Świątynia Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Podziel się informacją na:

 

Candi Prambanan – Candi Rara Jonggrang, świątynia hindu na Jawie

Wyprawy nurkowe, Indonezja, zwiedzanie Jawy, świątynia hinduistyczna

 

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Reliefy na zewnętrznych ścianach Garbha gruhy, Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

 

Indonezja to największe dzisiaj islamskie państwo na Ziemi, przed islamem kwitły tu jednak inne kultury i religie. Jawa może poszczycić się najwspanialszymi pamiątkami hinduizmu i buddyzmu – to tysiącletnie świątynie Borobudur, Sewu, Prambanan… Najłynniejszą perłą moumentalnej architektury hindu, nie tylko na Jawie, ale i w całej Indonezji jest świątynia Candi Prambanan, zwana też Candi Rata Jonggrang, położona w bliskim sąsiedztwie Yoggyakarty. Candi Prambanan zaskakuje rozmachem i szczegółowością wykonania. Bywalcom Azji Południowo-Wschodniej przywodzi na myśl, nie do końca jak się okazuje przypadkiem skojarzenie z monumentalnymi ruinami Angkoru… Zwiedzając Jawę, świątynię Candi Pramban z pewnością warto jest zwiedzić, a na przyjemny spacer po położonych na płaskim terenie ruinach wybrać wczesny poranek, lub  popołudnie, kiedy rosnące cienie wydobywają szczegóły architektonicznych zdobień, wzniesionych z wielkim pietyzmem hinduistycznych budowli, a miękkie światło Słońca przyjemnie barwi kamień na ciepłe „popołudniowo-wschodnio-azjatyckie” kolory 😉

 

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Świątynia Candi Prambanan to hinduistyczny kompleks sakralny, wybudowany około 850 roku n.e. przez Rakai Pikatana – władcę królestwa Medang Mataram z dynastii Sañjaya, na pamiątkę ostatecznego zwycięstwa nad władającą wcześniej tym królestwem, konkurencyjną dynastią Śailēndra. Zwycięska dynastia Sañjaya propagowała śiwaicki hinduizm, pokonana dynastia Śailēndra zaś buddyzm w tradycji Mahayany. Rakai Pikatan dla ostatecznego zalegitymizowania władzy swojej dynastii pojął za żonę piękną księżniczkę Pramodhawardhani, córkę ostatniego władcy Samaratunggi z pokonanej dynastii Śailēndra i jego żony Dewi Tary, pochodzącej z jeszcze innej słynnej królewskiej dynastii: Srivijaya z wyspy Sumatra. Oznaczało to koniec, trwającej ponad stulecie buddyjskiej dominacji nad Środkową Jawą.

Relief w Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Relief w Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Pechowemu królowi Samaratundze, ostatniemu władcy z upadającej dynastii Śailēndra wypowiedział wcześniej również posłuszeństwo Jayavarman II, wyznaczony przez niego na gubernatora odległej prowincji Indrapura położonej w delcie Mekongu. Jayavarman II zapamiętany został przede wszystkim jako budowniczy wielkiego imperium Khmerów w Kambodży, słynącego obecnie z powodu najrozleglejszego na Ziemi stanowiska archeologicznego – ruin Angkor. Jak się okazuje świat i wtedy był mały, a inspiracje architektoniczne Jayavarmana, które w następnych pokoleniach zaowocowały takimi wspaniałościami jak Angkor, czy Ta Prohm miały swoje źródła właśnie tutaj, na Jawie. Jednakże Angkor Wat i Kambodża Khmerów to całkiem inna historia, na inne miejsce i inny czas… 😉

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Wydaje się, że nawet w czasach rywalizacji rodów Śailēndra i Sañjaya obydwa propagowane przez nie kulty: hinduizm i buddyzm co najmniej tolerowały siebie nawzajem, zaś połączenie obydwu dynastii w osobach króla Rakai Pikatana i księżniczki Pramodhawardhani zwiastowało okres prawdziwej harmonii – złotego wieku podczas, którego powstała na Jawie najbardziej monumentalna architektura, zarówno buddyjska jak i hinduistyczna. Niektórzy uważają, że trwająca kilka stuleci walka o dominację nad środkową Jawą przeszła do legendy w postaci mitu Rary Jonggrang. Historię zwykle interpretują zwycięzcy, ale z pewnością pewne koincydencje pomiędzy historią walk dynastii Sañjaya i Śailēndraa a legendą Rary dają się dostrzec. Piękna buddyjska królowa Pramodhawardhani pozowała prawdopodobnie do posągu Durgi umieszczonym w hinduistycznej świątyni Prambanan. Posągu, który kolejne pokolenia, utraciwszy więzy z historyczną przeszłością i wiedzą o budowniczych Candi Prambanan, utożsamiały właśnie z zaklętą w kamień księżniczką Rarą Jonggrang.

 

Stupy Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Stupy Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Candi Prambanan to kompleks świątynny poświęcony Trimūrti, trójcy najpotężniejszych bóstw hinduistycznego panteonu. W skład Trimūrti wchodzą Śiwa – Niszczyciel, Wisznu – Obrońca i Brahma – Stwórca, świątynie dedykowane każdemu z nich położone są zatem na centralnym placu, w samym centrum kompleksu Prambanan. Jednak pierwotna nazwa Candi Prambanan –  Shiva-grha, oraz inskrypcja pochodząca z 856 n.e. wskazują na to, iż świątynia ta oryginalnie dedykowana była Śiwie, a Brahma i Wisznu występują w tym wypadku w roli jego aspektów. Posąg Śiwy Mahadewy umieszczony jest również w Garbha gruha, najważniejszej świątyni położonej w samym centrum kompleksu. Candi ta ma aż 47 metrów wysokości i 34 metry szerokości przy podstawie, a w środku aż pięć pomieszczeń. Zewnętrzne ściany tej świątyni zdobione są wspaniałymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z hinduistycznych poematów Ramayana i Bhāgavata Purāṇa. Sceny z Ramayany kontynuowane są na zewnątrz świątyni Brahmy, sceny z Bhāgavat Purāṇy na świątyni Wisznu. Świątynie Brahmy i Wisznu mają po 33 metry wysokości i 20 metrów szerokości przy podstawie, a wewnątrz tylko po jednym pomieszczeniu.

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDOENZJA 2014

Candi Prambanan zbudowana została na planie mandali i zgodnie z duchem Vastu shastry. Tutejsze świątynie wyobrażają więc podział świata na trzy poziomy, zwane: bhurloka, bhuvarloka i savrloka. Naprzeciwko trzech świątyń głównych bogów hinduskiej trójcy Trimūrti znadują się trzy świątynie Vahana, ich boskich wierzchowców: byka Nandi – wierzchowca Śiwy, łabędzia Angsa – wierzchowca Brahmy i Garuda – wierzchowca Wisznu. Dodatkowo, po bokach świątyń Trimūrti i Vahana stoją nieco mniejsze, dwie świątynie Candi Apit. Cztery niewielkie świątynie Candi Kelir bronią czterech kardynalnych kierunków świata, zaś cztery Candi Patok umieszczone są w narożnikach świątynnego kompleksu. Następcy króla Rakai Pikatana rozbudowywali kompleks Prambanan o kolejne dodatkowe świątynie – Candi Perwara. Jest ich obecnie 224, choć pierwotnie było 240 i stoją w czterech rzędach, co być może miało związek z podziałem społeczeństwa na cztery kasty.

 

 Garbha gruha, Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Garbha gruha, Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Candi Prambanan porzucona została około roku 928-930 n.e., wraz z przeprowadzką królestwa Medang Mataram, pod władzą nowej dynastii Isyana i przesunięciem się tym samym politycznego centrum Jawy do wschodniej części wyspy, w region położony w dolinie rzeki Brantas, u podnóża gór => Tengger. Nie wiadomo czy przyczyną tej przeprowadzki był wybuch wulkanu Merapu, czy też najazd ze strony wspominanego już wcześniej sumatrzańskiego imperium rządzonego przez dynastię Srivijaya. Dość, że w dwa pokolenia później ostatni król z dynastii Isyana spróbował bezskutecznie podbić Sumatrę. W odwecie zniszczona została jawajska stolica Watugaluh, a Dharmawangsa, ostatni wadca z dynastii Isyana zabity. By to nieodwołalny koniec królestwa Madang Mataram.

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

W XVI stuleciu Candi Prambanan obróciło w gruzy potężne trzęsienie ziemi. Ruiny Candi Prambanan znane były nadal okolicznym mieszkańcom, jednak nie mieli oni pojęcia o historii i pochodzeniu świątyń i podobnie jak pobliskie => Candi Sewu, kojarzone były one z legendą księżniczki Rary Jonggrang. W szczególności tłem dla legendy stał się posąg Durgi, stojący w jednym z bocznych pomieszczeń Garbha gruhy, do którego pozowała najprawdopodobniej królowa Pramodhawardhani, a który utożsamiany jest we wspomnianej legendzie z nieszczęsną, zamienioną w kamień księżniczką Rarą Jonggrang.

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja, Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Candi Prambanan odkryty został w czasach nowożytnych podczas krótkiego epizodu brytyjskiej okupacji Indonezji i Jawy. Przeglądu ruin Candi Prambanan dokonał szkocki pułkownik Colin Mackenzie (1754-1821) wraz H. C. Corneliusem, który towarzyszył mu wcześniej w ruinach => Candi Borobudur. Całą akcję wykonano na zlecenie brytyjskiego generała sir Thomasa Stamford Rafflesa (1781-1826), ówczesnego wicegubernatora Jawy i autora książki „Historia Jawy”, w której opisał on m.in. ludzi zamieszkujących góry Tengger. Do historii jednak przeszedł sir Thomas jako budowniczy Singapuru.

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja

Candi Prambanan, Jawa, Indonezja – Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2014

Relacja pułkownika Mackenziego z Jawy ukazała się w trzech tomach: Antiquities & Costume(s) of Java, 1812-13, A Collection of Monuments, Images, Sculptures &c. illustrative of The Ancient History, Religion & Institutions of the Island of Java and of the Adjacent Isles: Taken under the immediate Inspection & Direction of Lieutenant Colonel Colin Mackenzie in the course of a Tour & of different Excursions through the Island of Java in the years 1811-1812 & 1813 i Views, Plans and Maps on the Island of Java. Jego akwarele z pierwszego tomu zamieścił również w swojej książce jako ilustracje generał Stamford Raffles.

Świątynny kompleks Candi Prambanan zdecydowanie warto odwiedzić przy okazji wyprawy do Indonezji i wizyty na Jawie. Łatwo się tu dostać z pobliskiej Yoggyakarty, a w okolicy znajduje się jeszcze kilka niemniej interesujących pereł buddyjskiej i hinduistycznej architektury, jak => Candi Borobudur, Candi Mendut, czy => Candi Sewu.

 

Zapraszamy na wspólne poznawanie świata i ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS oraz nurkowanie w Indonezji 🙂

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2017 wybieramy się tradycyjnie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: JAWA – BALI – KOMODO 2019. Zwiedzanie świątyni Candi Prambanan jest oczywiście w programie tej wyprawy 🙂

Nurkowanie Komodo, safari nurkowe ALPHA-DIVERS

Komodo, Indonezja – safari nurkowe ALPHA-DIVERS: KOMODO 2019

 

Podziel się informacją na: