Muara Takus, Sumatra, Indonezja

Podziel się informacją na:

Muara Takus, Sumatra

Wyprawy do Indonezji, świątynie buddyjskie, Sumatra

sumatra muara takus candi mahligai ruiny ruins indonezja indonesia

Sumatra i ruiny buddyjskiej stupy Candi Mahligai w Muara Takus, domniemane imperium Srivijaya, archeowyprawa ALPHA-DIVERS Sumatra 2017

Muara Takus to pochodzący z XI-go stulecia kompleks świątynny w prowincji Riau, na południu wyspy Sumatra. Ze względu na wiek i położenie świątyń zakłada się, że wzniesiono je za czasów potężnego imperium handlowego Srivijaya (Śrīvijaya), które dominowało świat Archipelagu Malajskiego przez ponad siedem stuleci (ok. 650 – 1377 n.e.).

Kompleks świątynny Muara Takus wzniesiony został w buddyjskiej tradycji Mahayana. Podobnie jak buddyjskie świątynie – candi w kompleksie => Muara Jambi, świątynie w Muara Takus zbudowane są z płaskich, czerwonych cegieł. Głównie cegieł ponieważ zdarzają się wyjątki z piaskowca wkomponowanego w ceglane konstrukcje. Podobnie jak w Muara Jambi nie ma tutaj zbyt wielu zdobień. W wyższych partiach stupy Candi Mahligai zachowały się ledwie wyraźne wizerunki lwów. Nieco bogatsza pod względem formy jest również zbudowana z piaskowca część świątyni Candi Bungsu.

W kompleksie Muara Takus znajdują się cztery, położone tuż obok siebie świątynie: Candi Mahligai, Candi Palangka, Candi Bungsu i Candi Tua.

Candi Mahligai z dala rzuca się w oczy, dzięki smukłej wysokiej stupie. Nie znajdziecie drugiej takiej na Sumatrze, na Jawie, ani w ogóle w całej Indonezji. Stupa Candi Mahligai ma obecnie wysokość 14,3 m, zbudowana jest na podstawie ośmiokąta, ze schodnią od strony północnej, naprzeciwko prześwitu w murze okalającym kompleks świątynny Muara Takus.

Candi Palangka leży po lewej stronie Candi Mahligai i zwrócona jest w tym samym kardynalnym kierunku – na północ. Niestety z tej świątyni do naszych czasów przetrwała jedynie mierząca obecnie niecałe półtora metra wysokości podstawa.

Candi Bungsu to jakby dwie budowle zlepione ze sobą. Położona jest na prawo od Candi Mahligai, ale w przeciwieństwie do niej i do Candi Palangka zwrócona jest na wschód. Centralna część tej świątyni zbudowana jest z piaskowca. Jedynie poręcze schodów zbudowane są z cegieł. Do tej części została niejako dolepiona druga, zbudowana z cegieł konstrucja zmieniająca kształt planu na jakim wzniesiono Candi Bungsu z kwadratu w prostokąt. Świątynia Candi Bungsu w najwyższym miejscu mierzy obecnie nieco ponad 6 m, ale widać, że stanowiła niegdyś podstawę dla statuy lub stupy.

Candi Tua to największy, choć nie najwyższy świątynny budynek w kompleksie Muara Takus. Zbudowana jest na planie prostokąta o bokach mniej więcej 33 na 22 m. Podobnie jak Candi Bungsu zwrócona jest na wschód. Świątynia Candi Tua w najwyższym miejscu mierzy obecnie 8,5 m. Podobnie jak w przypadku Candi Bungsu na jej szczycie widoczna jest okrągła platforma, która stanowiła w przeszłości podstawę dla statuy lub większej stupy. Dzięki temu oraz platformom może przypominać mocno zubożoną wersję jawajskiej => Candi Borobudur, od której jest jednak młodsza.

Kompleks Muara Takus otacza mniej więcej metrowej wysokości mur z kamienia, tworzący kwadrat o boku 74 m. Mur ten, tworząc wejście do kompleksu, otwiera się od strony północnej.

Zapraszamy na emocjonujące wyprawy do Azji Południowo-Wschodniej i zwiedzanie Sumatry z archeologiem

Podziel się informacją na: