Honduras 2013 – Guacamaya w ruinach Copan

Podziel się informacją na:

 

Guacamaya (Ara macao) w ruinach Copan

Wyprawy nurkowe, Honduras, Departament Copan

 

Guacamaya (Ara macao), Scarlet Macaw, Ara czewona, zoltoskrzydla - wyprawa nurkowa GUATEMALA-HONDURAS 2013

Guacamaya (Ara macao), Scarlet Macaw, Ara czewona, żółtoskrzydła – wyprawa nurkowa GWATEMALA-HONDURAS 2013

Guacamaya – Ara czerwona żółtoskrzydła (Ara macao) / Scarlet Macaw to największa spośród papug – jej rozmiary dochodzą do około metra. W kulturze starożytnych Majów utożsamiana była z Vucub Caquix (Primary Bird Deity) – groźną boską istotą, pokonaną przez bohaterskich bliźniaków: Hun Ahau i Yax Bahlam (w quiche, języku epopei Popol Vuh, ich imiona brzmią odpowiednio Hunahpu i ‚Xbalanque). Rzeźbione głowy papug, towarzyszą ptasiej postaci PBD w => Copan, jako znaczniki na wspaniałym boisku do rytualnej gry w piłkę Poh-ta-Poh (hiszp: pelota).

Guacamaya zamieszkiwała niegdyś dziesiątkami tysięcy żyzne doliny dzisiejszej Południowej Gwatemali i Zachodniego Hondurasu. Na skutek niszczenia ich naturalnych habitatów i odłowu papug do celów rozrywkowych, ich populacja została zdziesiątkowana już w naszych czasach. Jedna z niewielkich grup ary czerwonej zachowała się w Dolinie Copan, a ich podniebne, zespołowe akrobacje i wszechobecne ptasie wrzaski, czynią zwiedzanie tych, jednych z najwspanialszych ruin Majów, jeszcze bardziej niesamowitym…

 
 

Guacamaya (Ara macao), Scarlet Macaw, Ara czewona, zoltoskrzydla - wyprawa nurkowa GUATEMALA-HONDURAS 2013

Guacamaya (Ara macao), Scarlet Macaw, Ara czewona, zoltoskrzydla – wyprawa nurkowa GWATEMALA-HONDURAS 2013

Stado dzikich Guacamaya, zamieszkujących ruiny => Copan w Hondurasie, zasilane jest regularnie przez papugi odbierane z niewoli, po przejściu rekowalescencji w specjalnym ptasim ośrodku Macaw Mountain, wzbogacając w ten sposób pulę genów populacji papug w Dolinie Copan i przyczyniając się do jej stopniowego odbudowywania na tym terenie. Papugom oswobodzonym z niewoli, sporo czasu zajmuje ponowna nauka …latania. Wyobraźcie więc sobie proszę jak straszną krzywdą jest dla nich niewola i zamknięcie w klatce.

Guacamaya, która jest tematem fotoreportażu, została świeżo przetransferowana z ośrodka w Macaw Mountain do Zona Arquaeologica Copan. Ptak wolał jeszcze chodzić po ziemi, przemierzając w ten sposób dystans kilkudziesięciu metrów, a na ogrodzenie wspiął się za pomocą dzioba i pazurów. Drogę powrotną do tymczasowego „gniazda”, papuga już dzielnie przefrunęła 🙂 .

 
Polecamy inne galerie multimediów z wyprawy nurkowej GWATEMALA-HONDURAS 2013

=> Galeria: Gwatemala – Sierra Madre

=> Galeria: Gwatemala – Rio Dulce, Lago de Izabal

=> Galeria: Gwatemala – Flores, Lago del Peten-Itza

=> Galeria: Gwatemala – Chiquimula, „La Perla de Oriente”
 

Zapraszamy na wyprawy nurkowe i nie tylko nurkowe, wspólne nurkowanie i poznawanie świata z ALPHA-DIVERS

 

Podziel się informacją na: