Tirta Empul, Bali, Indonezja

Podziel się informacją na:

Bali – Wyspa Bogów, Pura Tirta Empul, świątynia świętej wody

Indonezja, wyjazdy na Bali, balijskie świątynie, zwiedzanie wyspy

bali tirta empul waterpool melukat ritual rytual oczyszczenia sacred source water

Bali, melukat – obrzęd oczyszczenia wodą ze świętych źródeł w ceremonialnych basenach Pura Tirta Empul. Wyprawa nurkowo-krajoznawcza ALPHA-DIVERS Indonezja 2018: Bali i Lombok

 

bali tirta empul candi bentar brama portal gate

Bali, candi bentar w Pura Tirta Empul

Pura Tirta Empul (Świątynia Świętej Wody, Świątynia Źródła) to jeden z najsłynniejszych hinduistycznych obiektów kultu na => Bali – Wyspie Bogów. Jest to, obok => Pura Danu Beratan, jedno z dwóch najświętszych miejsc związanych z kultem wody na Bali, a religia na Bali jest mocno związana z wodą, skąd bierze się nawet jej druga nazwa Agama Tirta – Religia Świętej Wody. W balijskiej kosmologii powstanie świątyni Pura Tirta Empul wiąże się z legendarną bitwą pomiędzy siłami dobra i zła …czy też boga i człowieka. To tutaj w wyniku tej mitycznej bitwy bierze swój początek święta balijska rzeka Pakerisan.

bali-tirtaempul-1809281374-pool

Bali, melukat w Pura Tirta Empul

Pura Tirta Empul to bardzo aktywne miejsce kultu Agama Hindu Dharma. Każdego dnia do tej balijskiej świątyni ściągają liczne rzesze pielgrzymów, również spoza samej wyspy Bali, aby rytualnie obmyć się w świętych źródłach, w ramach oczyszczającego rytuału melukat, a następnie aby odprawić modły przed kaplicami bogów w jeroan – wewnętrznej części świątyni. Do pielgrzymów-hinduistów, w słynnych obrzędach oczyszczenia w Pura Tirta Empul, coraz częściej dołączają szukający nowej duchowej tożsamości turyści z zachodniego świata…

 

Ciekawostki architektoniczne w Pura Tirta Empul

 

bali tirta empul drzewo tree

Bali, potężne święte drzewo przed Pura Tirta Empul.

Pura Tirta Empul, jak przystało na hinduistyczną świątynię z prawdziwego zdarzenia zbudowana jest na planie mandali. Do zewnętrznego obszaru świątyni – jaba pura prowadzi pierwsza kamienna brama, zwana candi bentar. Przed wejściem do świątyni Pura Tirta Empul rośnie jedno z gigantycznych balijskich świętych drzew – warto zatrzymać się pod nim na chwilę i pochylić głowę w zadumie. Kolejna candi bentar, strzeżona przez parę dvarapala prowadzi do pośredniego obszaru świątyni – jaba tengah. To tam znajdują się ceremonialne baseny służące do melukat – rytuałów oczyszczeń. Aby wziąć w nich udział należy założyć specjalny sarong, którego koszt wypożyczenia to 20.000 indonezyjskich rupii.

bali tirta empul kala batara portal gate brama sculpture rzezba

Bali, standardowe wyobrażenie Batara Kala nad bramą candi bentar w Pura Tirta Empul

Zanim przekroczycie tą drugą świątynną bramę zwróćcie jednak wcześniej baczniejszą uwagę na bramę mijaną po lewej stronie i rzeźbę Batara Kali, obecnie boga podziemi, zwieszającą się nad portalem. Batara Kala, został zesłany niegdyś przez bogów na ziemię, aby ukarać ludzi za ich złe nawyki, jednakże tak zapamiętał się w ich pożeraniu, że strapieni bogowie musieli ściągnąć go z powrotem, a później znaleźli wiecznie głodnemu bogu zajęcie w piwnicach świata. Brama ta jest unikalna ze względu na otwarte ręce Batara Kali i jego zęby. Różnicę w stosunku do stabdardowych przedstawień tego boga podziemi możecie sprawdzić już na terenie  świątyni Pura Tirta Empul.

 

Rytuały melukat w Pura Tirta Empul

 

bali tirta empul sacred waterpool ritual melukat rytual oczyszczenia purification

Bali, melukat – obrzęd oczyszczenia wodą ze świętych źródeł w ceremonialnych basenach Pura Tirta Empul

Do obrzędów ceremonialnego oczyszczenia melukat w świątyni Pura Tirta Empul służą dwa baseny, do których wlewa się woda z kilkunastu wylewów. By odprawić rytuał melukat należy spłukać pod nimi głowę w odpowiedniej kolejności, poczynając od lewej. Kolejności ablucji należy ściśle przestrzegać, ponieważ niektóre z wylewów w ceremonialnych basenach Pura Tirta Empul zastrzeżone są wyłącznie do rytualnego opłukiwania zmarłych…

bali tirta empul temple waterpool sacred water pilgrims ritual rytuał oczyszczenia

Bali, pielgrzymi w trakcie melukat – rytuału oczyszczenia wodą ze świętych źródeł w ceremonialnych basenach Pura Tirta Empul

Pielgrzymi, po odprawieniu rytuału oczyszczenia melukat w ceremonialnych basenach Pura Tirta Empul przechodzą do  jeroan, wewnętrznej części świątyni. To tutaj, znajdują się święte źródła rzeki Pakerisan oraz kaplice poświęcone Śiwie, Bramie, Wisznu, Indrze i górze Batur, służące do odprawiania modłów. Pura Tirta Empul jako świątynia w całości poświęcona jest Wisznu.

 

Pura Tirta Empul i legendarna bitwa bogów i ludzi

 

bali tirta empul jeroan temple modlitwa

Bali, kaplice w jeroan, wewnętrznej części świątyni Pura Tirta Empul

Pura Tirta Empul wybudowana została w roku 962 n.e., za panowania dynastii Warmadewa. Z powstaniem świątyni Pura Tirta Empul wiąże się legenda o bitwie stoczonej między potężnym królem Mayadenawa a bogiem Indrą. Indra zaatakował króla Mayadenawę na prośbę kapłana o imieniu Sang Kulputih, który zadenuncjował władcę za posługiwanie się czarną magią. Jak łatwo przewidzieć, boska armia Indry rozbiła armię Mayadenawy, jednak król-czarnoksiężnik zbiegł, a potem wślizgnął się nocą do obozu Indry i utworzył tam trujące źródło. Nazajutrz Indra, by ratować swą armię (spora część żołnierzy boga otruła się wodą, inni chorowali) stworzył nowe święte źródło, którego woda ma uzdrowicielską moc.

bali tirta empul sacred waterpool pilgrims pielgrzymi ritual melukat rytual oczyszczenia

Bali, Naga i pielgrzymi w trakcie rytuału melukat w Pura Tirta Empul

To magiczne źródło Indry to właśnie Tirta Empul, a obecna świątynia znajduje się na miejscu dawnego obozowiska armii boga, po wielkiej bitwie dobra ze złem, czy też boga z aspirującym do boskich mocy człowiekiem. Indra wyruszył w pościg za Mayadenawą, który ciągle zmieniał postacie. Jednak kiedy król-czarnoksiężnik zamienił się w kamień Indra przestrzelił go z łuku. Krew, która wytrysnęła z kamienia utworzyła źródło rzeki Petanu. Balijczycy świętują rokrocznie śmierć króla Mayadenawy w swoim 210-dniowym kalendarzu jako święto Galungan.

 

Zwiedzanie Pura Tirta Empul

 

bali tirta empul sacred waterpool melukat

Bali, pielgrzymi w trakcie melukat – rytuału oczyszczenia wodą ze świętych źródeł w ceremonialnych basenach Pura Tirta Empul

Świątynia Pura Tirta Empul położona jest na terenie wioski Manukaya, nieopodal miejscowości Tampaksiring, w regencji Gianyar, w centralnej części wyspy => Bali. Bilety wstępu do Pura Tirta Empul to 15.000 indonezyjskich rupii. Świątynia Pura Tirta Empul doceniana jest dla klimatu i widoków – jeśli rzucicie okiem na wzgórze ponad świątynią, dostrzeżecie ściany nowoczesnego luksusowego kompleksu. To pałac Istana Tampaksiring, wybudowany dla Soekarno, pierwszego prezydenta Indonezji. Wyjście ze świątyni Pura Tirta Empul to sprytnie urządzony, niczym pułapka na turystów labirynt straganów z ubraniami i pamiątkami masowej produkcji, przez który warto przebijać się jak najkrótszą możliwą trasą.

bali tirta empul fruits bananas owoce banany

Bali, przekupki z owocami pod świątynią Pura Tirta Empul

Wszystkie stoiska w tym zaklętym labiryncie oferują praktycznie to samo. Po intensywnym zwiedzaniu warto na pewno potargować się o owoce w stoiskach tuż przy wyjściu z labiryntu straganów na parking. Po obejrzeniu Pura Tirta Empul warto odwiedzić pobliskie stanowisko archeologiczne => Gunung Kawi, bardzo ciekawy przykład architektury buddyjskiej na Bali, sięgający czasów zanim Wyspę Bogów na dobre wziął we władanie Hinduizm. Oba te wspaniałe miejsca można odwiedzić w ciągu jednego dnia i naszym zdaniem warto jest zaplanować to w ten właśnie sposób.  Nie tylko nurkowanie na Bali jest warte przyjazdu do Indonezji.

bali tirta empul offering ofiara canang sari

Bali, ofiary canang sari w świątyni świętej wody Pura Tirta Empul. O canang sari potykamy się na Bali prawie na każdym kroku, stąd też na Wyspie Bogów wszechobecny zapach kadzideł…

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. Na początku września 2019 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA 2020: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2020: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz