Pomacanthus xanthometopon

Podziel się informacją na:

Pomacanthus xanthometopon

Blueface Angelfish

Pomacanthus xanthometopon

Pomacanthus xanthometopon, Sipadan 2012

Pomacanthus xanthometopon – znany jest również pod nazwami: Blue-face Angelfish, Blueface Angelfish, Blue-faced Angelfish, Bluefaced Angelfish, Yellowface Angelfish, Yellow-faced Angelfish, Yellowmask Angelfish – sami widzicie dlaczego w tym całym zamieszaniu przydaje się łacina ;). To jeden z najpiękniejszych ustniczków. Występuje na terenie Indopacyfiku, najgęściej na obszarze Koralowego Trójkąta ale od zachodu spotykany jest już na Malediwach i w Morzu Andamańskim, w kierunku wschodnim jego populacja sięga Vanuatu, Solomon Islands i Caroline Islands, na północ wyspy Ryukyu, na południe zaś Nowej Kaledonii i Wielkiej Rafy Barierowej przy Australii. Regularnie spotykamy go nurkując w Indonezji: na Komodo, Bali, czy też w Malezji, na Sipadanie.

Pomacanthus xanthometopon żyje na płytszych obszarach raf koralowych, trzymając się zwykle w pobliżu schronień w rafie, od korony do głębokości 25 m. Dorasta do 38 cm. Pływa zwykle pojedynczo, czasami w parach. Żywi się głównie gąbkami, glonami i osłonicami. Gatunek, opisany po raz pierwszy w 1853 roku, nosił wcześniej nazwy Holacanthus xanthometopon i Euxiphipops xanthometopon.

Interesującym elementem jego ubarwienia jest ciemna kropka w tylnej części płetwy grzbietowej, mająca wprowadzać w błąd drapieżniki odnośnie położenia oczu ryby. Żółta maska na twarzy i żółte płetwy piersiowe, pozwalają odróżnić go od występującego na tym samym obszarze, dość podobnie ubarwionego Pomacanthus navarchus. Młode są oczywiście zupełnie inaczej ubarwione, mieniąc się pionowymi pręgami bieli, czerni i szafiru.

Na nurkowanie z tym ustniczkiem zapraszamy na najpiękniejsze rafy Koralowego Trójkąta. Polecamy nurkowanie w jego najsłynniejszych miejscach, jak Raja Ampat, => Sipadan, => Komodo i => Filipiny.

Pomacanthus xanthometopon nie należy do szczególnie zagrożonych gatunków. Hoduje się go w morskich akwariach i co najmniej dwukrotnie donoszono o napotkaniu go w Atlantyku …u wybrzeży Florydy, skąd kilka lat temu rozpoczęła się, niepowstrzymana jak do tej pory, ekspansja Skrzydlic na Morze Karaibskie.  Skrzydlic, których populacja, jak dowiodły badania genetyczne, wywodzi się od około pięciu osobników wypuszczonych prawdopodobnie z akwariów…

 

Dominium (Domena): Eukariota (Eukarionty)
Regnum (Królestwo): Animalia (Zwierzęta)
Phylum (Typ): Chordata (Strunowce)
Subphylum (Podtyp): Vertebrata (Kręgowce)
Superclassis (Nadgromada): Osteichthyes (Kostnoszkieletowe)
Classis (Gromada): Actinopterygii (Kostnopromienne, Promieniopłetwe)
Ordo (Rząd): Perciformes (Okoniokształtne)
Familia (Rodzina): Pomacanthidae (Pomakantowate, Ustniczkowate)
Genus (Rodzaj): Pomacanthus
Species (Gatunek): Pomacanthus xanthometopon

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz