Wrak „Salem Express” – Galeria Podwodna

Podziel się informacją na:

 

Wrak „Salem Express”

Safari nurkowe DAEDALUS 2014

 

Nurkowanie wrakowe na M/V „Salem Express” – nasłynniejszym, a zarazem najbardziej mrocznym wraku, spoczywającym na dnie Morza Czerwonego, na rafie Hyndmana, nieopodal Safagi.

„Salem Express” to prom pasażerski, który zatonął krótko po północy, 17-go Grudnia 1991, zabierając ze sobą życia większości nieznanej liczby pasażerów (unikano prowadzenia dokładnych rejestrów z przyczyn podatkowych), oraz załogi. Prom znajdował się wówczas na kursie powrotnym z Jeddy w Arabii Saudyjskiej, a jego kapitan dobrze znał tutejszą rafę i niejednokrotnie oszczędzał na czasie trwania rejsu, wybierając znaną sobie drogę na skróty. Po uderzeniu w rafę Hyndmana, pękł kadłub w części dziobowej statku, a gigantyczna furta promowa na rufie otworzyła się, doprowadzając do zatonięcia statku w ciągu 10-ciu minut.

Wrak „Salem Express” staje się coraz bardziej atrakcyjną pozycją nurkową. Kiedy wykonywaliśmy na nim nurkowanie wrakowe w 2008 roku, wrak był jeszcze grobowcem i wpływało się jedynie do tylnej ładowni, poprzez uchylone tylne wrota ładunkowe. Później wrak częściowo uprzątnięto, a tylną bramę zamknięto, jednak Morze Czerwone miało na ten temat własne zdanie… Kiedy potężny sztorm zdarł ciężkie wrota, wrak „Salema” został otwarty na oścież. W lewej burcie otwarte są również wrota ładunkowe do dolnych hangarów, ale nie polecamy korzystania z tego przejścia początkującym nurkom. Widoczność w dolnych korytarzach bardzo szybko spada, na skutek perkulacji szczątek zaburzonych bąblami przepływających nurków. Wnętrze wraku nadal pełne jest śladów po nieszczęsnych pasażerach…

Nurkowanie wrakowe na Salemie to nie tylko mrok i nostalgia. Z biegiem lat, kadłub wraku zamienia się stopniowo w przyszłą rafę koralową. Leżąca na około 12-tu metrach lewa burta ma dosyć światła słonecznego, by zaczęły ją gęsto porastać pionierskie gatunki koralowców, głównie z rodzaju Acroporis. W nieco osłoniętych galeryjkach rozrastają się ukwiały z rodzaju Heteractis, w towarzystwie nieodłącznych błazenków Amphiprion bicinctus, spotykamy tu również przydacznie i ślimaki nagoskrzelne jak choćby Chromodoris quadricolor, a wprawne oko dostrzeże czerwonomorskie iglicznie 😉

[sG_imagesSolo id=151 diashowDelay=5 speed=0]

 

Na safari nurkowe w Egipcie zapraszamy nawet 10 razy do roku. Lista dostępnych tras, wraz z terminami rejsów dostępna jest na stronie: http://alpha-divers.pl/wyprawy-nurkowe/safari-nurkowe-w-egipcie/. Więcej informacji pod adresem safari@alpha-divers.pl lub telefonem +48 694 693 983.

ZAPRASZAMY NA SAFARI NURKOWE I NURKOWANIE W MORZU CZERWONYM

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz