Makak jawajski (Macaca fascicularis) – Crab-eating macaque

Podziel się informacją na:

Makak Jawajski (Macaca fascicularis)

Wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, Azja Południowo-Wschodnia

 

Makak jawajski (Macaca fascicularis) - wyprawa nurkowa INDONEZJA 2014

Makak jawajski (Macaca fascicularis) – wyprawa nurkowa INDONEZJA 2014

Wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS to nie tylko nurkowanie. Wiele ciekawych gatunków zwierząt spotykamy również na lądzie, czy to zwiedzając tajemnicze świątynie, czy wyruszając na spotkanie z Przygodą w dzikich ostępach leśnych.

Makak Jawajski (Macaca fascicularis) – Crab-eating macaque – to często spotykany towarzysz wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS i wydawałoby się nieodłączny element lokalnego kolorytu Archipelagu Malajskiego oraz Indochin. Choć jawi się dość powszechnie występującym prymatem w Azji Południowo-Wschodniej, „zasłużył” już sobie niestety na miejsce w Czerwonej Księdze zagrożonych gatunków. Ze względu na bliskie pokrewieństwo z człowiekiem jest to niestety również małpka dość często spotykana w laboratoriach.

 

Makak jawajski (Macaca fascicularis) – Crab-eating macaque – nurkuje i pływa, a jego dieta zawiera kraby, owoce, owady i małże. Żyje w olbrzymich stadach nawet do 150 osobników. W stadach makaków jawajskich panuje matriarchat – dorosłe samce są często zmuszane do opuszczania stada. Makaki są wszystkożernymi oportunistami, zaobserwowano wśród nich również używanie kamiennych narzędzi w celu dobrania się do pokarmu ukrytego w muszlach, czy orzechach.

Makaki spotkamy praktycznie we wszystkich ciekawszych miejscach, w trakcie wypraw nurkowych do Azji Południowo-Wschodniej, czasami wykorzystywane również w charakterze maskotek. Na te małpki należy jednak naprawdę bardzo uważać. Bliskie pokrewieństwo z człowiekiem oznacza, że mogą one przenosić groźne dla nas mikroorganizmy – niegroźne dla samych makaków, jak np. herpesvirus B [CHV-1]. W Indonezji i Malezji nazywane są kera. Widywaliśmy je jako strażników buddyjskich świątyń w => Tajlandii i Kambodży, w górskich lasach na => Bali, w ginącej dżungli na => Borneo, a także w dzikich ostępach na wyspie => Rinca w rejonie => Komodo i na Flores.

Makak jawajski (Macaca fascicularis) należy do rodzaju Macaca, w skład którego wchodzą 22 gatunki makaków. Poza człowiekiem, jest to najbardziej rozpowszczechniony rodzaj ssaków naczelnych. Gatunek Makak jawajski (Macaca fascicularis) opisał po raz pierwszy sir Thomas Raffles w 1821 roku. W skład jego wchodzi dalsze 10 podgatunków.

Ciąża u makaka jawajskiego trwa sześć miesięcy. Na świat przychodzi zwykle jedno młode, bardzo rzadko bliźniaki. Młode pozostaje z matką przez okres dziesięciu miesięcy po czym się usamodzielnia. Dorosłe samice ważą średnio 2.5 – 5,7 kg, dorosłe samce makaka 3.5 – 8 kg. Samce makaka żyją do 15 lat, samice nawet do 20. Makaki jawajskie są wszystkożerne. W Ubud Monkey Forest żywią się głównie batatami, bananami, liśćmi papaji, kukurydzą, ogórkiem, kokosem i innymi lokalnymi owocami.

 

Zapraszamy na wyprawy nurkowe, wspólne poznawanie świata i nurkowanie z ALPHA-DIVERS 🙂

 

Podziel się informacją na: