Sharkwater – The Truth Will Surface

Podziel się informacją na:

Sharkwater: The Truth Will Surface

Film nurkowy, filmy nurkowe, Rob Stewart

 

„Rekiny fascynowały mnie odkąd pamiętam. To najbardziej zdumiewające, a zarazem tajemnicze stworzenia na Ziemi. Poznawanie rekinów jest drogą do zrozumienia życia i równowagi w Oceanie. Zwierzę, którego obawiamy się najbardziej jest równocześnie tym, bez którego życie na Ziemi nie przetrwa”

 

sharkwater

Sharkwater Roba Stewarta, plakaty i okładki płyt

 

Rekiny żyły na Ziemi zanim kontynenty przybrały swe obecne formy. Przetrwały pięć epizodów wielkiego wymierania życia na Ziemi, w tym świt i zmierzch ery dinozaurów, podczas gdy większość gatunków odeszła lub uległa zmianom. Od setek milionów lat rekiny nadają ton życiu w oceanie, utrzymując równowagę na wszystkich piętrach drabiny gatunków, nadając im kształty, sposoby zachowania, przyczyniając się do powstawania nowych gatunków. Rob Stewart (1979-2017) próbuje znaleźć w filmie odpowiedź na pytania czy rekiny są nam potrzebne i skąd tak mocno jednostronne ich postrzeganie, jako okrutnych zabójców i krwawych potworów.

W Sharkwater Rob Stewart zabiera nas na nurkowanie po archipelagu => Galapagos w Ekwadorze, nurkowanie na najbardziej odległych wulkanicznych wyspach archipelagu: Wolf (Wenman) i Darwin (Culpepper), gdzie rokrocznie odbywają się agregacje rekinów młotów. Stewart obnaża tam tragiczne efekty kłusowania za pomocą połowów ryb na tzw. długiej linie i wyraża zdumienie, że wśród dbających o środowisko naturalne organizacji absolutnie nikt nie przejmuje się losem rekinów, kluczowych elementów każdego ekosystemu morskiego. Później na scenę wkracza Paul Watson, który w przeszłości porzucił nieskuteczny Greenpeace i założył bardziej radykalną organizację SEA SHEPHERD, zajmującą się rejestrowaniem przypadków łamania międzynarodowych i lokalnych praw służących ochronie zagrożonych gatunków morskich, a nawet interwencjami polegającymi na próbach bezpośredniego wymuszania  przestrzegania prawa. O ochronę przyrody Parku Narodowego Cocos Islands poprosił SEA SHEPHERD rząd Kostaryki. Stewart pokazuje finning – okrutny i nonsensowny proceder polowania na rekiny dla samych płetw. Zupa z płetwy rekina stała się niestety modną potrawą w Chinach, rozkręcając zapotrzebowanie na gigantyczną skalę. Rekiny, pozbawiane płetw „na żywca” są następnie wrzucane z powrotem do wody, gdzie długimi godzinami duszą się w męczarniach nie mogąc oddychać. Ich mięso jest generalnie dla człowieka bezwartościowe. Okrutny proceder nie zostawia rekinom szans ze względu na ich niezwykle niski przyrost naturalny i długi, ponad dwudziestoletni okres dochodzenia do dojrzałości. Wraz z rekinami nie pozostawia szans na przetrwanie życia w Oceanie. Jeżeli z drabin pokarmowych usunie się elementy znajdujące się na ich szczycie, całe ekosystemy rozsypują się w okamgnieniu, bowiem są ta elementy spinające i sprawujące kontrolę. Rekiny utrzymują równowagę życia na Ziemi, spowalniając zmiany klimatyczne powodowane nadmiernym wyjadaniem planktonu. Film Sharkwater zdobył trzydzieści osiem międzynarodowych nagród.

Rob Stewart, w trakcie kręcenia filmu, nabawił się bardzo niebezpiecznego zapalenia powięzi. Musiał następnie uciekać przed mafią i przekupionym przez nią kostarykańskim rządem. Film Sharkwater doczekał się kontynuacji w postaci Sharkwater II. Rob Stewart zginął niestety w trakcie kursu nurkowania na CCR, przygotowując się do pracy nad kolejnym filmem. Sharkwater II, który ma mieć premierę w roku 2019, został zmontowany pośmiertnie z jego materiałów. Swą ciężką pracą Stewart ruszył lawinę, która zmieniła świadomość tysięcy ludzi na całej planecie, odnośnie rekinów i tego jak bardzo niezbędne są dla przetrwania życia na Ziemi, również życia ludzi… I poświęcił tej Sprawie swe życie. Jego przesłanie jest wciąż żywe wśród nas!

Premiera: 2007-03-23

Czas trwania: 89’

Produkcja i reżyseria: Rob Stewart (RIP) https://www.sharkwater.com/
 

Zapraszamy do subskrypcji kanału filmowego => Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na youtube

 

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz