Indonezja – wyprawy i wyjazdy nurkowe do Indonezji, turystyka

Podziel się informacją na:

INDONEZJA

Indonezja, Komodo, Bali, Jawa, Sumatra, Flores, Lombok, Rinca, Nusa Penida, Moyo, Sumbawa, Menjangan, Gili, Raja Ampat

Wyprawy i wyjazdy nurkowe ALPHA-DIVERS do Indonezji. Nurkowanie na Komodo, Bali, Flores, Nusa Penida, Lombok, Gili, Moyo, Sumbawa, Banta i Raja Ampat. Zwiedzanie wysp Jawa, Sumatra, Bali, Flores, Lombok, Rinca, Sumbawa, Komodo, Sulawezi, Borneo.

garuda indonezja map

Indonezja – mapa sieci połączeń lotniczych Garuda Indonesia, narodowego przewoźnika lotniczego Indonezji.

Indonezja kojarzy się turystom przede wszystkim z orientalną architekturą Bali, potężnymi wulkanami i świątyniami na Jawie, smokami na Komodo, czy też wspaniałymi plażami Lombok. Flores, Sumatra, Sumbawa, Sulawezi, Borneo i Papua – Nowa Gwinea, poszczególne wyspy rozległego archipelagu Indonezji bardzo mocno jednak różnią się od siebie. Każda z wysp Indonezji ma swój własny unikalny klimat, kulturę i niepowtarzalny charakter, który pozwala na zaplanowanie w Indonezji niezapomnianych wypraw.

 

Indonezja, Archipelag Malajski oraz Wyspy Sundajskie

Bali, Tanah Lot, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Bali i Lombok 2018

Wrota do słynnego kompleksu świątynnego Pura Tanah Lot. Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: BALI i LOMBOK 2018

Indonezja to wyspiarskie państwo liczące sobie obecnie 18 307 wysp i jeszcze większej liczby możliwości. Turystyka, nurkowanie, rafting, surfing, trekking po wulkanach, kulinaria, medytacje i egzotyczna architektura – w Indonezji znaleźć można praktycznie wszystko… Indonezja leży w Archipelagu Malajskim, największym archipelagu na Ziemi. Ten gigantyczny łańcuch wysp rozciąga się od Półwyspu Indochińskiego aż po Australię i bywa też nazywany Archipelagiem Indyjskim, albo …Indonezją. Archipelag Malajski, który powstał niegdyś w wyniku rozpadu superkontynentu Gondwana rozdziela dwa wielkie oceany: Ocean Indyjski i Pacyfik, dzieli się też na kilka mniejszych archipelagów jak: => Filipiny, Wielkie Wyspy Sundajskie (m.in. Borneo, Sumatra, Celebes i Jawa), Małe Wyspy Sundajskie (m.in. Timor, Flores, => Bali=> Komodo), czy Moluki. Nazwę Archipelag Indyski / Indonezja ukuł w XVIII stuleciu szkocki uczony oraz współzałożyciel Singapuru John Crawfurd i opublikował ją w dziele „History of the Indian Archipelago” (1820). Obecną nazwę Archipelag Malajski zaproponował angielski uczony Alfred Russel Wallace w wydanym znacznie później dziele „The Malay Archipelago” (1862). Archipelag Malajski leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Dlatego większość wysp Indonezji wciąż wykazuje aktywność wulkaniczną, co mocno dodaje kolorytu tutejszym krajobrazom. Któż nie słyszał o słynnym wulkanie => Krakatau, którego wybuch w 1883 (VEI 6) sprawił, że zatrzęsły się statki stojące na kotwicach u wybrzeży Afryki?! Na wyspach Indonezji jest kilka nie mniej groźnych zaś ich erupcje decydowały w całkiem niedalekiej przeszłości o klimacie całej planety, wpływając na losy milionów ludzi, jak chociażby => Rinjani/Semalas na Lombok, którego wybuch w 1257 (VEI 7) wywołał w Europie Małą Epokę Lodowcową, czy Tambora na wyspie Sumbawa, którego erupcja w kwietniu 1815 (VEI 7) spowodowała rok później w Europie Rok Bez Lata. Szczyty wulkanów Indonezji to miejsca, w których naprawdę czuć moc!

Bali, Ubud, pola ryżowe, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: Bali i Lombok 2018

Tarasowa uprawa ryżu to jedna z cech charakterystycznych i jeden z piękniejszych pejzaży Bali, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS INDONEZJA 2018: BALI i LOMBOK

Indonezja to największe państwo wyspiarskie na Ziemi. Rozległe terytorium dawnych holenderskich posiadłości kolonialnych w Azji Południowo-Wschodniej to nie tylko doskonałe nurkowanie na wspaniałych rafach => Koralowego Trójkąta, Indonezja to również wyśmienita egzotyczna kuchnia, orientalne masaże i dzika przyroda południowo-wschodnio-azjatyckiej dżungli znajdująca się w aż dwóch strefach zoogeograficznych (orientalnej/indomalajskiej i australijskiej). Indonezja to tajemnicze świątynie buddyjskie i hinduistyczne i niezliczona ilość egzotycznych lokalnych kultur, które rozwijały się na poszczególnych wyspach przed ich zjednoczeniem pod kolonialnym butem Kompanii Wschodnioindyjskiej (V.O.C.). Granice dzisiejszej Republiki Indonezji to mniej więcej granice dawnych kolonialnych posiadłości Kompanii Wschodnioindyjskiej (V.O.C.) – od ogłoszenia niepodległości 17 sierpnia 1945 roku od Indonezji odłączył się Timor Wschodni. Każda z wysp Indonezji jawi się jednak być odrębnym światem, posiadającym własną, unikalną kulturę, język, wierzenia i obyczaje. Stolicą Indonezji jest Dżakarta (Jakarta), położona na wyspie Jawa, w przeszłości znana jako Sunda Kelapa, a za czasów Holendrów Batawia. Islam jest w Indonezji religią dominującą, choć urzędowo legalnych jest tu aż sześć religii. Wszystkie legalne religie w Indonezji muszą być monoteistyczne, stąd można zaobserwować tutaj dość ciekawe modyfikacje balijskiego hinduizmu i jawajskiego buddyzmu. W Indonezji zachowały się też niewielkie enklawy chrześcijan, a na mniej ucywilizowanych wyspach panują adat – lokalne kulty animistyczne. Obowiązującą walutą Indonezji są indonezyjskie rupie (IDR). W Indonezji obowiązuje ruch lewostronny, co jest pozostałością kilkuletniego panowania brytyjskiego nad Jawą, w czasach Wojen Napoleońskich. W Indonezji panuje wilgotny klimat równikowy.

 

Wyprawy nurkowe do Indonezji: Jawa, Bali, Komodo, Raja Ampat, Gili i Lombok

Wyprawy nurkowe do Indonezji organizujemy, jako klub nurkowy ALPHA-DIVERS od dobrych ośmiu lat. Zdobyliśmy w tym czasie dość bogate doświadczenie, które pozwoliło nam na opracowanie kilku własnych programów autorskich, w unikalny sposób łączących nurkowe safari i nurkowanie na najwspanialszych rafach Koralowego Trójkąta z możliwością zwiedzenia najciekawszych atrakcji lądowych archipelagu Indonezji. Sercem każdego z programów wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Indonezji jest, więc doskonale zorganizowane safari nurkowe, na dobrej łodzi i w jak najbardziej rozsądnej cenie. Chętni na coś więcej mogą przylecieć wcześniej, by skorzystać z wypróbowanych przez nas atrakcji, jak spotkania z dziką przyrodą, zwiedzanie starożytnych świątyń, trekking po wulkanach i podróże przez wyspy, lub też zostać kilka dni dłużej i po prostu wyciszyć się w proponowanych przez nas klimatycznych miejscach, oddając zmęczone ciała w ręce wprawnych masażystek.

 

Nurkowanie i safari nurkowe w Indonezji

Safari nurkowe w Indonezji to najlepszy sposób na wyciągnięcie maksimum przyjemności, które mają do zaoferowania wspaniałe rafy => Koralowego Trójkąta. Safari nurkowe to przede wszystkim nurkowanie w najbardziej dziewiczych i najmniej zniszczonych miejscach, znajdujących się poza zasięgiem dziennych wypłynięć mniejszych łódek nurkowych z popularnych kurortów turystycznych. Safari nurkowe w Indonezji to również większa ilość nurkowań w trakcie jakże cennego urlopu, bez tracenia czasu na zbędne dojazdy, zamiast czego możemy wypoczywać na komfortowym liveaboardzie, delektując się przepięknymi pejzażami i wyśmienitym jedzeniem. Na safari nurkowe ALPHA-DIVERS dobieramy sprawdzone łodzie nurkowe, z dobrymi przewodnikami i doświadczoną obsługą – lata doświadczeń w Indonezji sprawiają, iż dobrze wiemy czego chcemy i czego mamy oczekiwać, by zapewnić sobie najwspanialsze wspomnienia i najlepiej spędzony czas. W zależności od trasy wybieramy tradycyjne łodzie pinisi, oferujące orientalny klimat lub też liveaboardy klasy ekspedycyjnej, umożliwiające połączenie w trakcie jednego nurkowego safari miejsc niedostępnych dla wolniejszych łódek oraz nurkowanie w nowych, nieznanych szerszej nurkowej publiczności miejscach jeszcze bardziej odległych od utartych tras. W archipelagu Indonezji proponujemy trzy doskonałe trasy na wyśmienite safari nurkowe:

Raja Ampat centralne i południowe (Morze Seram, Morze Halmahera, Cieśnina Dampier)

Komodo północne, centralne i południowe (Ocean Indyjski, Pacyfik Zachodni – Morze Flores)

Bali, Gili, Lombok, Nusa Penida, Menjangan (Pacyfik Zachodni – Morze Jawajskie, Ocean Indyjski)

 

Wulkany – główne atrakcje turystyczne Indonezji

Wulkany Indonezji to jedna z głównych, choć zwykle nieco bardziej wymagających atrakcji turystycznych archipelagu. Indonezja leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, a konkretnie w łańcuchu Alpejsko-Himalajskim, zwanym też Pasem Alpidzkim (ang. Alpide Belt), który zgarnia 17% aktywności tektonicznej naszej planety. Pas ten jest efektem działania trwającego od czasów dinozaurów procesu orogenezy alpejskiej w wyniku, którego m.in. wypiętrzyły się Himalaje i Alpy. Skutkiem tego jest 127 wciąż czynnych wulkanów, co stanowi 13% aktywnych wulkanów Ziemi. Aż 30 z nich znajduje się na Jawie, najgęściej zaludnionej wyspie Indonezji. Kilka spośród dawnych indonezyjskich wulkanów, jak Tambora na wyspie Sumbawa, Krakatau w Cieśninie Sundajskiej, czy Rinjani na wyspie Lombok trwale odmieniło losy Ziemi wpływając na jej klimat w znanej nam historii. Rosnące zagrożenie kolejnym wybuchem Krakatau zadecydowało prawdopodobnie o projekcie przeniesienia stolicy Indonezji – Dżakarty (Jakarta) z jawy na Kalimantan, indonezyjską część Borneo, choć oficjalnie podanym powodem jest rzekome powolne zapadanie się Dżakarty…

Trekkingi po wulkanach to jedne z ciekawszych punktów wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Indonezji. Wschód Słońca nad słynną plantacją wulkanów na wschodniej Jawie, z trwającym w stanie permanentnego wybuchu stratowulkanu Semeru (mikroerupcje wulkanu Semeru obserwujemy zwykle w postaci wypuszczanych ze szczytu stożka chmurek, wydobywających się stamtąd w regularnych odstępach co 20 minut) należy do najłatwiej osiągalnych. Nocujemy wtedy na koronie potężnego stratowulkanu => Tengger, co wymaga przeżycia dość zimnej nocy i dwóch krótkich podejść, ale pozwala również na spojrzenie przez komin do piekieł, ze szczytu zionącego dymem, czynnego wulkanu Bromo. Do łatwiej osiągalnych wrażeń należy również wschód Słońca i widok trzech zmiennobarwnych wulkanicznych jezior w kalderze wulkanu => Kelimutu na Flores, wymagający jednego nieco dłuższego podejścia. Stosunkowo łatwo, po drodze do => Ujung Kulon jest odwiedzić => Krakatau. Nieco więcej sprawności i przygotowania wymaga zejście do krateru czynnego wulkanu => Ijen. Znajduje się tam wulkaniczne jezioro, będące największym zbiornikiem kwasu na Ziemi, odkrywkowa kopalnia zastygającej w mroźnym górskim powietrzu siarki oraz największe na Ziemi pole błękitnych ogni – płonących strumieni płynnego gazu wydobywających się z wnętrza wulkanu wśród gryzących fumaroli. Nocne zejście do krateru Ijen, widok niebieskich ogni i rozgwieżdżonego nieba nad kraterem to przeżycie jedyne w swoim rodzaju i z pewnością warte do zaliczenia przynajmniej raz w życiu. Miłośnikom dłuższych i bardziej wymagających trekkingów proponujemy kilkudniową wycieczkę na szczyt wulkanu => Rinjani (3727 m n.p.m.) na wyspie Lombok

 

Świątynie – główne atrakcje turystyczne Indonezji

Indonezja, a w szczególności Jawa była w przeszłości miejscem rozkwitu buddyzmu i hinduizmu. To na Jawie wzniesiono => Borobudur, największą buddyjską świątynię na Ziemi. To na Jawie znajduje się też wspaniała hinduistyczna świątynia => Prambanan, uznawana z pewnych względów za inspirację dla wspaniałych świątyń kambodżańskich Khmerów, jak Angkor Wat, czy Roluos. Obie wspaniałe budowle znajdują się na centralnej Jawie w rejonie Yoggyakarty, obie zobaczyć można tego samego dnia, o ile chęci pozwolą dorzucając do tego świątynie Mendut, Plaosan i => Sewu. Jawa jest pełna niesamowitych miejsc, rzadko odwiedzanych przez turystów. Jednym z nich jest tajemnicza świątynia => Sukuh na środkowej Jawie, której centralną budowlą jest …piramida. Bali słynie szczególnie z malowniczo położonych tzw. świątyń morskich (Pura segara), jak odcięta od lądu w czasie przypływu => Tanah Lot, wisząca na klifie => Uluwatu, czy stojąca na wysuniętym w morze cyplu ze wspaniałym skalnym łukiem => Batu Bolong, ale zwiedzając wyspę warto odwiedzić też inne, jak wspaniałe świątynie widne (Pura tirta) położona na jeziorze => Danu Beratan i => Tirta Empul ze świętymi źródłami, starożytny kompleks świątynny => Goa Gajah, czy ukryty w porośniętej dżunglą rzecznej dolinie kompleks grobowy => Gunung Kawi. W sąsiedztwie balijskich świątyń morskich o zachodzie Słońca odgrywane jest teatralne przedstawienie taneczne z eposu Ramayana – taniec kecak.

 

Indywidualne wyjazdy nurkowe i turystyczne do Indonezji

Wyjazdy indywidualne do Indonezji to również domena klubu nurkowego ALPHA-DIVERS. Turystom Indonezja kojarzy się przede wszystkim z orientalną architekturą Bali, potężnymi wulkanami i świątyniami na Jawie, czy też najwspanialszymi plażami i pejzażami Lombok. Każda z tysięcy wysp Indonezji ma swój unikalny klimat i niepowtarzalny charakter, który pozwala na zaplanowanie tam niezapomnianych wakacji. Podróżując samemu możemy mieć wprawdzie probem z dotarciem do najbardziej wartościowych nurkowych mejsc, jednak indywidualne programy szyte pod konkretne potrzeby, gusta i czas mają też sporo zalet. W Indonezji mamy przyjaciół i sprawdzonych partnerów, którzy zawsze posłużą radą i pomocą również tym, którzy wolą podróżować, odpoczywać, czy wyciszać się samotnie. Na niepowtarzalny urlop nurkowy, czy też turystyczny w Indonezji, nie tylko na mocno komercyjnej => Bali, ale i na Lombok, Jawie, czy w jeszcze bardziej wyszukanych miejscach można się wybrać z naszą pomocą w dowolnym momencie i o dowolnej porze roku. Korzystając z własnego doświadczenia i lokalnych kontaktów pomożemy w znalezieniu najwygodniejszych i najtańszych przelotów oraz w opracowaniu najciekawszych i najbardziej optymalnych tras podróży.

 

Jak przygotować się na wyjazd do Indonezji?

Indonezja to kraj, w którym oficjalnie legalnych jest sześć religii monoteistycznych, ale tak naprawdę dominuje jedna. Brzmi jak kłopoty? Niestety… Dla uczestników wypraw i wyjazdów nurkowych ALPHA-DIVERS przygotowaliśmy zestaw podstawowych porad związanych z klimatem, warunkami, kulturą i zdrowiem, które warto uwzględnić wybierając się do Indonezji.

=> Indonezja – podstawowe informacje i porady podróżne

 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie świata i nurkowanie w Indonezji 🙂

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. We wrześniu 2020 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Indonezji w ramach Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – INDONEZJA: Manta Safari KOMODO 2020.

komodo nurkowanie safari nurkowe 2020

Manta Cruise Komodo – safari nurkowe ALPHA-DIVERS Komodo 2020

 

Podziel się informacją na: