Chelonia mydas – Green Sea Turtle

Podziel się informacją na:

Chelonia mydas

Green Sea Turtle – żółw zielony

Chelonia mydas - Green Turtle

Chelonia mydas – Green Sea Turtle – żółw zielony

Chelonia mydas – Gren Sea Turtle – żółw zielony, zawdzięcza swą nazwę kolorowi swojej tkanki tłuszczowej. Zamieszkuje wody oceanów i mórz tropikalnych i subtropikalnych. Żywi się glonami i trawą morską. Jako jedyny żółw z rodziny Cheloniidae jest wegetarianinem, co odróżnia go od żywiącego się toksycznymi gąbkami => żółwia szylkretowego (Eretmochelys imbricata). Jego karapaks osiąga rozmiar do 153 cm, a waga potrafi osiągnąć 395 kg. Spotykamy go na nurkowaniu, w praktycznie wszystkich akwenach strefy tropikalnej: w Oceanie Atlantyckim i Indopacyfiku, jednak jeśli ktoś ma ochotę przeżyć szczególne nurkowanie z żółwiami zielonymi, powinien spróbować któregoś z miejsc nurkowych słynących z ich dużej ilości i rozmiarów jak np. Sipadan w Malezji, Balicasag na Filipinach, Tortugas na Riviera Maya w Meksyku czy Similany na Morzu Andamańskim w Tajlandii.

Balicasag - Black Forest 2012 ALPHA-DIVERS

Chelonia mydas – Green sea turtle – żółw zielony

Żółw zielony – Chelonia mydas – Green Sea Turtle pokonuje gigantyczne dystanse pomiędzy terenami, na których się żywi a tymi, na których się rozmnaża. Samce żółwi zielonych przystępują do godów co roku, samice zaś co kilka lat i zwykle powracają, aby złożyć jaja na tej samej plaży, na której się urodziły. Samice żółwi zielonych, w populacji Pacyfiku, składają około stu jaj, w populacji Atlantyku do dwustu. Gdy małe żółwie się wyklują, instynkt kieruje je prosto w kierunku wody. To najbardziej niebezpieczny okres w życiu żółwi, na które polują wtedy kraby, gady, ptaki i małe ssaki. Następnie żółwie znikają w otwartym oceanie na 3-5 lat, żywiąc się planktonem, aby wreszcie powrócić na płytkie wody, gdzie ich jedynymi wrogami są rekiny i …ludzie.

Chelonia mydas - Green Turtle

Chelonia mydas – Green sea turtle – żółw zielony

Zielony żółw morski – Chelonia mydas – Green Sea Turtle znajduje się na liście gatunków zagrożonych IUCN i CITES. Niedopuszczalne jest męczenie żywych żółwi lub posiadanie przedmiotów wykonanych z martwych osobników. W większości krajów gatunek znajduje się pod ochroną, jednak w niektórych wciąż poluje się nań dla mięsa, a na jednej, o dziwo popularnej turystycznie, z wysp Indonezji, żółwie zielone zabijane są nadal w ceremoniach religijnych. Wiele żółwi ginie w sieciach jako tzw. niechciany połów, a urbanizacja stref przybrzeżnych niszczy ich naturalne habitaty.
Chelonia mydas - Green Turtle

Chelonia mydas – Green sea turtle – żółw zielony

Budowę gniazda, składanie oraz wykluwanie się maleńkich żółwi z jaj i ich drogę ku wodzie, możemy obserwować m.in. na Pulau Selingan na północy Borneo.

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Classis (Gromada): Reptilia / Sauropsida (Gady / Zauropsydy)
Ordo (Rząd): Testudines (Żółwie)
Subordo (Podrząd): Cryptodira (Żółwie Skrytoszyjne)
Familia (Rodzina): Cheloniidae (Żółwie Morskie)
Genus (Rodzaj): Chelonia
Species (Gatunek): Chelonia mydas

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie świata i nurkowanie z żółwiami 🙂

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2016 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2016. W ramach tej wyprawy spotkanie z żółwiami jest praktycznie gwarantowane 🙂

Komodo, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA - BALI - KOMODO 2016

Komodo, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA – BALI – KOMODO 2016


 

Podziel się informacją na:

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz