Sac Aktun – Wielkie Połączenie. Historia wyścigu o miano najdłuższej zalanej jaskini na Ziemi, kalendarium migracji i znaczenie odkrycia

Podziel się informacją na:

Sac Aktun, Wielkie Połączenie. Historia wyścigu o miano najdłuższej zalanej jaskini na Ziemi – kalendarium eksploracji i znaczenie odkrycia.

Warszawa, Centralna Biblioteka PTTK, nurkowanie jaskiniowe i eksploracja jaskiń na Riviera Maya

Image may contain: text

Nurkowanie jaskiniowe to bogaty wachlarz emocji. Do najmocniejszych z nich należą te związane z odkryciami i eksploracją. Odkrycie ewentualnego przejścia pomiędzy systemami jaskiniowymi Sac Aktun i Dos Ojos określano w ubiegłym roku na konferencjach prasowych w Polsce jako „The Greatest Connection” – Największe Połączenie. Pomimo, że w efekcie odkrycia połączenia dokonał całkiem inny zespół eksploratorów jaskiniowych, waga tego odkrycia z pewnością predysponuje, by nazywać je przynajmniej Wielkim…

Kilka słów o historii eksploracji jaskiniowej na Riviera Maya na półwyspie => Jukatan i czymś co, z perspektywy czasu można by dzisiaj nazwać wielkim wyścigiem, bynajmniej nie między ludźmi, a między jaskiniami. Jak to się stało, że najdłuższa zalana jaskinia na Ziemi nosi dziś nazwę Sac Aktun, a nie np. Nohoch Nah Chich? Dlaczego Sac Aktun wygrała z Ox Bel Ha i czy zwycięstwo to jest ostateczne? Czy to już koniec, czy będą jeszcze dalsze eksploracje jaskiniowe na Riviera May? A przede wszystkim, jakie znaczenie przesunięcie horyzontów ludzkiego poznania w jaskini Sac Aktun ma dla półwyspu Jukatan, nauki i ludzkości? Na te pytania postara się odpowiedzieć jaskiniowy archeolog podwodny => Przemek Trześniowski, instruktor nurkowania IANTD. Zapraszamy na spotkanie 13-go Marca o godzinie 19:00 w Centralnej Bibliotece PTTK, przy ul. Senatorskiej 11 w Warszawie.

=> Wielkie Połączenie jaskiń Sac Aktun i Dos Ojos na półwyspie Jukatan w Meksyku, 10-go stycznia 2018, zrealizowane przez zespół eksploratorów jaskiniowych Gran Acuífero Maya pod kierownictwem Robby’ego Schmittnera to nie tylko jedno z największych dokonań w historii eksploracji jaskiń. Wielkie Połączenie pozwoliło również zgromadzić w jednym miejscu prawie 200 ważnych stanowisk archeologicznych i paleontologicznych, jak => Naia z Hoyo Negro. Zdaniem Guillermo de Anda, szefa programu Gran Acuífero Maya system jaskiniowy Sac Aktun to jeden z najważniejszych zespołów stanowisk archeologicznych na Ziemi, który w związku z tym trzeba odpowiednio chronić.

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz