Petra – Rakmu

Podziel się informacją na:

 

Petra – Rqm, Rekem, Rakmu… – śladami Johanna Burckhardta

Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS EGIPT – JORDANIA 2011 z archeologiem

Początki Petry sięgają na około 3600 lat wstecz, a jej orgyginalna nazwa, zapisywana Rqm brzmiała najprawdopodobniej jako Rekem lub Rakmu. Po upadku Imperium Romanum Petra, na prawie tysiąclecie zapadła się w mrokach dziejów, chociaż legendy o niesamowitym, starożytnym mieście, wykutym w skałach pustyni, docierały przez Morze Śródziemne, aż do Europy (petra to po grecku skała), a europejscy badacze długo dywagowali na temat umiejscowienia geograficznego tajemniczej cywilizacji Nabatejczyków, wspominanej w starożytnych tekstach.

Nowożytnym odkrywcą Petry został zawzięty szwedzki podróżnik Johann Ludwig Burckhardt (1748-1817), który przez kilka lat przygotowywał się do tej wyprawy, upodobniając się do Araba, ucząc się na pamięć Koranu i prawdopodobnie przechodząc na islam. Muzułmanie traktowali ruiny jako mroczne dzieło niewiernych, ale całe miejsce jako święte, ze względu na znajdujący się w pobliżu grób proroka Aarona, na szczycie góry Jebel Harun (Harun = Aaron, obecnie Góra Hor), karając śmiercią wszelkie próby przedostania się tutaj. W 1812 roku Johann Ludwig Burckhardt, pielgrzymujący do grobu Haruna jako Szejk Ibrahim, dokonał tego, co wielu śmiałków przed nim przypłaciło życiem. Burkhardt nie mógł przebywać w ruinach zbyt długo, ani też wykazywać zainteresowania nimi, jednak bezbłędnie zidentyfikował zaginione miasto jako Petrę. „Kozak” prawda?

 

Zapraszamy do pozostałych galerii z wyprawy nurkowej i krajoznawczej ALPHA-DIVERS do Egiptu i Jordanii:

 
Petra, Jordania
 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO Z ALPHA-DIVERS. Na najbliższą wyprawę nurkową do Meksyku, na półwysep Jukatan i nurkowanie rekreacyjne w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize zapraszamy w styczniu 2018, w ramach => wyprawy nurkowej CENOTY 2018: Meksyk – Belize – Gwatemala, również z archeologiem

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, plaża w Tulum na Riviera Maya, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali – CENOTY 2018

 

Podziel się informacją na:

Dodaj komentarz