Petra – wąwóz As-Siq

Podziel się informacją na:

 

Petra – wąwóz As-Siq – śladami cesarza Trajana

Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS EGIPT – JORDANIA 2011 z archeologiem

Długi i kręty wąwóz As-Sik, strzeże jedynego wejścia do Petry – starożytnego nabatyjskiego centrum handlowego, którego potęga rosła dzięki strategicznemu położeniu na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych starożytnego świata: z Indii do Egiptu i z Syrii na południe Arabii. Od niezdobytego przez wiele stuleci miasta, odbił się Antygon I Jednooki – jeden z diadochów macedońskiego władcy Alexandra Wielkiego, rzymski triumwir Pompejusz Wielki, cesarz Oktawian August i król Judei – Herod Wielki wraz z królową Kleopatrą. Wielu wielkich jak na jedno miasto… Strome ściany i wąski prześwit wąwozu As-Siq, uformowały naturalną fortecę i stanowiły doskonałą obronę wykutego w skale miasta, niestety tędy również płynęła woda pitna, co zręcznie wykorzystał Cesarz Trajan, odcinając dopływ i ostatecznie podbijając Petrę dla Imperium Romanum w 106 roku n.e. i włączając Królestwo Nabatejskie do prowincji rzymskiej Arabia Petraea.

Wąwóz As-Siq, którego szerokość, miejscami jest nie większe niż 3-4 metry, ma około 1200 metrów długości, a wysokość jego stromych ścian sięga od 91 do aż 182 metrów. As-Siq powstał w wyniku działania sił tektonicznych, dopiero później jego ściany zaczęła rzeźbić woda strumienia Wadi Musa.

 

Zapraszamy do pozostałych galerii z wyprawy nurkowej i krajoznawczej ALPHA-DIVERS do Egiptu i Jordanii:

 
Petra, Jordania
 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO Z ALPHA-DIVERS. Na najbliższą wyprawę nurkową do Meksyku, na półwysep Jukatan i nurkowanie rekreacyjne w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize zapraszamy w styczniu 2018, w ramach => wyprawy nurkowej CENOTY 2018: Meksyk – Belize – Gwatemala, również z archeologiem

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, plaża w Tulum na Riviera Maya, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali – CENOTY 2018

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz