Suchy Skafander

Podziel się informacją na:

 

Suchy Skafander

Ochrona termiczna i dodatkowe źródło wyporu

Suchy skafander NO GRAVITY "Baltic" - Jezioro Tarnobrzeskie

Suchy skafander NO GRAVITY „Baltic”

Suchy skafander to sprzęt nurkowy zapewniający nam, w przeciwieństwie do „mokrej pianki”, czyli zwykłego skafandra neoprenowego, pełną izolację fizyczną od wody. Jest jeden to z najważniejszych elementów nurkowego ekwipunku, służącego do nurkowania w wodach o niższej temperaturze, lub nurkowania o znacznie dłuższym czasie trwania, ponieważ woda jest znacznie lepszym przewodnikiem ciepła niż powietrze i ochładza ogranizm w tempie 20 razy szybszym. Niższe temperatury wody oznaczają tu choćby Polskę i większą część Europy, dłuższe eskpozycje – zaawansowane nurkowanie jaskiniowe, rebreatherowe techniczne, ale mocny i odporny na uszkodzenia suchy skafander to również niezbędna ochrona przy nurkowaniu w wąskiej, ograniczonej przestrzeni takiej, czego wymaga np. nurkowanie wrakowe. W większości krajów Europy, suchy skafander służy nurkom już od podstawowego kursu nurkowania i nikt tam nie wyobraża sobie nawet nurkowania w „mokrej” neoprenowej piance na lokalnych akwenach.

 

Suchy skafander SANTI "Ladies First"

Suchy skafander SANTI „Ladies First”

Suchy skafander, wraz z dobrze dobraną bielizną termiczną, oraz => ocieplaczem, umożliwia nam nurkowanie w komfortowych warunkach termicznych, pomimo niskiej temperatury wody i warunków otoczenia. Wymaga to oczywiście właściwego skomponowania całego zestawu: suchy skafander + ocieplacz + bielizna termiczna. Funkcją suchego skafandra w tym zestawie jest wspomniana izolacja fizyczna. Izolację termiczną zapewnia ocieplacz, który można różnie dobierać, w zależności od akwenu i temperatury wody. W razie awarii powodującej zalanie suchego skafandra, zadaniem ocieplacza jest również wchłonięcie jak największej ilości wody i/lub jak najdłuższe separowanie jej od ciała, natomiast funkcją bielizny termicznej jest odprowadzanie potu, tak aby warstwa wilgoci na powierzchni ciała nie powodowała jego wychłodzenia. Sporym komfortem w naszej strefie klimatycznej jest również możliwość założenia na siebie suchego od wewnątrz sprzętu nurkowego na drugim i trzecim nurkowaniu w ciągu dnia, gdy wokół wieje zimny wiatr, a aura sprzyja raczej siedzeniu przy kominku i raczeniu się trunkiem.

Suchy skafander No Gravity Baltic

Suchy skafander No Gravity Baltic

Suche skafandry wykonywane są z różnych tworzyw lub ich kombinacji. Istnieją rozwiązania, w których sam skafander również znacznie podnosi komfort termiczny (prasowany tzw. crashed neopren, a historycznie bardzo niewygodny, zwykły neopren, o grubości sięgającej centymetr), są one jednak bardzo sztywne w porównaniu z cordurą, kevlarem czy trilaminatem i mocno krępują ruchy nurka, ograniczając jego sprawność motoryczną w trakcie nurkowania (możliwości sięgania do zaworów itd.), co generalnie negatywnie wpływa na bezpieczeństwo nurkowania. Ceny skafandrów z kevlaru są, póki co, najwyższe, takich rozwiązań będziemy jednak oczekiwać wszędzie tam gdzie niezawodność sprzętu ma szczególne znaczenie i nastawiamy się na zaawansowaną eksplorację wraków, czy nurkowanie jaskiniowe. Jeżeli nie planujemy natomiast nurkowań ekstremalnych, nasze oczekiwania spełnić powinien skafander trójwarstwowy, czyli trilaminat.

 

Nurkowanie w suchym skafandrze PADI Dry Suit Diver

Suchy skafander No Gravity Baltic

Suchy skafander znacznie podwyższa bezpieczeństwo naszego nurkowania, ponieważ dzięki niemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia hipotermii, która może wywołać cały łańcuch innych problemów w trakcie nurkowania. Może stanowić również rezerwowe źródło wyporu, choć istnieją szkoły traktujace go nawet jako źródło podstawowe (nie sprawdza się to później w nurkowaniu jaskiniowym, rebreatherowym, technicznym). Aby wybrać dobry suchy skafander, powinniśmy przede wszystkim kierować się jego jakością i trwałością, oraz wygodą używania, co niestety z góry przekreśla rozwiązania typu „najtańszy na rynku”. Producenci sprzętu nurkowego, oferują zwykle dość szeroką tabelę dostępnych rozmiarów, jednak nie łudźmy się – prawie nikt z nas nie jest do końca standardowy, dlatego właśnie najlepsi oferują możliwość uszycia suchego skafandra czy nawet ocieplacza na miarę.

Suchy skafander SANTI "Ladies First"

Suchy skafander SANTI „Ladies First”

Suchy skafander nie jest produktem tanim, więc jeżeli idealnie wpasujemy się w rozmiarówkę możemy mówić o szczęściu. Szycie suchego skafandra na miarę jest zawsze droższym rozwiązaniem, jednak idealne dopasowanie i co tu kryć wygoda użytkowania, spłaca się wielokrotnie, nie tylko w trakcie sytuacji problemowych pod wodą, ale przede wszystkim zapewnia nam bardzo komfortowe nurkowanie na co dzień. Przygotowanie dedykowanego suchego skafandra wiąże się dla producenta z wyższym kosztem produkcji i tutaj podejście polskich producentów suchych skafandrów jest różne. NO GRAVITY oferuje, póki co, szycie na miarę w cenie, SANTI dopuszcza w cenie suchego skafandra trzy odstępstwa od standardu. Suchy skafander to jednak ten rodzaj nurkowego sprzętu, na którym z pewnością nie warto oszczędzać. W ALPHA-DIVERS oferujemy przede wszystkim suche skafandry dobrze znanych na świecie firm polskich, jak NO GRAVITY i SANTI, ale również sprawdzonych producentów zagranicznych, jak FOURTH ELEMENT, URSUIT  czy BARE.

 

Podziel się informacją na: