Planet Ocean

Podziel się informacją na:

Planet Ocean

Film nurkowy, filmy nurkowe

 

„Australia, Zatoka Rekinów, wysokie klify szepcą o historii Ziemi. Narodziły się z Oceanu. To cmentarzysko szkieletów miliardów zwierząt morskich. Stworzenia morskie utworzyły również w przeszłości powietrze, którym oddychamy i atmosferę, która nas ochrania. Ziemski pochód życia zaczyna się od stromatolitów – kolonii bakterii żyjących na powierzchni Oceanu cztery miliardy lat temu. Wszyscy pochodzimy od tych właśnie istot. Pochodzimy z Oceanu…”

 

planet ocean

Planet Ocean

 

Planet Ocean to francuska odpowiedź na podwodne superprodukcje telewizji BBC. Ocean jest źródłem wszelkiego ziemskiego życia, a teraz umożliwia globalizację nam, szczytowym drapieżnikom, które posiadły Ziemię. Ziemia – Błękitna Planet nie zawsze wyglądała tak jak dzisiaj. 700 milionów lat temu, w epoce zlodowaceń temperatura opadła, a Ziemia zamieniła się w śnieżną kulę, by trwać skuta lodem przez dwadzieścia milionów lat. Później wyziewy wulkaniczne doprowadziły do efektu cieplarnianego i cały lód stopniał. Cykl powtarzał się kilka razy w historii planety. Film Planet Ocean objaśnia mechanikę naszej planety, opartą na Oceanie. Wiatry, które biorą się z różnic w temperaturze wody nagrzewanej w okolicy równika i chłodzonej w strefach polarnych. Cyrkulacja termohalinowa – globalny pas transmisyjny zapewniany dzięki cyrkulacji wód oceanicznych spowodowanej w podobny sposób zmianami gęstości wody morskiej w zależności od zasolenia i temperatury. Gigantyczne zakwity planktonu, dzięki energii Słońca, są widoczne z kosmosu – plankton to połowa życia na Ziemi, błękitne płuca planety. Narrator zabiera nas następnie na nurkowanie po archipelagu => Raja Ampat, jedno z miejsc, w których jakieś 500 milionów lat temu niektóre spośród gatunków planktonu zmieniły się i zaczęły tworzyć rafy koralowe – najgęściej zamieszkane ekosystemy naszej planety. Podwodne ujęcia z nurkowania na przepięknych rafach koralowych archipelagu Raja Ampat nie wymagają specjalnego komentarza, a reżyserzy filmu Planet Ocean nie poskąpili nam wspaniałych widoków. Uwagę zwracają ujęcia rozmnażających się korali. Następnie nurkowanie na Polinezji i potężna agregacja graników (grouperów). W filmie znajdziecie również zdjęcia unikalnych form życia, pochodzące z dużych głębokości, jak kalmary-wampiry, czy ryba z przezroczystą głową.

Rybołóstwo towarzyszy człowiekowi od czterdziestu tysięcy lat. Trzy miliardy ludzi żyje dziś z Oceanu, z czego miliard tylko i wyłącznie. Senegal, => Bali, Wando… cztery miliony łodzi rybackich atakuje Ocean każdego kolejnego dnia. Jednak 80% łowisk na Ziemi jest już kompletnie wyeksploatowana. Co będzie dalej? Trzy czwarte ziemskich dóbr przewożonych jest morzem. Szanghaj – największy port na Ziemi przyjmuje statki, które jednokrotnie są w stanie przewieźć cały wycięty las, zaś Chiny stały się największym importerem drewna z całego świata, w tym wielu gatunków rzadkich i chronionych. Dokąd to wszystko prowadzi? Nie dostrzegamy już piękna oceanicznego życia, zamiast tego w istotach  żywych widzimy tylko to co możemy z nich wyprodukować i ile na nich zarobić. Wszystko to co żyje wokół nas cierpi dzięki naszemu istnieniu. Jedna czwarta korali na naszej planecie umarła w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Na biegunach roztapiają się czapy lodowe…

Premiera: 2012-06-19

Czas trwania: 94’

Produkcja: Yann Arthus-Bertrand, Jean-Yves Robin, Nicolas Coppermann; reżyseria: Yann Arthus-Bertrand, Michael Pitiot

Narracja: Josh Duhamel

Zapraszamy do subskrypcji kanału filmowego => Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na youtube

 

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz