Monkey Forest, Ubud, Bali, Indonezja

Podziel się informacją na:

Bali – Wyspa Bogów, Małpi Gaj w Ubud (Ubud Monkey Forest – Mandala Suci Wenara Wana)

Indonezja, wyjazdy na Bali, balijskie świątynie, okolice Ubud, zwiedzanie wyspy

bali ubud monkey forest naga bridge girl

Magiczny most ze skamieniałych węży Naga w prastarym lesie Ubud Monkey Forest

 

bali ubud temple dalem agung pura hindu dvarapala swiatynia

Bali i zgromadzenie bogato rzeźbionych  dvarapala przed paduraksa (kori agung) wejściem do utama mandala (jero) – wewnętrznej części świątyni Pura Dalem Agung w Mandala Suci Wenara Wana (Ubud Monkey Forest). Szczególną uwagę zwraca Naga – demon pod postacią olbrzymiego węża ułożony w dolnej części schodów.

Bali to wyspa, na której unikalny klimat wszechobecnych wierzeń, powstałych w tyglu starszych lokalnych kultów oraz buddyzmu i hinduizmu, miesza się w specyficzny sposób z południowo-wschodnio-azjatycką przyrodą zoograficznej strefy orientalnej (indomalajskiej). Pomimo komercjalizacji wyspy i wyparcia wielu endemicznych gatunków, jak dawno wytrzebiony tygrys balijski (Panthera tigris balica), wciąż można liczyć tutaj na bliskie spotkanie z przyrodą w unikalnym stylu. Na => Bali wyprawiamy się np. aby zanurkować z => mola mola. Nusa Penida, wyspa leżąca tuż na południe od Bali to wciąż jedyne miejsce na Ziemi, w którym na przełomie września i października, o ile w danym roku dopłynie tam zimny prąd (19 ͦC), nurkowanie z mola mola jest prawdopodobne. Lokalne rafy Nusa Penida, choć zmaltretowane, wciąż goszczą chętnie oba gatunki => mant (oceaniczną i rafową), a wokół wyspy jest kilka uczęszczanych przez manty tzw. manta pointów z cleaning stations.

bali ubud monkey forest temple dvarapala

Bali i para dvarapala – strażników broniących złym mocom dostępu do świątyni w Ubud Monkey Forest. Dvarapala (Sanskrit: strażnik drzwi) to element wspólny dla tradycji Hinduizmu i Buddyzmu.

Starożytne balijskie świątynie usytuowane są często w otoczeniu pierwotnej przyrody, czego dobrym przykładem są pustelnie => Gunung Kawi w dolinie świętej rzeki Pakerisan. Przy innych świątyniach, jak => Pura Danu Beratan czy => Pura Tirta Empul rosną banyan – potężne święte drzewa. Świątynie stają się wreszcie miejscem schronienia dla zagrożonych gatunków, jak ma to miejsce w wypadku sambarów sundajskich (jelenie Rusa), masowo nawiedzających świątynię Ganeszy pobudowaną na bliskiej Bali wyspie => Menjangan (jelenie przechodzą pomiędzy wyspami przy niskim stanie wód). Podobnymi miejscami schronienia dla lokalnych gatunków są świątynie => Pura Luhur Uluwatu i Mandala Suci Wenara Wana (Ubud Monkey Forest) ze swymi trzema świątyniami: Pura Beji, Pura Dalem Agung i Pura Prajapati.

 

Sanktuarium przyrody Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana)

 

bali ubud monkey forest tropical jungle

Bali, długie korzenie powietrzne drzew w Ubud Monkey Forest. Tak mogłyby wyglądać lasy Azji Południowo-Wschodnej gdyby nie silne zapotrzebowanie Europy i USA na olej palmowy…

Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) to obszar pierwotnego tropikalnego lasu o powierzchni 12,5 hektara, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej wśród  turystów miejscowości Ubud w centrum => Bali. W Ubud Monkey Forest rośnie podobno aż 186 gatunków drzew, a ze względu na wiek sporo z nich jest naprawdę majestatycznych, przypominając filmowe ikony z filmu „Avatar”. W Ubud Monkey Forest żyje około dziewięciuset małp! Należą one wszystkie do jednego gatunku => makak jawajski (Macaca fascicularis / Balinese long-tailed monkey / macaque), często spotykanego przez nas w trakcie wypraw nurkowych i nurkowo-krajoznawczych ALPHA-DIVERS po Azji Południowo-Wschodniej, do => Tajlandii, Kambodży, rozległej Indonezji, => Malezji i na => Filipiny.

bali ubud monkey forest ravine tropical jungle las tropikalny

Bali i wąwóz biegnący dnem doliny w Ubud Monkey Forest

Makaki w Azji spotykamy na dziko, np. kiedy wypadają na drogę z przydrożnych lasów w trakcie rajdów przez Jawę, lub kiedy przemykają wśród drzew na wyspach Flores, Rinca i => Komodo, chroniąc się przed drapieżnikami, ale mają one swe szczególne miejsce w religii Hindu, a nawet swojego boga – Hanumana, który pomagał Ramie w odzyskaniu żony. Stąd też stada makaków przy hinduistycznych świątyniach, na wpół oswojone, a raczej przywykłe do częstych interakcji z ludźmi, jak chuligańskie bandy małp znajdujące rozrywkę w rabowaniu turystom okularów, torebek i telefonów komórkowych na terenie kompleksu świątynnego Pura Uluwatu, na półwyspie Jimbaran.

 

Ubud Monkey Forest – makaki i …warany!

 

bali ubud monkey forest makak macaque malpa

Bali i młody makak jawajski (Macaca fascicularis) w gałęziach drzew w Ubud Monkey Forest. Makaki muszą uważać na warany i węże, ale przede wszystkim na …inne makaki

Makaki w Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) podzielone są na siedem plemion, liczących po 100–150 małp każde. To znacznie więcej niż zwykle obserwowane wśród makaków max. 60 sztuk i świadczy o dużym zagęszczeniu gatunku na danym terenie! Plemiona makaków w Ubud Monkey Forest są mocno terytorialne, zatem często dochodzi pomiędzy nimi do walk o granice czy prawo przejścia przez obce terytorium do wody. Przez środek Ubud Monkey Forest płynie niewielka rzeka, która szczególnie w porze suchej staje się dla makaków zasobem strategicznym. Nad rzeką w Ubud Mokey Forest spotkać można również warany paskowane, gatunek mniejszy od słynnych => smoków z Komodo, ale wciąż niebezpieczny dla zamieszkujących tropikalną dżunglę małp.

bali ubud monkey forest makak macaque malpa tropical jungle las tropikalny

Bali, makaki w Ubud Monkey Forest

Nam niejednokrotnie udało się wypatrzyć w Ubud Monkey Forest wodne => warany paskowane (Varanus salvator / Asian water monitor lizard) uważnie zatem przyglądajcie się wodzie, a jeśli tym razem się nie uda zawsze zostaje duży pomnik warana znajdujący się w bliskim sąsiedztwie kamiennego mostu – jeden z licznych posągów zwierząt w Ubud Monkey Forest. Oczywiście warto rozglądać się również po gałęziach drzew, w tak starym lesie jak Ubud Monkey Forest spotkać możecie wiele egzotycznych gatunków ptaków.

 

Kilka słów o świątyniach w Ubud Monkey Forest oraz balijskiej wersji hinduizmu

 

bali ubud temple dalem agung pura monkey forest

Bali, hinduistyczna świątynia Pura Dalem Agung, największa i najciekawsza architektonicznie świątynia w Ubud Monkey Forest z bogato rzeźbioną paduraksa (kori agung)

Na terenie prastarej tropikalnej dżungli Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) lasu leżą aż trzy świątynie pochodzące z połowy XIV stulecia, z czasów kiedy Bali rządziła jeszcze dynastia Pejeng lub z początków rządów dynastii Gelgel. Największa z nich, Pura Dalem Agung leży w południowo-zachodniej części Ubud Monkey Forest. Balijczycy oddają w niej cześć Hyang Widhi, pod postacią Śiwy w aspekcie odtwórcy. W północno-zachodniej części Ubud Monkey Forest leży Pura Beji, gdzie oddawana jest cześć bogu Hyang Widhi pod postacią bogini Gangga. Jest to świątynia duchowego oczyszczenia. W północno-wschodniej części Ubud Monkey Forest znajduje się z kolei świątynia Pura Prajapati, gdzie Balijczycy oddają cześć bogu Hyang Widhi pod postacią Prajapati.

bali ubud monkey forest temple padmasana

Bali i Ubud Monkey Forest. Padmasana – puste lotusowe trony dla Ida Sang Hyang Widhi Wasa, głównego boga balijskiego Hinduizmu

Hyang Widhi to naczelny bóg w hinduizmie balijskim Agama Hindu Dharma, określany również terminami Acintya (Sanskrit: niewyobrażalny) – dlatego na => Bali w przydomowych, czy przysklepowych kapliczkach często spotkacie poświęcone mu padmasana, puste lotusowe trony i Tunggal (bahasa Bali: jedynoboski) – wszyscy inni bogowie Hindu są dla Balijczyków jedynie emancjami Ida Sang Hyang Widhi Wasa pod różnymi postaciami. Świątynia Pura Prajapati przylega do cmentarza, gdzie przechowywane są zwłoki zmarłych mieszkańców wioski Padangtegal w oczekiwaniu na zbiorową uroczystość ciałopalenia, która organizowana jest raz na pięć lat.

 

Zwiedzanie Ubud Monkey Forest

 

bali ubud monkey forest makak macaque malpa

Makak ma czym ugryźć i o tym warto pamiętać zanim wejdziemy w zbyt bliski kontakt z tymi zwierzętami. Samiec makaka jawajskiego w Ubud Monkey Forest, Bali

Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) leży na terenie wioski Padangtegal, na przedmieściach Ubud, w samym centrum => Bali. Ubud Monkey Forest otwarty jest dla odwiedzających w godzinach 8:30 – 17:30. Koszt wstępu do Ubud Monkey Forest to 80.000 indonezyjskich rupii. Na spokojne zwiedzanie Ubud Monkey Forest dobrze jest zarezerwować sobie kilka godzin. Małpy w Ubud Monkey Forest nie są tak agresywne jak te w świątyni Pura Uluwatu, ale należy przestrzegać podstawowych zasad rozsądku, przede wszystkim nie patrzeć samcom bezpośrednio w oczy rzucając im w ten sposób wyzwanie. Nie należy na teren Ubud Monkey Forest wnosić żadnego jedzenia – bądźcie pewni, że makaki je wyczują i zaczną dobierać się do skrywających je plecaków i toreb.

bali ubud kraton sultan palace palac sultana

Kraton w Ubud, pałac sułtana w trakcie imprezy weselnej

Kilkakrotnie widywaliśmy małpy rabujące turystom plastikowe torby wzdłuż uliczek przylegających bezpośrednio do parku. O niebezpiecznych dla ludzi mikroorganizmach przenoszonych przez makaki najlepiej przeczytać w odrębnym, poświęconym tym małpom artykule => makak jawajski. Wizytę w Ubud Monkey Forest (Mandala Suci Wenara Wana) warto jest połączyć ze zwiedzeniem samego miasta Ubud, a przede wszystkim kratonu, czyli pałacu sułtana, czy przedstawieniem w jednym z lokalnych balijskich teatrów. W pobliżu Ubud znajduje się również niezwykle klimatyczny kompleks świątynny => Goa Gajah, gdzie obok prastarej świątyni Hindu znajdziecie reminiscencje jeszcze starszej świątyni buddyjskiej.

 

Zapraszamy na wyjazdy na Bali i wspólne zwiedzanie Wyspy Bogów z przewodnikiem – archeologiem

 

ZAPRASZAMY NA WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. Na początku września 2019 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach ALPHA-DIVERS – INDONEZJA 2020: KOMODO Południowe, Centralne i Północne, Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2020: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na:

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz