Muara Jambi, Sumatra, Indonezja

Podziel się informacją na:

Muara Jambi, Sumatra

Wyprawy do Indonezji, świątynie buddyjskie, Sumatra

sumatra muara jambi ruins indonezja indonesia

Sumatra i ruiny buddyjskie Muara Jambi, domniemane imperium Sriwijaya, archeowyprawa ALPHA-DIVERS Sumatra 2017

Muara Jambi to kompleks świątynny na środkowej Sumatrze. Tutejsze candi, pobudowane ze smukłych czerwonych cegiełek, niczym klocków domina murki i platformy oraz niewielkie piramidy prezentują interesującą architekturę, jakże odmienną od wybudowanych ze skał wulkanicznych, bogato zdobionych hinduistycznych i buddyjskich świątyń na Jawie, jak => Candi Borobudur, => Candi Prambanan, => Candi Sewu, => Candi Sukuh i inne. Na bagnistych nizinach Sumatry nie ma jednak wulkanów, zaś cegła nie jest wdzięcznym materiałem do rzeźby, nie spodziewajcie się zatem tutaj ciężkich od fresków elewacji. Podobną techniką budowano z konieczności inne buddyjskie świątynie na południu Sumatry, jak choćby słynny świątynny kompleks Śriwijaya => Muara Takus. Pokryte gęstą siatką szparek pomiędzy zgrabnymi cegiełkami ściany nadają jednak ruinom Muara Jambi pozory ruchu i ukrytego życia, zwłaszcza na tle napierającej zewsząd zieleni południowo-wschodnio azjatyckiej dżungli. Muara Jambi…

Świątynny kompleks Muara Jambi na Sumatrze, odkryty został przez brytyjskiego oficera, kapitana S.C. Crooke’a, w 1820 roku. Po wycofaniu się Brytyjczyków, Holendrzy częściowo rozgrzebali ruiny. Prawdziwe wykopaliska w rejonie rozległego stanowiska, położonego nad rzeką Batang Hari zaczęły się jednak dopiero w 2003 r. Na terenie zajmującego 12 km2, kompleksu świątynnego Muara Jambi znaleziono resztki 72 świątyń. To największe, pod względem obszaru stanowisko archeologiczne w Indonezji i jedno z bardziej rozległych w Azji Południowo-Wschodniej (nadal nic nie przebija słynnego Angkor Wat, mającego ponad 100 km2, najbardziej rozległego znanego stanowiska archeologicznego na Ziemi).

Candi Gumpung znajduje się najbliżej wejścia na teren świątynnego kompleksu Muara Jambi. Jak wszystkie założenia na terenie Muara Jambi otoczona jest ceglanym murem na planie kwadratu o boku mniej więcej 150 m. Sama Candi Gumung zbudowana jest na planie kwadratu o boku mniej więcej 18 m. Budynek otwiera się na wschód pojedynczym wejściem ze schodnią, której broni samotny makhara – demon będący zlepkiem, hybrydą wielu różnych zwierząt. Druga statua, która powinna stać symetrycznie po drugiej stronie schodów została stąd zabrana.

Świątynia Candi Gumpung pochodzi z IX-go wieku (!) i była później przebudowywana w stuleciu XI-tym, lub XII-tym. W Candi Gumpung odkryto piękną statuę Prajaparamita – buddyjskiej bogini wiedzy. Możecie ją obejrzeć w pobliskim muzeum, w którym nie ma światła i należy zdjąć buty. Przed budynkiem muzeum stoi też kilkanaście ceglanych stup, pochodzących z Candi Gumpung. Potwierdzają one buddyjski charakter świątyni.

W pobliżu Candi Gumpung znajduje się Kolam Telagorajo – królewski basen o wymiarach mniej więcej 100 na 120 m. Głęboki na 2-3 metry zbiornik pełnił prawdopodobnie funkcje rezerwuaru wody. Podobne, choć większe zbiorniki znajdują się w Angkor Wat, czy w Trowulan na wschodniej Jawie, stolicy królestwa Majapahit.

Candi Tinggi to najwyższa w kompleksie Muara Jambi, bo aż siedmiometrowej wysokości struktura, przypominająca nieco piramidę schodkową.

Zapraszamy na emocjonujące wyprawy do Azji Południowo-Wschodniej i zwiedzanie Sumatry z archeologiem

 

Podziel się informacją na: