, wyjazdy nurkowe na rejsy grupowe (safari nurkowe) i pobyty stacjonarne

 

Raja Ampat - safari nurkowe

Archipelag Raja Ampat, Morze Halmahera, Morze Seram, Cieśnina Dampier

 

Archipelag Raja Ampat – wyspy Czterech Króli

RajaAmpat-201703220406-jungle-Wayilbatan

Nurkowanie na Raja Ampat, safari nurkowe ALPHA-DIVERS Raja Ampat 2017

Raja Ampat to archipelag wysp rozciągających się u północno-zachodnich wybrzeży potężnej wyspy Nowa Gwinea (Papua) – uznawanej za najdalej na wschód wysuniętą wyspę Archipelagu Malajskiego, przy półwyspie Doberai, przypominającym z wyglądu na mapie potężną ptasią głowę. Nazwa Raja Ampat (bahasa indonesia: Czterech Króli) pochodzi od czterech głównych wysp archipelagu Raja Ampat: Waigeo, Batanta, Salawati i Misool, ale ogółem wysp i wysepek jest na Raja Ampat ponad półtorej tysiąca. Archipelag Raja Ampat oblewają dwa morza: Morze Halmahera w centralnej i północnej części oraz Morze Seram (Ceram) na południu. Ich ekosystemy są od siebie różne.

RajaAmpat-201703220406-jungle-Wayilbatan

Nurkowanie na Raja Ampat, safari nurkowe ALPHA-DIVERS Raja Ampat 2017

Od półwyspu Doberai na Nowej Gwinei archipelag Raja Ampat oddziela między innymi legendarna nurkowo cieśnina Dampier. Raja Ampat to, obok archipelagu => Galapagos jedna z najwyżej cenionych nurkowych destynacji na Ziemi. Archipelag Raja Ampat słynie z wszechobecnych, potężnych ławic ryb – znajdziecie ich tutaj ponad półtorej tysiąca gatunków, w tym bardzo rzadkich endemitów jak => rekin dywanowy – wobbegong czy endemiczny => rekin epoletowy. Nurkowanie na Raja Ampat należy do naprawdę niezapomnianych przeżyć…

 

Nurkowanie na Raja Ampat – najwspanialszy klejnot Koralowego Trójkąta

 

 

 

RajaAmpat-201703220406-jungle-Wayilbatan

Nurkowanie na Raja Ampat, safari nurkowe ALPHA-DIVERS Raja Ampat 2017

Nurkowanie na Raja Ampat to zaszczyt obcowania z pierwotnym, wciąż nie zniszczonym ekosystemem morskim, w którym kluczową rolę odgrywają stojące na szczycie piramid pokarmowych rekiny. Koralowe rafy Raja Ampat należą do => Koralowego Trójkąta – obszaru o największym zróżnicowaniu i zagęszczeniu życia na metr kwadratowy na całej planecie. Zdaniem nurkowych bywalców najwspanialszych raf Ziemi, archipelag Raja Ampat to również najpiękniejszy klejnot pośród wierzchołków wspaniałości Koralowego Trójkąta: Raja Ampat, => Sipadan i => Komodo. Znajdziecie tutaj zarówno skarby makro, w tym całkiem sporo nie nazwanych jeszcze gatunków, ogromne ławcie ryb, jak i duże stworzenia pelagiczne, jak manty i rekiny.

wobbwgong rekin dywanowy carpet shark raja ampat

Wobbegong – rekin dywanowy, safari nurkowe ALPHA-DIVERS Raja Ampat 2017

Zdanie to podzielają również naukowcy według, których koralowe rafy archipelagu Raja Ampat są po prostu najbogatsze na świecie. Wyspy Raja Ampat są na tyle daleko od głównych szlaków komunikacyjnych, że niełatwo jest do nich dotrzeć, a nurkowanie jest relatywnie drogie, koralowe rafy Raja Ampat pozostają zatem niezadeptane przez tabuny turystów pomimo tego iż jest to jeden z topowych kierunków wypraw i wyjazdów nurkowych. Nurkowanie na Raja Ampat to mocno rozległy temat, którego nie da się wyczerpać w trakcie jednego nurkowego safari. Na początek warto zapoznać się z nurkowym przekrojem przez cały archipelag: Morze Seram, Morze Halmahera, Cieśnina Dampier, a później zgłębiać poszczególne jego fragmenty. Temperatura wody na Raja Ampat to 27°C od Maja do Października i 30°C od Listopada do Kwietnia. Do nurkowania wystarczy pianka o grubości 3 mm.

 

Czego spodziewać się nurkując na Raja Ampat?

 

RajaAmpat-201703220406-jungle-Wayilbatan

Panorama wapiennego archipelagu Raja Ampat, safari nurkowe ALPHA-DIVERS Raja Ampat 2017

Archipelag Raja Ampat to sieć wapiennych wysp, które wyłoniły się z wody jakieś dwa miliardy lat temu, gdy opadł poziom Oceanu. Podobnie jak cały Archipelag Malajski wyspy te leżą na pograniczu dwóch potężnych oceanów: zachodniego Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego. Zróżnicowania rafy koralowej doglądają na Raja Ampat => bumpheady (Bolbometopon muricatum). Ryby żywiące się szybko rosnącymi koralowcami z rodziny Acroporidae. Bumpheady przemierzały niegdyś koralowe rafy Pacyfiku stadami liczącymi po kilkaset sztuk, dzisiaj są coraz rzadszym widokiem, a na Raja Ampat nadal powszechnym – spotykamy tu często stada liczące po kilkadziesiąt osobników.

rekin epoletowy epaulette shark raja ampat

Endemiczny gatunek rekina epoletowego – święty grall safari na Raja Ampat, safari nurkowe ALPHA-DIVERS Raja Ampat 2017

Koralowce Acroporidae rozrastają się w przepiękne kolonie w formie jelenich rogów lub stołów, nie są one jednak budowniczymi raf koralowych, a rosnąc szeroko w koronach raf odbierają światło wolniej rosnącym koralom rozbudowującym rafę. Obecność bumpheadów pozwala zachować równowagę. Zdrowa rafa z pełnym ekosystemem przyciąga gatunki pelagiczne żywiące się planktonem, jak => manty oceaniczne (Manta birostris), czy => rekiny wielorybie (Rhincodon typus), obecne są oczywiście również manty rafowe (Manta alfredi) i mobule. W archipelagu Raja Ampat zarejestrowano, jak dotąd 537 gatunków koralowców i około półtorej tysiąca gatunków ryb – to jedna czwarta całej różnorodności  życia w Oceanie.

 

Kiedy nie wybierać się na nurkowanie na Raja Ampat?

RajaAmpat-201703291269-papuas-Mioskon

Zalana słońcem plaża Mioskon i część grupy młodych Papuasów, którzy wybrali się tu na wagary. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS na Papuę i safari nurkowe na Raja Ampat 2017

Raja Ampat leży na zachodnim krańcu potężnej wyspy Papua – Nowa Gwinea. Zachodnia Nowa Gwinea przechodzi w ciągu roku przez dwie pory deszczowe: Listopad i Grudzień oraz Lipiec i Sierpień. Łodzie nurkowe rozpoczynają zwykle sezon nurkowania na Raja Ampat od Listopada, przenosząc się zwykle na Papuę z rejonu => Komodo. Niestety początek nurkowego sezonu (Listopad) nie jest zbyt atrakcyjny nie tylko pogodowo. Słyszeliśmy już od niejednego nurka, który skusił się na promocję cenową w tym okresie, że nurkowanie na Raja Ampat jest …takie sobie?!!! Nic bardziej mylnego, ale wszędzie trzeba nurkować we właściwym okresie.
 

Papua, Archipelag Malajski i Indonezja

waran olbrzymi komodo dragon monitor lizard varanus komodoensis

Waran olbrzymi (Varanus komodoensis) na Rinca Island. Safari nurkowe ALPHA-DIVERS: Indonezja 2018: Jawa – Bali – Komodo

Archipelag Malajski rozciąga się przez ocean od Półwyspu Indochińskiego aż po Australię. Archipelag Malajski, który powstał w wyniku rozpadu przedwiecznego superkontynentu Gondwana, rozgranicza dwa wielkie oceany: Indyjski i Pacyfik, dzieli się też na kilka mniejszych archipelagów jak: => Filipiny, Wielkie Wyspy Sundajskie (m.in. Borneo, Sumatra, Celebes i Jawa), Małe Wyspy Sundajskie (m.in. Timor, Flores, => Bali , Lombok, => Komodo), czy Moluki. Panuje tu wilgotny klimat równikowy. Archipelag Malajski leży na tzw. Pacyficznej Koronie Ognia, większość wysp wykazuje zatem nadal ogromną aktywność wulkaniczną. Przebiega tędy również granica stref zoogeograficznych: indomalajskiej, czyli orientalnej i australijskiej, zwana linią Wallace’a.

papua nowa new gwinea papuas dani

Papuaskie dziewczynki i kobiety z plemienia Dani w wiosce Jiwika. Dolina Baliem, Papua, Nowa Gwinea, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: Papua – Raja Ampat 2018

Papua to druga co do wielkości po Grenlandii wyspa na Ziemi. Kształt wyspy z lotu ptaka porównywany jest właśnie do …ptaka, a konkretnie rajskiego ptaka zamieszkującego wyspę Papua. Stąd prawdopodobnie pochodzą również nazwy dwóch skrajnych półwyspów: Doberai na zachodzie (Półwysep Ptasiej Głowy) i Półwysep Ptasiego Ogona na wschodzie. Geograficznie Papua zaliczana jest zarówno do Melanezji, jak i do Archipelagu Malajskiego. Politycznie wyspa podzielona jest wzdłuż 141-go południka pomiędzy dwa państwa: Papua – Nowa Gwinea i Indonezję (Papua Barat). Samych Papuasów oczywiście nikt nigdy nie pytał w tej sprawie o zdanie. Ich dążenia niepodległościowe wydają się jednak nie mieć większych szans powodzenia w konfrontacji z indonezyjską armią.

borobudur jawa temple candi swiatynia

Kamienne, ażurowe stupy w świątyni Candi Borobudur, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Indonezja 2017: Jawa – Bali – Komodo

Indonezja to rozległy kraj zajmujący obszar dawnych kolonii holenderskich w Azji Południowo-Wschodniej, wykrojonych niegdyś przez złowrogą Kompanię Wschodnioindyjską (V.O.C.). Religią obowiązująca w Indonezji jest Islam, co trzeba brać pod uwagę przy planowaniu niektórych zakupów. Żyją tu również niewielkie populacje hinduistów, buddystów i chrześcijan, szczególnie aktywne w miejscach bardziej odległych, jak Sorong na wyspie Papua, gdzie wszyscy „innowiercy” zdają się trzymać razem. Najgęściej zaludnioną jest stołeczna wyspa Jawa, na której prócz wspaniałych starożytnych świątyń, jak => Borobudur, => Sewu, => Sukuh czy => Prambawan, warto jest zobaczyć również majestatyczne wulkany => Bromo-Tengger i => Ijen oraz rezerwaty przyrody, jak odcięty niegdyś wybuchem wulkanu Krakatau półwysep Ujung Kulon. Więcej informacji o Indonezji znajdziecie tutaj: => INDONEZJA – informacje o kraju, zaś porady o tym jak przygotować się na wyjazd nurkowy do Indonezji tutaj: => INDONEZJA – co zabrać?

 

Wyprawy nurkowe na Papuę i Raja Ampat

 

raja ampat, safari nurkowe, misool, sunset, zachod slonca, landscape, krajobraz

Zachód Słońca na Raja Ampat, nieopodal wyspy Misool, Morze Halmahera, safari nurkowe ALPHA-DIVERS Raja Ampat 2017

Nurkowanie na Raja Ampat i => wyprawy nurkowe na Papuę, są częścią bogatej oferty wyjazdów klubu nurkowego ALPHA-DIVERS do Azji Południowo-Wschodniej. Mamy już ponad dziewięć lat pozytywnych doświadczeń w organizacji najbardziej emocjonujących nurkowych i trekkingowych wypraw po całym świecie – o czym świadczy systematycznie powiększająca się rzesza naszych Klubowiczów, oraz Krąg Weteranów – doświadczonych nurków, którzy byli już z klubem nurkowym ALPHA-DIVERS na co najmniej trzech Wyprawach na dalekie kierunki. W grupie prowadzonej przez polskiego instruktora nurkowania i pod opieką wykwalifikowanych ratowników => DAN (Divers Alert Network), z niezbędną w tropikach specjalizacją => HMLI (Hazardous Marine Life Injuries), macie Państwo zagwarantowane: moc wrażeń, bezpieczeństwo, Przygodę i dobrą, dobrą zabawę w trakcie wspólnego poznawania świata. 🙂

Zapraszamy na nurkowanie na Raja Ampat, w Koralowym Trójkącie i na wyprawy ALPHA-DIVERS do Azji Południowo-Wschodniej. Po wszelkie informacje dotyczące nurkowania i wyjazdów na Raja Ampat zapraszamy pod adresem indonezja@alpha-divers.pl, lub numerem telefonu +48 694 693 983.

 

ZAPRASZAMY NA NURKOWANIE Z ALPHA-DIVERS ORAZ WYPRAWY NURKOWE NA PAPUĘ I RAJA AMPAT

 

Podziel się informacją na: