Bali i Jawa – Indonezja 2020

Podziel się informacją na:

Bali – Wyspa Bogów i Jawa – Wyspa Wulkanów 2020

Wyprawa wypoczynkowo-krajoznawcza, Bali, Jawa, Indonezja, świątynie, plaża, wulkan Ijen

[08-15 września 2020 – TYLKO OSIEM MIEJSC]

bali tirta empul kala batara candi bentar portal brama

Bali, Batara Kala nad bramą candi bentar w Pura Tirta Empul

Zapraszamy na tydzień intensywnego zwiedzania najwspanialszych atrakcji Bali z archeologiem – starożytnej architektury: świątyń, grobowców, miejsc medytacji otulonych orientalną, egzotyczną przyrodą – najprawdziwszą dżunglą Azji Południowo-Wschodniej, gdzie stada małp – legiony Hanumana pełnią funkcję strażników tysiącletnich obiektów sakralnych. Bali to malownicze zachody Słońca, egzotyczna kuchnia, masaże i atmosfera wyspy przepojonej duchowością. Choć Bali to obecnie jeden z najbardziej popularnych celów komercyjnych wyjazdów, dzięki dekadzie doświadczeń wiemy w jaki sposób ominąć turystyczną stonkę, przemykając wśród miejsc, które wnoszą najwięcej do unikalnego klimatu Wyspy Bogów. Kulminacją wyjazdu będzie rajd na Jawę i zejście do krateru słynnego wulkanu Ijen (nieobowiązkowe 😉 ), gdzie płoną kilkumetrowe niebieskie ognie, a gorąca siarka z solfatarów skrapla się w mroźnym górskim powietrzu. Dlaczego warto zwiedzić magiczną wyspę Bali właśnie z nami? Przeczytajcie program i poprzyglądajcie się zdjęciom.

bali ubud pola ryzowe rice fields

Słynne tarasowe pola ryżowe na Bali w okolicach Ubud i tradycyjny sposób noszenia płodów rolnych. Wyprawa krajoznawcza ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2018: Bali i Lombok

Bali – Wyspa Bogów kusi od lat unikalną architekturą balijskich świątyń, orientalną kuchnią pełną egzotycznych smaków, malowniczymi zachodami Słońca podziwianymi z ekskluzywnych balijskich plaż i wszechobecnymi wierzeniami, będącymi mieszanką hinduizmu, buddyzmu i starszych, lokalnych balijskich kultów duchów przyrody i przodków. W ramach wrześniowej wyprawy na => Bali odwiedzimy najwspanialsze z balijskich świątyń: obejrzymy kecak – teatr ognia o zachodzie Słońca w położonej na wysokim skalnym klifie świątyni => Uluwatu, święte źródła w świątyni => Tirta Empul, gdzie bierze swój początek święta rzeka Pakrisan, płynąca następnie przez tajemniczą dolinę => Gunung Kawi z wykutymi w skale potężnymi niszami i antycznymi pustelniami, niesamowitą => Goa Gajah z komnatami wykutymi w skale i monumentalną starożytną architekturą oraz malowniczo położoną nad górskim jeziorem => Danu Beratan. Odwiedzimy prawdziwy => Małpi Gaj i ukryte wewnątrz świątynie w Ubud, pałac sułtana w Ubud i słynne tarasowe pola ryżowe, wreszcie majestatyczny, mający ponad 50 m wodospad Nungnung. Na koniec pożegnamy Bali malowniczym zachodem Słońca przy jednej z Pura Segara, świątyń morskich na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego => Tanah Lot. Postaramy się przymknąć oczy na komercyjne przybytki i oddać pierwotną magię Bali – Wyspy Bogów sprzed inwazji turystów.

Krater wulkanu Ijen - Wyprawa Nurkowa INDONEZJA

Krater wulkanu Ijen – Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014: Jawa – Bali – Flores Rinca – Komodo

Jawa – Wyspa Wulkanów znana jest szeroko z monumentalnych świątyń buddyjskich i hinduistycznych, jak => Borobudur, => Prambanan, => Sewu, czy => Sukuh, ale => Jawa to przede wszystkim wulkany! Na wyspie jest ich kilkadziesiąt, z czego dwadzieścia jeden pozostaje aktywnych. Do najsłynniejszych należą górujący groźnie nad Yoggyakartą Merapi (2 930 m n.p.m.) i wybuchający co dwadzieścia minut Semeru (3 676 m n.p.m.), najwyższa góra Jawy. Malowniczo wygląda też => Bromo, leżący w sercu krateru gigantycznego stratowulkanu => Tengger, zwanego również Plantacją Wulkanów. Najwięcej emocji budzi jednak => Kawah Ijen, krater wulkanu leżącego na obrzeżu kolejnego gigantycznego stratowulkanu Kendeng. Wulkan Ijen budzi chyba najwięcej emocji spośród słynnych jawajskich wulkanów. Ijen słynie z przepięknego szmaragdowego jeziora, będącego największym zbiornikiem kwasu na naszej planecie, z groźnych solfatarów – fumaroli będących nośnikiem trujących związków siarki, które są zaprzęgane przez miejscowych górników do produkcji siarki poprzez skraplanie jej w mroźnym górskim powietrzu. Część fumaroli płonie, Ijen jest zatem również największym na Ziemi polem błękitnych ogni. To właśnie wulkan Ijen odwiedzimy w trakcie naszej wyprawy na Bali i Jawę.

Program wyprawy INDONEZJA 2020: Bali i Jawa

bali uluwatu kecak hanuman

Hanuman, Władca Małp – kecak w świątyni Luhur Uluwatu o zachodzie Słońca.

08/09 – wylot na Bali, z Polski lub z Anglii.

09/09 – lądowanie w Denpasar na Bali i transfer do klimatycznego resortu położonego na zachodnim wybrzeżu półwyspu Bukit, najbardziej na południe wysuniętej części Bali. Drewniane bungalowy ukryte wśród drzew uginających się od kwiatów w tym zakątku raju to już samo w sobie temat na doskonały pobyt na Bali. Przed wieczorem wyjeżdżamy na południowo-zachodni skraj półwyspu Bukit, do tysiącletniego kompleksu świątynnego => Pura Luhur Uluwatu, gdzie możemy obejrzeć malowniczy zachód Słońca i balijski teatr ognia – kecak, przedstawiający fragment hinduskiego eposu Ramayana. Uluwatu to jedna z Pura Segara – balijskich świątyń morskich, broniących Bali przed atakiem złych mocy z morza i jedna z Sad Kahyangan Jagad – sześciu najważniejszych świątyń na wyspie, będących duchowymi filarami Bali. Tutaj również będziemy mieć okazję na kolację ze świeżych orzechów kokosowych i hitów lokalnej kuchni (to również pierwsze starcie z lokalnymi bakteriami). W świątyni Uluwatu trzeba bardzo uważać na małpy. => Makaki jawajskie w świątyni Uluwatu czują się bezkarne i w agresywny sposób rabują turystom okulary i telefony komórkowe z radością je niszcząc.

bali tirta empul

Ablucje w świętych źródłach w Pura Tirta Empul na Bali.

10/09 – Dzień można zacząć od porannego spaceru na plażę. W pobliżu naszego resortu leży jedna z najsłynniejszych balijskich plaż, ulubiona przez surferów – Balangan Beach, o ile ktoś lubi wstawać bardzo wcześnie rano 😉 Tuż po śniadaniu pakujemy się, wsiadamy do busa i wyprawiamy się na zwiedzanie magicznej wyspy. Zobaczymy tego dnia wspaniałą świątynie => Pura Tirtha Empul, chętni mogą wykąpać się tutaj w świętych źródłach, wszyscy mogą zapoznać się ze wspaniałą architekturą świątyni hindu, a nawet podejrzeć dyskretnie przebieg niektórych obrzędów. W Tirta Empul okazja na świeżego kokosa, krótkie banany i inne egzotyczne owoce. Następnie odwiedzimy plantację kawy, gdzie zapoznamy się z balijskimi metodami jej produkcji. Zasmakujemy różnych rodzajów balijskiej kawy i herbaty. Chętni będą mogli zakosztować również osławionej coffe luwak – kawy, w której produkcji biorą udział przewody pokarmowe cywet. Następnie udamy się wzdłuż świętej rzeki Pakrisan do tajemniczej pustelni => Gunung Kawi i domniemanych tysiącletnich grobowców królewskiej dynastii Warmadewa. To jedno z najstarszych zachowanych miejsc kultu na Bali i jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na całej Wyspie Bogów. Na nocleg stajemy w klimatycznym Ubud.

bali ubud rice fields pola ryzowe

Tarasowa uprawa ryżu to jedna z cech charakterystycznych i jeden z piękniejszych pejzaży Bali, Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: BALI i LOMBOK 2018

11/09 – Ponownie po śniadaniu wsiadamy do busa i kontynuujemy zwiedzanie Bali. Tym razem zwiedzamy okolice Ubud. Dzień zaczniemy od wizyty na słynnych polach ryżowych. To jeden z najbardziej popularnych balijskich krajobrazów, najczęściej sprzedawany turystom. Szybko wracamy do Ubud, gdzie odwiedzimy najpierw => Goa Gajah – tajemniczy śiwaicki kompleks świątynny, położony częściowo w zaczarowanej dolinie. Następnie zwiedzimy słynny Monkey Forest – w prastarym kompleksie leśnym ukrytych jest kilka starszych i młodszych świątyń, ale Monkey Forest w Ubud słynie przede wszystkim ze stad dziko żyjących małp. Tutejsze => makaki jawajskie nie są aż tak rozbestwione jak te w Ubud. Nad wodą i pośród drzew można też spotkać warana. Na koniec odwiedzimy kraton – pałac sułtana w Ubud, a jeśli zostanie trochę czasu zjemy tu wspólny obiad i rozejdziemy się na zakupy. Ubud słynie z potężnego bazaru, gdzie pośród zalewu gadżetów pamiątkowych masowej chińskiej produkcji wciąż jeszcze znaleźć może unikatowe przykłady balijskiego rękodzieła.

bali balangan sunset zachod slonca

Zachód Słońca na jednej z najpiękniejszych balijskich plaż, w bezpośrednim sąsiedztwie naszego resortu na półwyspie Jimbaran

12/09 – Tego dnia czeka nas nieco dłuższa trasa. Tuż po wczesnym śniadaniu spakowani wyruszamy w drogę do świątyni => Ulun Danu Beratan. Jest to główna śiwaicka świątynia wodna na wyspie. Jedenastopiętrowa pagoda wyłaniająca się z wód górskiego jeziora Danu Beratan tworzy niepowtarzalny widok. Lustro jeziora Danu Beratan znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m, nurkowanie w tym miejscu byłoby już zatem zaliczone jak najbardziej jako => nurkowanie wysokogórskie 😉 Po drodze do świątyni Ulun Danu Beratan, jeśli starczy nam czasu odwiedzimy majestatyczny wodospad Nungnung, do którego prowadzi w dół aż 509 schodów. W porze suchej w wodospadzie Nungnung można się kąpać, jednak strumień wody spadającej z wysokości kilkudziesięciu metrów ma ogromną siłę. Wyruszamy w kierunku Jawy. Naszym bonusem na trasie będzie natomiast buddyjski klasztor Brahma Vihara Arama, przypominający architektonicznie słynną świątynię => Borobudur na Jawie. Przekraczamy promem cieśninę i na noc stajemy nad Morzem Jawajskim, w pobliżu wulkanu => Kawah Ijen. W resorcie jest basen, można również przespacerować się brzegiem morza. Tego wieczora musimy jednak spać dosyć „szybko” ponieważ czeka nas pobudka niewiele po północy.

jawa ijen kawah volcano wulkan blue fire bletkiny ogien

Pole błękitnych ogni na dnie krateru wulkanu Ijen, Jawa, Indonezja 2014

13/09 – Najpóźniej o pierwszej w nocy wsiadamy do samochodów terenowych i wyruszamy w kierunku wulkanu => Ijen. Tam czeka nas nocny spacer utartym szlakiem pod górę na koronę wulkanu, a następnie zejście czterysta metrów w dół kamienistą ścieżką na dno wulkanu Ijen. Błękitne ognie będą widoczne już z góry, ale najmocniejszych wrażeń zaznamy na dnie krateru. Tam z bliska obejrzymy ciężką pracę górników, którzy korzystając z chłodów nocy skraplają siarkę z oparów trujących solfatarów – rozgrzanych wyziewów wulkanu. Naładowani wrażeniami wracamy na koronę wulkanu, by w świetle wschodzącego Słońca obejrzeć przepiękne szmaragdowe jezioro. Następnie schodzimy na dół i wracamy do hotelu na śniadanie, a tuż po śniadaniu wymeldowanie, powrót promem na Bali. Czeka nas dzisiaj sześcio-ośmiogodzinny transfer powrotny. Przejedziemy przez całą Bali, oglądając po drodze nieco bardziej odludne, o ile można tak powiedzieć o jakiejkolwiek części Bali, pejzaże po wschodniej stronie wyspy. Po drodze, jeszcze na Jawie szansa na spotkanie dziko żyjących => makaków jawajskich, mamy jednak nadzieję zdążyć na pożegnalny zachód Słońca na Bali. Na noc stajemy bowiem nieopodal słynnego kompleksu świątynnego => Tanah Lot.

ijen jawa kawah volcano wulkan miner gornik siarka sulfur

Górnik wnoszący urobek na szczyt krateru wulkanu Ijen

14/09 – Przed śniadaniem lub wkrótce po śniadaniu warto pożegnać się z Bali, spacerując przy miękkim świetle w okolicach morskich świątyń => Batu Bolong i => Tanah Lot nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. Intensywnie spędzony tydzień da nam sporo wrażeń i niemałą dawkę wiedzy o architekturze, wierzeniach i codziennym życiu mieszkańców Bali. Wulkan => Ijen to jednak zdecydowanie gwóźdź naszego programu. Sami sprawdźcie kiedyś czy przebija => Bromo na Jawie, => Rinjani na Lombok, => Kelimutu na Flores, => Krakatau w Cieśninie Sundajskiej, czy Kerinci na Sumatrze. Spakowani wymeldowujemy się z hotelu i udajemy się na lotnisko. O 12:50 mamy wylot na Jawę, o 18:25 wylot z Dżakarty do Warszawy przez Doha.

15/09 – Lądowanie w Kraju.

 

Koszty wyprawy INDONEZJA 2020: Bali i Jawa

  • Last minute: 1200 USD + przeloty na Bali i z powrotem

Koszty wyprawy obejmują:

  • cztery dni zwiedzania najwspanialszych balijskich świątyń
  • cztery noclegi ze śniadaniami w resorcie na Bali
  • trekking z zejściem do krateru wulkanu Ijen na Jawie
  • jeden nocleg ze śniadaniem w resorcie na Jawie
  • transfery z lotnisk i na lotniska oraz do objętych programem atrakcji turystycznych
  • bilety wstępu do objętych programem atrakcji turystycznych

Koszty wyprawy nie obejmują:

  • posiłków, poza śniadaniami wymienionymi w programie – staramy się jeść tanio, kosztując egzotycznych smaków lokalnej balijskiej kuchni
  • zakupów i wszelkich innych osobistych wydatków
  • ubezpieczenia NNW (obowiązkowe)

Rezerwacja miejsca na wyprawie INDONEZJA 2020: Bali i Jawa

Aby zarezerwować sobie miejsce na wyprawie klubu ALPHA-DIVERS na Bali i Jawę należy skontaktować się pod adresem mailowym indonezja@alpha-divers.pl lub telefonicznie +48 694 693 983. Ze względu na krótki okres jaki pozostał do wylotu wymagana jest pełna płatność w dolarach i w złotówkach (koszty przelotu zależne od wybranego lotu, ceny lotów zmieniają się w czasie).

Garść podstawowych informacji dla wybierających się do Indonezji

bali indonezja rama

Na Bali, gdzie spora część kierowców może być niepiśmienna potężne posągi z mitologii hindu służą jako punkty orientacyjne, zdobiąc skrzyżowania

Indonezja to kraj, w którym oficjalnie legalnych jest sześć religii: islam, hinduizm, buddyzm, konfucjanizm, katolicyzm i protestantyzm, ale dominuje islam i poza Bali daje się to zauważyć na każdym kroku. W Indonezji można mieć zatem problem z zakupem napojów alkoholowych. Sklepów oferujących tego typu asortyment jest niewiele, a ceny dość wysokie, zaś lokalne trunki oparte o spirytus palmowy potrafią pokonać nawet najtwardszych zawodników. Ponieważ wysokoprocentowy alkohol znacznie łagodzi starcie z indonezyjską florą bakteryjną, sugerujemy zaopatrzyć się w odpowiednie trunki przed wylotem na lotnisku. W miejscowościach żyjących z turystów nie ma problemów z akceptacją dla europejskich norm ubioru – liczni turyści z Australii opuszczają poprzeczkę naprawdę bardzo nisko, jednak w pobliżu obiektów religijnych warto się nosić z szacunkiem dla innych kultur. W świątyniach buddyjskich i hinduistycznych zakładamy dostępne na miejscu do wypożyczenia sarongi. W meczetach możemy mieć problem z krótkimi nogawkami, czy rękawami.

bali kobieta

Na Bali to kobiety muszą nosić ciężary, pracować na budowach, czy przy naprawie dróg

W Indonezji panuje wilgotny klimat równikowy. Jeżeli nie wybieracie się na wymagający górski trekking wystarczą lekkie, przewiewne buty np. zapinane sandały na grubszej podeszwie. Przy trekkingu na wulkany najlepiej zaopatrzyć się w buty za kostkę. Z ilością ubrań nie ma co przesadzać. W wypadku trekkingu na wulkan ciepłe ubranie z polaru, odpowiednie dla niskich temperatur panujących, szczególnie nocą na wysokości ponad 2000 m n.p.m. wydaje się niezbędne.

Napięcie elektryczne w Indonezji to 127 V lub 230 V, przy częstotliwości 50 Hz. Gniazdka elektryczne w Indonezji są najczęściej typu F (europejskie z podwójnym uziemieniem na boku), C (europejskie), rzadziej spotykane są G (brytyjskie).

bali warung indonezja indonesia local food

Prawdziwy sprawdzian dla podróżujących po Azji Południowo-Wschodniej – posiłek w lokalnym warungu

Walutą Indonezji jest indonezyjska rupia IDR, o kursie wymiany około 13 000 za dolara. W kantorze trzeba mieć z sobą paszport. Na wymianę warto zabierać wyłącznie nowe studolarowe banknoty z niebieskim paskiem. Zdarza się, że w kantorach odmawia się wymiany starszych banknotów, niższe nominały natomiast wymieniane są zwykle po słabszym kursie.

Jedzenie w Indonezji jest smaczne i tanie. Warto zakosztować specjałów indonezyjskiej kuchni w ulicznych warung’ach. Mimo przerażających warunków higienicznych, w jakich przechowywane i przygotowywane są potrawy są one przede wszystkim świeże, smaczne i zwykle znacznie zdrowsze niż przesycone gradem chemikaliów podróbki żywności w naszych supermarketach.

Wyprawę krajoznawczą na Bali i Jawę można połączyć z safari nurkowym ALPHA-DIVERS na => Komodo. Pod koniec sierpnia i na początku września 2020 odwiedzimy  KOMODO Południowe, Centralne i Północne oraz Banta Island.

safari nurkowe komodo banta

Safari nurkowe ALPHA-DIVERS Indonezja 2020: Komodo Południowe, Centralne i Północne + Banta Island

 

Podziel się informacją na: