Gwatemala – Belize 2017

Podziel się informacją na:

Reino Kan 2017 – Gwatemala i Belize

Nie-nurkowa wyprawa trekkingowa do Basenu Mirador, selva Peten, ruiny El Mirador, El Tintal, La Muralla, Nakbe i Naachtun, chill-out na karaibskim wybrzeżu w Belize

25 Luty – 14 Marca

[TYLKO DWA WOLNE MIEJSCA]

Gwatemala - Belize wyprawa do El Mirador 2017

Nieprzebyte ostępy w lasach Gwatemali, dzika przyroda Peten i poszukiwanie ruin cywilizacji sprzed tysięcy lat, drogę do których trzeba wycinać maczetą. Zapraszamy na drugą edycję przygody w krainie jaguara i Królestwie Węża.
 

La Muerta, El Mirador, Peten, Guatemala

We wnętrzu majańskiego grobowca w La Muerta, nieopodal ruin potężnego El Mirador, Peten, Gwatemala

Reino Kan – Królestwo Węża, najstarszy organizm państwowy Majów, sięgający korzeniami początków tej potężnej cywilizacji, która na przemian rozkwitała i gasła na rozległych terenach w Mezoameryce na przestrzeni około trzech tysięcy lat. W ukrytym dzisiaj w leśnych ostępach Peten basenie => Mirador, jeszcze w erze preklasycznej – czasach świtu cywilizacji Majów, która przed odkryciem El Mirador nazywana była okresem formatywnym, rozwijało się pierwsze i jedyne w takiej formie majańskie imperium z pierwszą stolicą w Nakbe, drugą w El Mirador, łączące siecią wspaniałych dróg – sacbeob kilkadziesiąt miast, w których wznoszono monumentalne budowle o rozmiarach, jakich nigdy już później nie udało się Majom powtórzyć, nawet w erze klasycznej, podczas ich tzw. Złotego Wieku (piramida El Tigre jest większa niż cały centralny plac w Tikal wraz z jego piramidami).

Tulum-Zama, Maya ruins, Caribbean Sea, beach, palm, cove

Plaża w Tulum nad Morzem Karaibskim przy ruinach Zama – Miasta Świtu. 1000 lat temu przybijały tu łodzie wiozące towary z odległej Gwatemali, dzisiaj gniazdują tu żółwie zielone (Chelonia mydas)

Wyprawę zaczniemy jednak na Riviera Maya w Meksyku, gdzie zwiedzimy ruiny => Zama – Miasta Świtu w Tulum, najpiękniej położonego stanowiska archeologicznego na Ziemi. Następnie przeniesiemy się do kolonialnego miasteczka Flores nad Lago del Peten Itza w Gwatemali. Miasteczko to powstało na gruzach Tayasal (itza: Nojpetén), ostatniej twierdzy Majów, która nie poddała się słynnemu konkwistadorowi Hernanowi Cortezowi i padła dopiero w 1697 roku, w 150 lat po konkwiście Jukatanu. Bywalcy wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS na półwysep Jukatan z zainteresowaniem skonstatują, że to ci sami Majowie Itza, którzy wznieśli pod koniec ery klasycznej na szczyt potęgi najsłynniejsze majańskie miasto na północnym Jukatanie, dobrze nam wszystkim znane => Chichen Itza. Bo właśnie do Peten i nad jezioro Peten Itza uciekli oni po upadku Chichen na rzecz => Mayapanu. A potem wyprawa w selwę…

Mirador Basin, Peten, Guatemala, donkey, jungle, selva

Podróż przez lasy Peten – gwatemalską dżunglę, zwaną w Mezoameryce jako selva

Z Flores musimy dotrzeć do Carmelity, niewielkiej osady w selwie, wybudowanej wokół dawnego pasa startowego. Do Carmelity prowadzi dziś droga, jednak wcale nie tak łatwa i nie zawsze przejezdna. Z Carmelity już na własnych nogach wyruszamy w lasy Peten.
Pierwszej nocy dotrzemy do ruin El Tintal, gdzie ze szczytu jednej z piramid pożegnamy Słońce. Po wschodzie Słońca w El Tintal ruszamy do La Muerta – to ruiny niewielkiego miasta z okresu klasycznego położone na przedmieściach dawnej metropolii, na wieczór staniemy już w ruinach El Mirador, stolicy dawnego Królestwa Węża. Następny dzień to piramida El Tigre i inne ciekawe miejsca w El Mirador, m.in. Świątynia Łapy Jaguara, w której Richard Hansen odkrył najstarsze jak do tej pory majańskie maski na elewacjach budowli, oraz płaskorzeźby przedstawiające sceny z Popol Vuh – majańskiej księgi stworzenia.

El Mirador, Peten, Guatemala, aircraft, selva, jungle

Rozbita awionetka dr Hansena w selvie nieopodal ruin El Mirador, Peten, Gwatemala

Następnego dnia wyruszymy do ruin La Muralla, aby obejrzeć tamtejsze malowidła, ale po drodze wejdziemy jeszcze na piramidę La Danta – najbardziej masywną budowlę na Ziemi i najwyższą piramidę na półkuli zachodniej. Z La Muralla wyruszymy do Naachtun. To właśnie tu dotarł najpierw => Ian Graham szukając dostrzeżonych z powietrza, porośniętych selvą piramid. Ruiny Naachtun odkrył w 1922 archeolog-szpieg => Sylvanus Morley. Z Naachtun udamy się do Nakbe, pierwszej stolicy Reino Kan – Królestwa Węża. Kolejnego dnia czeka nas już droga w kierunku Carmelity przez ruiny Wakna i Zacatal. Jeżeli czas pozwoli na nocleg staniemy w La Florida, by następnego dnia rano dostać się z Carmelity do Flores. Ambitnie dałoby się tego dnia dobiec aż do Carmelity. Po dniu odpoczynku we Flores zobaczymy jeszcze ruiny Tikal – najwspanialej odrestaurowanego obok => Chichen-Itza stanowiska archeologicznego Majów.

Mirador Basin, Peten, Guatemala, Gwatemala

Marsz przez selvę to dobra okazja do bliskich spotkań z przyrodą. Quetzale, jaguary, nietoprze-wampiry i węże, ale przede wszystkim masa robali to wszystko czeka na nas w Mirador Basin, Peten, Gwatemala 🙂

Przybliżone dystanse przemarszów w selvie:

Carmelita – El Tintal, 18 km
El Tintal – El Mirador, 23 km
El Mirador – Nakbé, 12 km
Nakbé – La Florida, 35 km
La Florida – Carmelita, 10 km

Średnia temperatura w dzień 36°C
Średnia wilgotność 85%

Obecne wysokości względne najwyższych kompleksów piramid:

La Danta (El Mirad0r) – 72 m
El Tigre (El Mirador) – 55 m
Structure 1 (Nakbe) – 46 m
El Tintal – 44 m

Belize, sunrise, Ambergris Caye, La Isla Bonita, Carribean Sea

Wschód Słońca nad przepięknym karaibskim wybrzeżem na Ambergris Caye w Belize znanej, jako La Isla Bonita

Po powrocie z Tikal wyruszymy do => Belize, aby odpocząć na słynnych Cayos, przepięknych karaibskich wyspach na wybrzeżu Morza Karaibskiego.

Wyprawę Reino Kan 2017 poprowadzi => Przemek Trześniowski – archeolog-majanista, specjalizujący się m.in. w architekturze Majów, który dotarł do ruin Nakbe i El Mirador w 2012 roku. Chętnych na udział w wyprawie zapraszamy na rozmowę kwalifikacyjną. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem info@alpha-divers.pl. Ilość miejsc bardzo mocno ograniczona.

 

Wyprawa do Gwatemali: El Mirador, Nakbe, Tintal, Wakna, Zacatal i La Florida w Peten

Wspomnienia z wyprawy REINO KAN 2012 do Gwatemali: El Mirador, Nakbe, Tintal, Wakna, Zacatal i La Florida w Peten

Podziel się informacją na: