Raja Ampat, Papua

Podziel się informacją na:
Raja Ampat - safari nurkowe

Archipelag Raja Ampat, Morze Halmahera, Morze Seram, Cieśnina Dampier

RAJA AMPAT, Papua

Nurkowanie na Raja Ampat, wyjazdy nurkowe na rejsy grupowe (safari nurkowe) i pobyty stacjonarne

Raja Ampat to archipelag wysp rozciągających się u północno-zachodnich wybrzeży potężnej wyspy Nowa Gwinea (Papua) – uznawanej za najdalej na wschód wysuniętą wyspę Archipelagu Malajskiego, przy półwyspie Doberai, przypominającym z wyglądu na mapie potężną ptasią głowę. Nazwa Raja Ampat (ind: Czterech Króli) pochodzi od czterech głównych wysp archipelagu: Waigeo, Batanta, Salawati i Misool, ale ogółem wysp i wysepek jest na Raja Ampat ponad półtorej tysiąca. Archipelag Raja Ampat oblewają dwa morza: Morze Halmahera w centralnej części i morze Seram na południu. Od półwyspu Doberai oddziala go m.in. cieśnina Dampier. Raja Ampat to, obok Galapagos jedna z najwyżej cenionych nurkowych destynacji. Archipelag słynie z potężnych ławic ryb – znajdziecie ich tutaj ponad półtorej tysiąca gatunków, rekinów dywanowych – wobbegongów oraz rekinów epoletowych. Nurkowanie na Raja Ampat należy do naprawdę niezapomnianych przeżyć…

 

 

 

Nurkowanie na Raja Ampat to zaszczyt obcowania z pierwotnym, wciąż nie zniszczonym ekosystemem morskim, w którym kluczową rolę odgrywają stojące na szczycie łańcuchów pokarmowych rekiny. Koralowe rafy Raja Ampat należą do Koralowego Trójkąta – obszaru o największym zróżnicowaniu i zagęszczeniu życia na metr kwadratowy na Ziemi. Zdaniem bywalców są też najpiękniejszym klejnotem wśród wierzchołków => Koralowego Trójkąta: Raja Ampat, => Sipadan i => Komodo. Zdanie to podzielają również naukowcy według których koralowe rafy Raja Ampat są po prostu najbogatsze na świecie. Wyspy Raja Ampat są na tyle daleko od głównych szlaków komunikacyjnych, że niełatwo jest do nich dotrzeć, a nurkowanie jest relatywnie drogie, koralowe rafy Raja Ampat pozostają zatem niezadeptane przez tabuny turystów pomimo tego iż jest to jeden z topowych kierunków wypraw i wyjazdów nurkowych.

W archipelagu Raja Ampat zarejestrowano, jak dotąd 537 gatunków koralowców. Podobnie jak cały Archpelag Malajski wyspy te leżą na pograniczu dwóch potężnych oceanów: zachodniego Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego. Zróżnicowania rafy koralowej doglądają na Raja Ampat => bumpheady (Bolbometopon muricatum). Ryby żywiące się szybkorosnącymi koralowcami z rodziny Acroporidae. Bumpheady przemierzały niegdyś koralowe rafy Pacyfiku stadami liczącymi po kilkaset sztuk, dzisiaj są coraz rzadszym widokiem, a na Raja Ampat nadal powszechnym – spotykamy tu często stada liczące po kilkadziesiąt osobników. Koralowce Acroporidae rozrastają się w przepiękne kolonie w formie jelenich rogów lub stołów, nie są one jednak budowniczymi raf koralowych, a rosnąc szeroko w koronach raf odbierają światło wolniej rosnącym koralom rozbudowującym rafę. Obecność bumpheadów pozwala zachować równowagę. Zdrowa rafa z pełnym ekosystemem przyciąga gatunki pelagiczne, jak manty oceaniczne (Manta birostris), czy => rekiny wielorybie (Rhincodon typus), obecne są oczywiście również manty rafowe (Manta alfredi) i mobule.

 

Papua, Archipelag Malajski i Indonezja

Archipelag Malajski rozciąga się przez ocean od Półwyspu Indochińskiego aż po Australię. Archipelag Malajski, który powstał w wyniku rozpadu przedwiecznego superkontynentu Gondwana, rozgranicza dwa wielkie oceany: Indyjski i Pacyfik, dzieli się też na kilka mniejszych archipelagów jak: => Filipiny, Wielkie Wyspy Sundajskie (m.in. Borneo, Sumatra, Celebes i Jawa), Małe Wyspy Sundajskie (m.in. Timor, Flores, => Bali , Lombok, => Komodo), czy Moluki. Panuje tu wilgotny klimat równikowy. Archipelag Malajski leży na tzw. Pacyficznej Koronie Ognia, większość wysp wykazuje zatem nadal ogromną aktywność wulkaniczną.

Papua to druga co do wielkości po Grenlandii wyspa na Ziemi. Kształt wyspy z lotu ptaka porównywany jest właśnie do …ptaka, a konkretnie rajskiego ptaka zamieszkującego właśnie Papuę. Stąd być może nazwy dwóch skrajnych półwyspów: Doberai na zachodzie (Półwysep Ptasiej Głowy) i Półwysep Ptasiego Ogona na wschodzie. Geograficznie Papua zaliczana jest zarówno do Melanezji, jak i do Archipelagu Malajskiego. Politycznie wyspa podzielona jest wzdłuż 141-go południka pomiędzy dwa państwa: Papua – Nowa Gwinea i Indonezję (Papua Barat). Mocne dążenia niepodległościowe Papuasów wydają się nie mieć większych szans powodzenia w konfrontacji z indonezyjską armią.

Indonezja to kraj, w którym obowiązująca religią jest islam, co trzeba brać pod uwagę przy planowaniu niektórych zakupów. Żyją tu również niewielkie populacje chrześcijan i hindu, szczególnie aktywne w miejscach bardziej odległych, jak Sorong na wyspie Papua. Najgęściej zaludnioną jest stołeczna wyspa Jawa, na której prócz wspaniałych starożytnych świątyń, jak => Borobudur, => Sewu i => Prambawan, warto jest zobaczyć również majestatyczne wulkany => Bromo-Tengger i => Ijen.

 

Wyprawy nurkowe na Papuę i Raja Ampat

Nurkowanie na Raja Ampat i wyprawy nurkowe na Papuę, są częścią bogatej oferty wyjazdów klubowych ALPHA-DIVERS do Azji Południowo-Wschodniej. Mamy już ponad dziewięć lat pozytywnych doświadczeń w organizacji najbardziej emocjonujących nurkowych i trekkingowych wypraw po całym świecie – o czym świadczy systematycznie powiększająca się rzesza naszych Klubowiczów, oraz Krąg Weteranów – doświadczonych nurków, którzy byli już z klubem ALPHA-DIVERS na co najmniej trzech Wyprawach na dalekie kierunki. W grupie prowadzonej przez polskiego instruktora nurkowania i pod opieką wykwalifikowanych ratowników DAN (Divers Alert Network), z niezbędną w tropikach specjalizacją HMLI (Hazardous Marine Life Injuries), macie Państwo zagwarantowane: moc wrażeń, bezpieczeństwo, Przygodę i dobrą, dobrą zabawę w trakcie wspólnego poznawania świata. 🙂

Zapraszamy na nurkowanie na Raja Ampat, w Koralowym Trójkącie i na wyprawy ALPHA-DIVERS do Azji Południowo-Wschodniej. Po wszelkie informacje dotyczące nurkowania i wyjazdów na Raja Ampat zapraszamy pod adresem indonezja@alpha-divers.pl, lub numerem telefonu +48 694 693 983.

 

ZAPRASZAMY NA NURKOWANIE Z ALPHA-DIVERS ORAZ WYPRAWY NURKOWE NA PAPUĘ I RAJA AMPAT

 

Podziel się informacją na: