Meksyk, Jukatan – rajd przez Półwysep do ruin Chichen-Itza, Ek-Bahlam i Cenote Ik-Kil

Podziel się informacją na:

Meksyk i rajd przez Półwysep Jukatan w stronę ruin Chichen-Itza, Ek Bahlam i Cenote Ik Kil

Wyprawy nurkowe, Meksyk, Jukatan

RUINY MAJÓW W CHICHEN ITZA, EK BAHLAM i CENOTE IK KIL to stałe punkty na trasie wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Meksyku i na Półwysep Jukatan.

Chichen Itza – perła postklasycznej majańsko-tolteckiej architektury, której powstanie wciąż do końca nie jest jednoznacznie wyjaśnione przez naukę przyciąga tysiące turystów nie tylko archeoastronomicznym fenomenem zejścia Kukulkana-Quetzalcoatla na północnej schodni głównej piramidy, obserwowalnym popołudniem w dniach equinoxów. Ruiny należą do najbardziej rozległych i za każdym razem kiedy je odwiedzamy, zwiedzającym udostępniane jest coś nowego. W starszej części => Chichen-Itza możemy również podziwiać doskonałe przykłady tradycyjnej architektury Majów Jukatanu w stylach Puuc i Chenes.

Ek Bahlam jest nie mniej interesującym stanowiskiem archeologicznym niż => Chichen Itza dzięki temu, że jest rzadziej odwiedzane, a przez to zachowuje więcej klimatu pierwotnej eksploracji. Oprócz dwóch niezwykle interesujących piramid, o rzadziej spotykanych kształtach (szczególnie półokrągła), mamy tutaj wspaniałe przykłady klasycznych majańskich glifów, wejścia do chultunów, a przede wszystkim niesamowicie przepiękny portal w stylu Chenes, przeniesiony jakby żywcem ze środkowej części Półwyspu.

Cenote Ik Kil to jedno z nielicznych miejsc na świecie, w których odbywają się sponsorowane przez Red Bulla zawody w skokach do wody. Odległość do lustra wody ze szczytu cenoty to jakieś 30 m. Głębokość cenoty to kolejne 50 m. Ze szczytu do lustra wody zwieszają się wspaniałe długie korzenie. Miejsce to wchodziło prawdopodobnie w skład gigantycznego kompleksu urbanistycznego => Chichen Itza, jeśli przejdziecie się po ogrodzie wokół cenoty, odnajdziecie bez trudu kilka nie odkopanych piramid Majów.

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie Mezoameryki i nurkowanie w maksykańskich Cenotach 🙂

Podziel się informacją na: