Ocieplacz do suchego skafandra

Podziel się informacją na:

Ocieplacz do suchego skafandra

Ochrona termiczna, izolacja lub awaryjny pochłaniacz wody

Ocieplacz do sichego skafandra No Gravity Sea Lion Plus

Ocieplacz polarowy do suchego skafandra No Gravity Sea Lion Plus

Ocieplacz do suchego skafandra to sprzęt nurkowy niezbędny każdemu użytkownikowi suchego skafandra. W dość ciepłych wodach wprawdzie można stosować kombinacje: suchy skafander + bielizna termiczna, ale są to warunki dość rzadkie i raczej nie takie w jakich używany jest suchy skafander na codzień. Funkcją ocieplacza jest zapewnienie nurkowi jak najlepszego komfortu cieplnego oraz transport wilgoci, przekazywanej przez warstwę bielizny termicznej na zewnątrz, pod powierzchnię suchego skafandra, a w razie awarii, spowodowanej rozerwaniem suchego skafandra, manszet na nadgarstkach lub kryzy szyjnej, pochłonięcie jak największej ilości wody i utrzymywanie jej jak nadłużej z dala od powierzchni ciała nurka. Co do materiałów użytych do produkcji ocieplaczy do suchych skafandrów, nurkowanie nie po raz pierwszy spotyka się z astronautyką.

Ocieplacze polarowe do suchych skafandrów No Gravity Sea Lion Plus i Sea Lion Light

Ocieplacze polarowe do suchych skafandrów No Gravity Sea Lion Plus i Sea Lion Light

Ocieplacze do suchych skafandrów wykonywane są z różnych kombinacji bardzo zaawansowanych materiałów, sięgających często do technologii kosmicznych i projektów z czasów podboju kosmosu. Funkcję podstawową ma tu ocieplenie, którym najczęściej jest materiał Thinsulate®, będący wynalazkiem firmy 3M. Thinsulate zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną, oraz transport wilgoci na zewnątrz, jednak traci swoje właściwości „bojowe” w praniu – stąd też udane próby stosowania innych materiałów jako ocieplenia i nie tylko, jak np. Polartec®. Polartec to grupa około czterystu różnych materiałów, będących oryginalnie wynalazkiem firmy Malden Mills Industries, a obecnie wlasnością Polartec LLC. Z tych samych materiałów wykonywane są również skarpety i wkłady do suchych rękawic. Ocieplacze wykonane z materiałów Polartec można prać bez obawy o utratę ochronnych właściwości.

Ocieplacz polarowy do suchego skafandra No Gravity Sea Lion Plus

Ocieplacz polarowy do suchego skafandra No Gravity Sea Lion Plus

Dobrym przykładem zastosowania najbardziej nowoczesnych rozwiązań w ocieplaczach jest, szczytowy w lini produktów polskiej firmy NO GRAVITY, ocieplacz MAMMOTH PLUS, wykonany z czterech bardzo zaawansowanych rodzajów tkanin. Funkcję ociepliny i pochłaniacza wilgoci pełni tu materiał Climashield® Apex® z odprowadzającą wilgoć podszewką Polartec® Power Dry®. Powierzchnia ocieplacza MAMMOTH pokryta jest warstwą absolutnie topowego, wodoodpornego materiału Polartec® NeoShell® Pro – największego konkurenta tkaniny Gore-Tex®, który zapewnia również ocieplaczowi możliwości oddychania niczym softshell i wodoodporność hard shella. Dodatkowo, w miejscach, które istotne są dla zapewnienia motoryki, jak talia i zgięcia na nogawkach i rękawach wprowadzone są wstawki z tkaniny Polartec® Power Stretch®. Nic dziwnego, że ocieplacz ten za swą funkcjonalność, innowacyjność i nowoczesny design zdobył prestiżową nagrodę APEX AWARDS, po którą stają w szranki najpoważniejsze firmy z całego świata, szyjące odzież outdoorową. Ocieplacze serii MAMMOTH to idealne rozwiązanie do kilkugodzinnych nurkowań w teperaturach bliskich zeru, do standardowych nurkowań niewyczynowych w Polsce polecamy jednak nieco tańsze ocieplacze SEA LION PLUS, pokryte wiatroodporną warstwą materiału Polartec® Wind Pro® i ociepliną z materiałów Polartec® Thermal Pro® i Polartec® Thermal Pro® High Loft, które można prać dowolną ilość razy, co pozwala również na pozbywanie się problemu charakterystycznego dla zwykłych ocieplaczy zapachu. Ocieplacze te nie są nieprzemakalne, jednak w razie zalania suchego skafandra bardzo dobrze chłoną wodę i również bardzo szybko schną. Ocieplaczy SEA LION PLUS standardowo używamy w ALPHA-DIVERS 🙂

Podziel się informacją na: