Indonezja – wyprawy i wyjazdy nurkowe do Indonezji, turystyka

Podziel się informacją na:

INDONEZJA

Jawa, Komodo, Bali, Gili, Flores, Lombok, Rinca, Nusa Penida, Nusa Dua, Moyo, Sumbawa, Menjangan, Raja Ampat

Wyprawy i wyjazdy nurkowe ALPHA-DIVERS do Indonezji. Nurkowanie na Komodo, Bali, Flores, Nusa Penida, Lombok, Gili, Moyo, Sumbawa, Banta i Raja Ampat. Zwiedzanie wysp Jawa, Lombok, Flores, Bali, Rinca, Sumbawa, Komodo.

Indonezja, Archipelag Malajski oraz Wyspy Sundajskie

Indonezja to kraina grubo ponad 17-tu tysięcy wysp i jeszcze większej liczby możliwości. Turystyka, nurkowanie, rafting, surfing, trekking po wulkanach, kulinaria, medytacje i architektura – znależć można tutaj praktycznie wszystko… Indonezja leży w rozciągającym się pomiędzy Indochinami a Australią Archipelagu Malajskim, największym archipelagu na Ziemi. Archipelag Malajski, który powstał niegdyś w wyniku rozpadu superkontynentu Gondwana, rozdziela dwa wielkie oceany: Indyjski i Pacyfik, dzieli się też na kilka mniejszych jak: => Filipiny, Wielkie Wyspy Sundajskie (m.in. Borneo, Sumatra, Celebes i Jawa), Małe Wyspy Sundajskie (m.in. Timor, Flores, => Bali=> Komodo), czy Moluki.  Większość wysp wciąż wykazuje aktywność wulkaniczną, co mocno dodaje kolorytu tutejszym krajobrazom.

Indonezja to nie tylko doskonałe nurkowanie na wspaniałych rafach Koralowego Trójkąta, Indonezja to również wyśmienita egzotyczna kuchnia, orientalne masaże, dzika przyroda południowo-wschodnio-azjatyckiej dżungli, tajemnicze świątynie buddyjskie i hinduistyczne i niezliczona ilość kultur, które rozwijały się na poszczególnych wyspach przed ich zjednoczeniem pod kolonialnym butem Kompanii Wschodnioindyjskiej V.O.C. granice, której obejmuje dokładnie dzisiejsza Republika Indonezji. Każda z wysp jawi się być odrębnym światem, posiadającym własną, unikalną kulturę, język, wierzenia i obyczaje.

 

Wyprawy nurkowe do Indonezji: Jawa, Bali, Komodo, Raja Ampat, Gili i Lombok

Wyprawy nurkowe do Indonezji organizujemy, jako klub nurkowy ALPHA-DIVERS od dobrych pięciu lat. Zdobyliśmy w tym czasie bogate doświadczenie, które pozwoliło nam na opracowanie kilku własnych programów autorskich, w unikalny sposób łączących nurkowe safari po najwspanialszych rafach Koralowego Trójkąta z możliwością zwiedzenia najciekawszych atrakcji lądowych archipelagu Nusantara. Sercem każdego z programów wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Indonezji jest, więc doskonale zorganizowane safari nurkowe w jak najbardziej rozsądnej cenie. Chętni na coś więcej mogą przylecieć wcześniej, by skorzystać z wypróbowanych przez nas atrakcji, jak spotkania z dziką przyrodą, zwiedzanie starożytnych świśtyń, trekking po wulkanach i podróże przez wyspy, lub też zostać kilka dni dłużej i po prostu wyciszyć się w proponowanych przez nas klimatycznych miejscach.

 

Nurkowanie i safari nurkowe w Indonezji

Safari nurkowe w Indonezji to najlepszy sposób na wyciągnięcie maksimum przyjemności, które mają do zaoferowania wspaniałe rafy Koralowego Trókąta. Safari nurkowe to przede wszystkim nurkowanie w najbardziej dziewiczych i najmniej zniszczonych miejscach, znajdujących się poza zasięgiem dziennych wypłynięć mniejszych łódek nurkowych z popularnych kurortów turystycznych. Safari nurkowe w Indonezji to również większa ilość nurkowań w trakcie jakże cennego urlopu, bez tracenia czasu na zbędne dojazdy, zamiast czego możemy wypoczywać na komfortowym liveaboardzie, delektując się przepięknymi pejzażami i wyśmienitym jedzeniem. Na safari nurkowe ALPHA-DIVERS dobieramy sprawdzone łodzie nurkowe, z dobrymi przewodnikami i doświadczoną obsługą – lata doświadczeń w Indonezji sprawiają, iż dobrze wiemy czego chcemy i czego mamy oczekiwać, by zapewnić sobie najwspanialsze wspomnienia i najlepiej spędzony czas. W zależności od trasy wybieramy tradycyjne łodzie pinisi, oferujęce orientalny klimat lub też liveaboardy klasy ekspedycyjnej, umożliwiające połączenie w trakcie jednego nurkowego safari miejsc niedostępnych dla wolniejszych łódek oraz nurkowanie w nowych, nieznanych szerszej nurkowej publiczności miejscach jeszcze bardziej odległych od utartych tras. W archipelagu Indonezji proponujemy trzy doskonałe trasy na safari nurkowe:

Raja Ampat centralne i południowe

Komodo północne, centralne i południowe

Gili, Lombok, Menjangan, Bali, Nusa Penida, Nusa Dua

 

Wulkany – główne atrakcje turystyczne Indonezji

Wulkany Indonezji to jedna z głównych, choć zwykle nieco bardziej wymagających atrakcji turystycznych archipelagu. Indonezja leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, a konkretnie w łańcuchu Alpejsko-Himalajskim, zwanym też Pasem Alpidzkim (ang. Alpide Belt), który zgarnia 17% aktywności tektonicznej naszej planety. Pas ten jest efektem działania trwającego od czasów dinozaurów procesu orogenezy alpejskiej w wyniku, którego m.in. wypiętrzyły się Himalaje i Alpy. Skutkiem tego jest 127 wciąż czynnych wulkanów , co stanowi 13% aktywnych wulkanów Ziemi. Aż 30 z nich znajduje się na Jawie, najgęściej zaludnionej wyspie Indonezji. Kilka spośród dawnych indonezyjskich wulkanów, jak Tambora na wyspie Sumbawa, Krakatau w Cieśninie Sundajskiej, czy Rinjani na wyspie Lombok trwale odmieniło losy Ziemi wpływając na jej klimat w znanej nam historii.

Trekkingi po wulkanach to jedne z ciekawszych punktów wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Indonezji. Wschód Słońca nad słynną plantacją wulkanów na wschodniej Jawie, z trwającym w stanie permanentnego wybuchu stratowulkanu Semeru (mikroerupcje wulkanu Semeru obserwujemy zwykle w postaci wypuszczanych ze szczytu stożka chmurek, wydobywających się stamtąd w regularnych odstępach co 20 minut) należy do najłatwiej osiągalnych. Nocujemy wtedy na koronie potężnego stratowulkanu => Tengger, co wymaga przeżycia dość zimnej nocy i dwóch krótkich podejść, ale pozwala również na spojrzenie przez komin do piekieł, ze szczytu zionącego dymem, czynnego wulkanu Bromo. Do łatwiej osiągalnych wrażeń należy również wschód Słońca i widok trzech zmiennobarwnych wulkanicznych jezior w kalderze wulkanu => Kelimutu na Flores, wymagający jednego nieco dłuższego podejścia. Stosunkowo łatwo, po drodze do => Ujung Kulon jest odwiedzić => Krakatau. Nieco więcej sprawności i przygotowania wymaga zejście do krateru czynnego wulkanu => Ijen. Znajduje się tam wulkaniczne jezioro, będące największym zbiornikiem kwasu na Ziemi, odkrywkowa kopalnia zastygającej w mroźnym górskim powietrzu siarki oraz największe na Ziemi pole błętkitnych ogni – płonących strumieni płynnego gazu wydobywających się z wnętrza wulkanu wśród gryzących fumaroli. Nocne zejście do krateru Ijen, widok niebieskich ogni i rozgwieżdżonego nieba nad kraterem to przeżycie jedyne w swoim rodzaju i z pewnością warte do zaliczenia przynajmniej raz w życiu. Miłośnikom dłuższych i bardziej wymagających trekkingów proponujemy kilkudniową wycieczkę na szczyt wulkanu => Rinjani (3727 m n.p.m.) na wyspie Lombok

 

Świątynie – główne atrakcje turystyczne Indonezji

Indonezja, a w szczególności Jawa była w przeszłości miejscem rozkwitu buddyzmu i hinduizmu. To na Jawie wzniesiono => Borobudur, największą buddyjską świątynię na Ziemi. To na Jawie znajduje się też wspaniała hinduistyczna świątynia => Prambanan, uznawana z pewnych względów za inspirację dla wspaniałych świątyń kambodżańskich Khmerów, jak Angkor Wat, czy Roluos. Obie wspaniałe budowle znajdują się na centralnej Jawie w rejonie Yoggyakarty, obie zobaczyć można tego samego dnia, o ile chęci pozwolą dorzucając do tego świątynie Mendut i => Sewu. Bali słynie szczególnie z malowniczo położonych tzw. świątyń morskich, jak odcięta od lądu w czasie przypływu => Tanah Lot, wisząca na klifie Uluwatu, czy stojąca na wysuniętym w morze cyplu ze wspaniałym skalnym łukiem => Batu Bolong, ale zwiedzając wyspę warto odwiedzić też inne, jak => Tirtha Empul ze świętymi źródłami, czy ukryty w porośniętej dżunglą rzecznej dolinie kompleks grobowy => Gunung Kawi. W sąsiedztwie większości balijskich świątyń o zachodzie Słońca odgrywane jest teatralne przedstawienie taneczne z eposu Ramayana – taniec Kecak.

Indywidualne wyjazdy nurkowe i turystyczne do Indonezji

Wyjazdy indywidualne do Indonezji to również domena klubu nurkowego ALPHA-DIVERS. Turystom Indonezja kojarzy się przede wszystkim z orientalną architekturą Bali, potężnymi wulkanami i świątyniami na Jawie, czy też najwspanialszymi plażami i pejzażami Lombok. Każda z tysięcy wysp Indonezji ma swój unikalny klimat i niepowtarzalny charakter, który pozwala na zaplanowanie tam niezapomnianych wakacji. Podróżując samemu możemy mieć wprawdzie probem z dotarciem do najbardziej wartościowych nurkowych mejsc, jednak indywidualne programy szyte pod konkretne potrzeby, gusta i czas mają też sporo zalet. W Indonezji mamy przyjaciół i sprawdzonych partnerów, którzy zawsze posłużą radą i pomocą również tym, którzy wolą podróżować, odpoczywać, czy wyciszać się samotnie. Na niepowtarzalny urlop nurkowy, czy też turystyczny w Indonezji, nie tylko na mocno komercyjnej Bali, ale i na Lomboku, Jawie, czy w jeszcze bardziej wyszukanych miejscach można się wybrać z naszą pomocą w dowolnym momencie i o dowolnej porze roku. Korzystając z własnego doświadczenia i lokalnych kontaktów pomożemy w znalezieniu najwygodniejszych i najtańszych przelotów oraz w opracowaniu najciekawszych i najbardziej optymalnych tras podróży.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Indonezji?

Indonezja to kraj, w którym oficjalnie legalnych jest sześć religii: islam, hinduizm, buddyzm, konfucjanizm, katolicyzm i protestantyzm, ale dominuje ta pierwsza z wymienionych. Z tego też względu można mieć w Indonezji problem z zakupem alkoholu. W miejscowościach żyjących z turystów nie ma problemów z akceptacją dla europejskich norm ubioru – liczni turyści z Australi opuszczają ją naprawdę bardzo nisko, jednak w pobliżu obiektów religijnych warto się nosić z szacunkiem do innych kultur. W świątyniach buddyjskich i hinduistycznych zakładamy dostępne na miejscu do wypożyczenia sarongi. W centralnym meczecie na Jawie można wypożyczyć lokalną  wersję stroju, jednak w innych meczetach odwiedzanych spontanicznie możemy mieć problem z krótkimi nogawkami, czy rękawami.

W Indonezji panuje wilgotny klimat równikowy. Jeżeli nie wybieracie się na wymagający górski trekking wystarczą lekkie, przewiewne buty np. zapinane sandały na grubszej podeszwie. Przy trekkingu na wulkany najlepiej buty za kostkę. Z ilością ubrań nie ma co przesadzać. Windstopper i czapka z polaru zawsze jednak mogą się przydać w przypadku działań na morzu, a w wypadku trekkingów na wulkany ciepłe ubranie z polaru, odpowiednie dla niskich temperatur panujących, szczególnie nocą na wysokości ponad 2000 m n.p.m.

Napięcie elektryczne w Indonezji to 127 V lub 230 V, przy częstotliwości 50 Hz. Gniazdka elektryczne w Indonezji są najczęściej typu F (europejskie z podwójnym uziemieniem na boku), C (europejskie), rzadziej spotykane są G (brytyjskie).

Walutą Indonezji jest indonezyjska rupia IDR, o kursie wymiany około 13 000 za dolara. W kantorze trzeba mieć z sobą paszport. Na wymianę  warto zabierać wyłącznie nowe studolarowe banknoty z niebieskim paskiem. Zdarza się, że w kantorach odmawia się wymiany starszych banknotów, niższe nominały natomiast wymieniane są zwykle po słabszym kursie.

Jedzenie w Indonezji jest smaczne i tanie. Warto zakosztować specjałów indonezyjskiej kuchni w ulicznych warung‚ach. Mimo przerażających warunków higienicznych, w jakich przechowywane i przygotowywane są potrawy są one przede wszystkim świeże, smaczne i zwykle znacznie zdrowsze niż przesycone gradem chemikaliów podróbki żywności w naszych supermarketach.

 

Wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS do Indonezji

Zapraszamy na wybrane relacje z wypraw nurkowych do Indonezji zorganizowanych do tej pory przez klub nurkowy ALPHA-DIVERS. Z braku czasu na obróbkę materiałów multimedialnych nie jest to wizja kompletna, ale z pewnością dosyć wyczerpująca:

=> Wyprawa nurkowa INDONEZJA 2011: Bali – Komodo – Rinca – Nusa Penida

=> Wyprawa nurkowa INDONEZJA 2014:  Jawa – Bali – Komodo – Rinca – Flores

=> Wyprawa nurkowa INDONEZJA 2015: Jawa – Bali – Komodo – Rinca – Nusa Penida

=> Wyprawa nurkowa INDONEZJA 2015: Jawa – Krakatau – Ujung Kulon – Gili – Lombok (Rinjani)

=> Wyprawa nurkowa INDONEZJA 2016: Jawa – Bali – Nusa Penida – Sumbawa – Moyo – Komodo – Banta – Gili – Lombok

=> Wyprawa nurkowa INDONEZJA 2016: Jawa – Ujung Kulon – Gili – Menjangan – Bali – Nusa Penida – Nusa Dua – Lombok

 

Komodo, Indonezja - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS: JAWA - FLORES - BALI - KOMODO 2014

Spotkanie z waranem olbrzymim, Komodo, Indonezja – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS

 

 

 

Podziel się informacją na: