Atlas gatunków – Pomacanthus maculosus – Arabian Angelfish – Ustniczek Arabski

Podziel się informacją na:

Pomacanthus maculosus

Arabian Angelfish – Ustniczek arabski

 

nurkowanie-djobouti-ghoubet-vincente-17

 

Ustniczek arabski (Pomacanthus maculosus / Arabian angelfish) nurkowanie z ALPHA-DIVERS w Ghoubet el-Kharab, Dżibuti (Djibouti)

Parka ustniczków arabskich (Pomacanthus maculosus) na koralowej rafie Vicente w kotle Ghoubet el-Kharab, Dżibuti. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS DJIBOUTI 2014

Pomacanthus maculosus występuje na rafach koralowych północno-zachodniego Oceanu Indyjskiego, w tym w Morzu Czerwonym, Arabskim i Zatoce Perskiej. W Morzu Czerwonym widuje się go na północy, w okolicach Eliat – na samym końcu Zatoki Achabskiej i na południu – w okolicach Jeddah, ale moje pierwsze nurkowanie z ustniczkiem arabskim zdarzyło się niespodziewanie w zupełnie beznadziejnym miejscu, na wraku łodzi rybackiej w Hurghadzie w porcie. Zasięg występowania Pomacanthus maculosus w kierunku południowym sięga aż po Kenię. Sporo ustniczków arabskich spotykamy w => Dżibuti, gdzie zamieszkują rafy koralowe wraz ze swymi mniejszymi, a bardzo podobnymi do siebie kuzynami Pomacanthus asfur, również niebieskimi i również wyposażonymi w żółty półksiężyc. Pomacanthus maculosus uświetnia nasze nurkowanie na głębokościach od 4 do 50-ciu metrów.

Ustniczek arabski (Pomacanthus maculosus / Arabian angelfish) nurkowanie z ALPHA-DIVERS w Ghoubet el-Kharab, Dżibuti

Ustniczek arabski (Pomacanthus maculosus / Arabian angelfish) na koralowej rafie Vicente w kotle Ghoubet el-Kharab, Dżibuti. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS DJIBOUTI 2014

Pomacanthus maculosus dorasta do 50 cm. To jeden z największych ustniczków. W skład jego diety wchodzą gąbki, algi i żachwy. Podobnie jak u innych dużych pomacanthusów, młode do drugiego-trzeciego roku życia ubarwione są na ciemno-granatowy kolor, wzbogacony zestawem koncentrycznych, białych i niebieskich kręgów. Gatunkiem niezwykle do niego podobnym jest Pomacanthus asfur, ustniczek dorastający do 30 cm. Aby odróżnić Pomacanthus maculosus i Pomacanthus asfur od siebie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolory, które u Pomacanthus asfur, są znacznie bardziej soczyste, a ciemnoniebieskie tło wpada wręcz w czerń. Półksiężyc Pomacanthus maculosus jest bardziej symetryczny podczas gdy u Pomacanthus asfur rozlewa się po grzbiecie. Ostatni szczegół to ogon, który u Pomacanthus maculosus jest jasnożółty, wręcz wpadający w biel, podczas gdy u Pomacanthus asfur żółć ta jest znacznie ciemniejsza i żywsza. W Zatoce Tadjoura gatunki te występują wspólnie na tym samym terenie.

Ustniczek arabski (Pomacanthus maculosus / Arabian angelfish) nurkowanie z ALPHA-DIVERS w Ghoubet el-Kharab

Ustniczek arabski (Pomacanthus maculosus / Arabian angelfish) pod koralem stołowym na rafie Vicente w kotle Ghoubet el-Kharab, Dżibuti. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS DJIBOUTI 2014

Pomacanthus maculosus to zdecydowanie jeden z najwspanialszych pomakantowaych i jedna z najpiękniejszych ryb koralowych Morza Czerwonego. Spotkanie go na nurkowaniu w Egipcie graniczy jednak z cudem i jeśli zależy nam na tym, by na pewno zobaczyć tą rybkę, lepiej wybrać się znacznie dalej na południe, do Zatoki Adeńskiej lub Zatoki Tadjoura, na akwen Morza Arabskiego. Dżibuti ustniczków jest więcej niż w Egipcie 10-15 lat temu i każde nurkowanie przynosi kilkanaście spotkań z nimi.

Pomacanthus maculosus po raz pierwszy opisał Forsskål w 1775 roku, jako Chaetodon maculosus. Znany był on również pod innymi nazwami, jak: Holacanthus striatus, Pomacanthus striatus i Pomacanthodes striatus (Rüppell, 1836), oraz Pomacanthops filamentosus (Smith, 1955).

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Superclassis (Nadgromada): Osteichthyes (Kostnoszkieletowe)
Classis (Gromada): Actinopterygii (Kostnopromienne, Promieniopłetwe)
Ordo (Rząd): Perciformes (Okoniokształtne)
Familia (Rodzina): Pomacanthidae (Pomakantowate, Ustniczkowate)
Genus (Rodzaj): Pomacanthus
Species (Gatunek): Pomacanthus maculosus

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz