Malezja: Sipadan i Borneo, Koralowy Trójkąt – spotkanie w Centralnej Bibliotece PTTK

Podziel się informacją na:
Sipadan, Nurkowanie, Malezja, Koralowy Trojkat

Sipadan, Malezja, nurkowanie w Koralowym Trójkącie – spotkanie w Centralnej Bibliotece PTTK 09/05/2013

Sipadan – podwodne sanktuarium

Wyprawy do Azji Południowo-Wschodniej – Koralowy Trójkąt

nurkowanie na Sipadanie, trekking po Borneo

„I have seen other places like Sipadan, 45 years ago, but now no more. Now we have found an untouched piece of art.” – Jacques-Yves Cousteau.

SIPADAN to jedno z miejsc nurkowych, pozostających w absolutnej światowej czołówce od czasu swego odkrycia, a nurkowanie tutaj pozostawia najwspanialsze wspomnienia. Wyspa ta, stanowiła niegdyś przedmiot sporów terytorialnych pomiędzy Indonezją, Malezją i Filipinami. Po międzynarodowym arbitrażu przypadła Malezji, która odpowiada dziś za ochronę tego, jednego z ostatnich nietkniętych rafowych ekosystemów w skali całej planety. Z wyspy usunięto resorty, obowiązują tu dzienne limity odwiedzin, a bezpieczeństwa strzeże kiludziesięciu żołnierzy.

Sipadan, to leżąca na Morzu Sulu, oddalona od Borneo, samotna wyspa wulkaniczna, wznosząca się na kilkaset metrów z morskiego dna niczym stroma iglica. Silne morskie prądy przyciągają tu rzesze oceanicznych wędrowców, jak gigantyczne ławice ostroboków i barrakud, ogromne tuńczyki, travellery i milkfishe, oraz oczywiście potężne okazy zielonych żółwi morskich (Chelonia mydas), które mają na tym akwenie swoje mateczniki. Liczne białopłetwe rekiny rafowe (Triaenodon obesus), zapewniają dobrą kondycję i zróżnicowanie miejscowych gatunków ryb, a niespotykane już prawie nigdzie indziej, gigantyczne, liczące kilkaset sztuk stado ogromnych bumpheadów (Bolbometopon muricatum), o różnorodność budujących rafę koralowców.

Wyprawy nurkowe na Sipadan to absolutnie górna półka pośród nurkowych wyjazdów. Zarezerwowanie jednego nurkowego dnia nurkowego na Sipadanie, wymaga wykupywania kilkudniowych pakietów nurkowych. Jeśli jednak dopisze nam szczęście i będziemy mogli zalogować Sipadan, warto odwiedzić również rezerwaty na pobliskim Borneo, porośniętym niegdyś najtrudniejszą do przebycia na naszej planecie dżunglą (pokonał ją polski podróżnik – Jacek Pałkiewicz, podczas gdy na trasie odpadali przedstawiciele najpotężniejszych armii 😉 ).

Dzisiaj wspaniała dżungla Borneo jest już tylko wspomnieniem, ustąpiwszy na całej wyspie plantacjom palmy oleistej, dostarczającym surowców dla naszych kosmetyków. O tym jak zapewnić sobie większą ilość nurkowań na Sipadanie, i jakie wymierające gatunki możemy jeszcze zobaczyć na Borneo, oraz jak urozmaicić sobie wyprawę na nurkowanie w tym rejonie, opowiemy Państwu, 9-go Maja, o godzinie 19:00 w Centralnej Bibliotece PTTK, przy ulicy Senatorskiej 11 w Warszawie. Sedrecznie Zapraszamy 🙂

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz