Wyprawa nurkowa CENOTY 2019: Meksyk – Belize – Gwatemala

Podziel się informacją na:

 

Wyprawa MEKSYK – BELIZE – GWATEMALA – CENOTY 2019

Nurkowanie w meksykańskich Cenotach Kawernowej Korony Jukatanu

Nurkowanie w Morzu Karaibskim, na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize

Skarby Majów – zwiedzanie Jukatanu, ruin i dzikich lasów w Gwatemali z archeologiem-majanistą

23/02 – 10/03 2019

[MAKSYMALNIE OSIEM OSÓB NA WYPRAWIE – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ]

 

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie na tle słynnego okna w Cenote Chac Mool

 

Tulum-Zama - Riviera Maya

Tulum, wspaniała plaża na Riviera Maya i ruiny Majów w Zama (Miasto Świtu)

Meksyk, Nurkowanie, Cenoty… te trzy słowa wypowiedziane jednym tchem, niczym magiczne zaklęcie, wyczarowują bogate spektrum najwspanialszych wrażeń jakie mogą kojarzyć się z pojęciami Nurkowanie, Wyprawy, Pasja, Podróże i Przygoda. Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa na kolejną niesamowitą wyprawę klubu nurkowego ALPHA-DIVERS do Meksyku, Belize i Gwatemali – zapraszamy na wspaniały półwysep Jukatan. Zabierzemy Was na emocjonujące nurkowanie w zdecydowanie najpiękniejszych nurkowiskach na Ziemi – słynnych meksykańskich Cenotach na Riviera Maya, gdzie woda ma największą przejrzystość na planecie, sięgającą nawet stu metrów. Zabierzemy na nurkowanie na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize – drugiej co do długości rafie koralowej Ziemi, gdzie znajduje się słynny Blue Hole, odkryty niegdyś przez legendarnego Jacquesa-Yvesa Cousteau. Zabierzemy na odkrywanie, wraz z archeologiem-majanistą, tajemnic starożytnej cywilizacji Majów, spacerując po ruinach ich zapomnianych miast – zarówno tych dostępnych dla szerszego grona turystów jak i tych mało znanych, ukrytych w meksykańskiej, belizeńskiej i gwatemalskiej dżungli, zwanej tutaj selva. Zabierzemy Państwa również na wspaniały wypoczynek w cieniu wielkich palm, na cudownie białych piaskach karaibskich plaż, a słynna plaża w => Tulum uznawana jest za bezsprzecznie najpiękniejszą na całym Riviera Maya. Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie z Przygodą 🙂

Nurkowanie kawernowe - Chac-Mool

Przejrzystość wody w Cenotach sięga nawet 100 metrów, a przez lustro przebija wyraźnie widoczna dżungla

Nurkowanie w Cenotach nie ma sobie równych, my zaś jesteśmy niekwestionowanymi ekspertami w tym właśnie kierunku nurkowych i nie tylko nurkowych wypraw. Meksykańskie Cenoty to przedsionki do jaskiń, łączących się w najdłuższe obecnie na Ziemi zalane jaskiniowe systemy. Łączna długość rozpoznanych korytarzy dawno przekroczyła już ponad tysiąc czterysta kilometrów. Siedem na dziesięć najdłuższych zalanych systemów jaskiniowych na Ziemi znajduje się na Riviera Maya, zaś najdłuższy z nich ma już dobrze ponad 350 km. Nurkowanie jaskiniowe wymaga odpowiedniego sprzętu i jeszcze lepszego wyszkolenia – to dla wielu nurków marzenie i kwintesencja nurkowych umiejętności. I nie bez racji… Na szczęście jukatańskie Cenoty dostępne są również dla nurków rekreacyjnych, w niewielkich grupach pod opieką nurków jaskiniowych i w swoich początkowych, przez co dobrze oświetlonych, a więc i najpiękniejszych odcinkach. W takiej grupie nurkowej może być co najwyżej czterech nurków rekreacyjnych, znajdujących się przez cały czas pod baczną opieką jaskiniowego przewodnika, a zarazem doświadczonego nurka jaskiniowego w pełnym ekwipunku. Dzięki temu aby zanurkować w Cenotach wystarczy podstawowy kurs nurkowania OWD – nad pływalnością w takim wypadku pracujemy wspólnie już od pierwszych nurkowań. Kilkanaście najpiękniejszych tras dostępnych dla nurków rekreacyjnych, składa się na słynną Kawernową Koronę Jukatanu i zabiorą Was tam najlepsi jaskiniowi przewodnicy na Riviera Maya. Bo tylko tacy pracują dla ALPHA-DIVERS 🙂

Muyil-Chunyaxche - El Castillo

Nieco mniej znane ruiny Majów ukryte w selvie… 😉

Wyprawa nurkowa Meksyk – Belize – Gwatemala 2019 oparta jest na starannie dopracowanym, dobrze sprawdzonym i konsekwentnie przez lata rozbudowywanym programie. W Cenotach nurkujemy od roku 2008, a wyprawy ALPHA-DIVERS na półwysep Jukatan, prowadzą zaawansowani nurkowie jaskiniowi. Pełny program naszego wyjazdu obejmuje aż 14 najpiękniejszych tras nurkowych w Cenotach, dostępnych dla nurków z uprawnieniami rekreacyjnymi. Pokażemy Państwu słynną CENOTE THE PIT, mroczną CENOTE ANGELITA, oraz niesamowitą CENOTE DREAMGATE, znaną szeroko na całym świecie ze wspaniałego filmu BBC Planet Earth – Caves (!) Żadne z nurkowań się nie powtarza. Harmonogram wyprawy został przemyślany tak, abyśmy pomiędzy nurkowaniem w Cenotach, mogli zasmakować unikalnego klimatu Meksyku, Riviera Maya i półwyspu Jukatan: cudownego czaru białych piasków karaibskich plaż, przepysznej meksykańskiej kuchni i niezwykle interesujących pozostałości tajemniczej cywilizacji Majów. Po nurkowaniu w Cenotach na Riviera Maya wyruszymy na południe, aby zaznać w pełni karaibskiego chill-outu na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize, gdzie czeka nas nurkowanie i wypoczynek w słynnym San Pedro na „La Isla Bonita”. Na sam zaś koniec wyruszymy na rajd po najsłynniejszych ruinach Majów Tikal, w dzikiej Gwatemali. Program zawiera trzy weekendy tak, byście mogli Państwo poświęcić na wyjazd jedynie 10 dni swojego cennego urlopu.

Kaan Luum lagoon

Jedna z tajemniczych lagun ukrytych w granicach rezerwatu Sian Ka’an, doskonałe miejsce na spędzenie wieczoru 😉

Riviera Maya na Półwyspie Jukatan to niesamowite miejsce, którego czar sprawia, że wszyscy szybko czujemy się tu jak w domu. Na wyprawach ALPHA-DIVERS korzystamy z od lat sprawdzonej bazy hotelowej, a wszędzie tu, jak i w Belize i Gwatemali witają nas Przyjaciele. Serce meksykańskiej części naszej wyprawy zlokalizowane jest w Tulum – wspaniałym miasteczku, położonym w centrum wszystkich tras jaskiniowych i kawernowych, co znakomicie upraszcza nam logistykę nurkowań i nie ma nic wspólnego z krzykliwą atmosferą pozbawionych smaku betonowych kurortów jak Cancun, czy Playa del Carmen. Znamy tu dobrze najsmaczniejsze i najlepsze lokalne restauracje. Nie bez znaczenia jest również bliskie sąsiedztwo aż czterech kompleksów ruin Majów i gigantycznego rezerwatu biosfery Sian Ka’an. W Belize kwaterować będziemy na wyspie => Ambergris Caye, w klimatycznym hoteliku, położonym na plaży i z bazą nurkową zbudowaną na pomoście wychodzącym w kierunku barierowej rafy. Również i tutaj można zgubić serce 😉 Wreszcie dzika Gwatemala i słynący z nieprzebytych lasów departament Peten, w którym najlepszym środkiem lokomocji wciąż pozostaje koń, a nieodłącznym atrybutem przechodnia są maczeta, lasso i strzelba 😉 Tu zatrzymamy się w hoteliku z basenem, położonym w samym środku selvy – gwatemalskiej dżungli, gdzie prąd dostarczany jest tylko przez kilka godzin na dobę, dzikie zwierzęta przechadzają się pomiędzy bungalowami, a ze snu budzą nas odgłosy nigdy nie zasypiającej dżungli.

 

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, wyprawa do Meksyku, po prostu plaża w Tulum, zdecydowanie najpiękniejsza plaża na Riviera Maya 😉

 

PLAN WYPRAWY YUCATAN 2019 – MEKSYK – BELIZE – GWATEMALA:

 

Syrenka w Cenote Cristalino - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Syrenka w Cenote Cristalino – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Nurkowanie w Cenotach:

(Wyjazd w pełnej wersji trwa 16 dni, w tym tylko 10 dni urlopu + trzy weekendy)

DZIEŃ 1 – Powitanie na lotnisku Okęcie, wylot do Meksyku, lądowanie w Cancun, transfer do Tulum i zakwaterowanie w przytulnym hotelu z basenem.

DZIEŃ 2 – Pierwsze nurkowanie w Cenotach. Zaczynamy od wspaniałego słodkowodnego akwarium Cenote Aktun Ha, z dobrze znanymi akwarystom rybkami, jak gupiki, molinezje i tetry, żółwikami obrazkowymi i małym krokodylem. Mało kto o tym wie, ale w głębszych jaskiniach pod Cenote Aktun Ha znajduje się Komnata Przodków ze śladami palenisk, pochodzących sprzed ok. 10 tys lat! Drugie Nurkowanie w Cenote Calavera, znaną również pod nazwą Temple of Doom – Świątynią Zguby, Na ścianach pełno doskonale zachowanych skamielin, zaś wytrawione przez słoną wodę wapienne skały, zalegające na dnie, przypominają gigantyczne gnaty przedpotopowych stworów. Od 2013 roku prowadzone są tu również podwodne wykopaliska archeologiczne INAH. Trzy otwory w sklepieniu przypominały odkrywcom cenoty świecące otwory w czaszce. Tu czeka nas pierwsze spotkanie z halokliną. Po nurkowaniach, dla chętnych zwiedzanie ruin Majów w Zama – Mieście Świtu, położonych malowniczo na 12-metrowym klifie i pierwsza kąpiel w Morzu Karaibskim.

 

Coba i widok z Nochoch Mul - najwyższej piramidy Jukatanu - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Coba i widok z Nochoch Mul – najwyższej piramidy Jukatanu – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

DZIEŃ 3 – Kolejne nurkowanie w Cenotach: wspaniałe słodkowodne akwarium Aktun Ha, z dobrze znanymi akwarystom rybkami, jak gupiki, molinezje i tetry, żółwikami obrazkowymi i małym krokodylem, oraz Gran Cenote – stanowiącej serce Sac Aktun drugiego co do długości systemu podwodnych jaskiń na świecie. Mało kto o tym wie, ale w głębszych jaskiniach pod Aktun Ha znajduje się Komnata Przodków ze śladami palenisk, pochodzacych sprzed ok. 10 tys lat!
Po nurkowaniach, dla chętnych, wycieczka do ruin miasta Majów w Coba i najwyższej na północnym Jukatanie piramidy Nohoch Mul.

DZIEŃ 4 – Nurkowanie w Cenotach: Chac-Mool i Kukulkan, piękne podwodne witraże z widokiem na selvę, pierwsze spotkanie z halokliną – granicą wód o różnej gęstości, a w tym wypadku wody słodkiej i słonej.

Po nurkowaniu, dla chętnych, wycieczka nad malowniczą słodkowodną lagunę Ka’an Luum. Laguna ta znajduje się na terenie olbrzymiego rezerwatu biosfery Sian Ka’an, jednego z największych na Ziemi, zaś wody laguny skrywają pewną mroczną tajemnicę, o której opowiemy w trakcie relaksującego popołudnia na pomoście.

Zjawiska krasowe w Cenote Dreamgate - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Zjawiska krasowe w Cenote Dreamgate – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

DZIEŃ 5 – Nurkowanie w Cenotach: Chikin Ha i Tajma Ha, wspaniałe efekty świetlne, będące wynikiem załamania światła przy przejściu przez powierzchnię wody oraz przez haloklinę, wynurzanie w suchych komnatach z widokiem na dżunglę – selvę, pełnych korzeni zwisających z sufitu. Tylko patrzeć pirackiego skarbu ukrytego gdzieś tutaj 😉 Po nurkowaniach, dla chętnych, wycieczka do mało znanych ruin Muyil / Chunyaxche, ukrytych w meksykańskiej dżungli – selvie.

DZIEŃ 6 – Nurkowanie w Cenotach: Angelita i Casa Cenote Calavera. Angelita to cenota, która pozostawia wiele wspomnień, ze względu na mroczny charakter miejsca przypominającego planetę Dagobah ze słynnego filmu Gwiezdne Wojny.

Ekskluzywne nurkowanie w Cenote Angelita to nie jest nurkowanie, które możecie zalogować Państwo z pierwszym z brzegu centrum nurkowym (!) Cenote Calavera, nie bez powodu zwana jest również Temple of Doom – Świątynią Zguby, na ścianach pełno doskonale zachowanych skamielin, zaś wytrawione przez słoną wodę wapienne skały, zalegające na dnie, przypominają gigantyczne gnaty przedpotopowych stworów. Od 2013 roku prowadzone są tu również podwodne wykopaliska archeologiczne INAH.

 

Tulum to również najpiękniejsza plaża na Riviera Maya - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Tulum to również najpiękniejsza plaża na Riviera Maya – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

DZIEŃ 7 – Dzień odpoczynku od nurkowania, czas na spacery, zakupy i odpoczynek na pięknej karaibskiej plaży w Tulum, zdecydowanie najwspanialszej plaży na Riviera Maya. Dla chętnych całodniowa wycieczka do najsłynniejszych ruin Majów na północy Jukatanu: Chichen-Itza / Uuc Abnal i Ek-Balam, oraz wspaniałej cenoty Ik-Kil – gdzie odbywają się zawody w skokach Red Bulla. Możliwe są również dodatkowe nurkowania w Cenotach.

DZIEŃ 8 – Dla chętnych i wytrwałych pora na opcjonalne nurkowanie w słynnych Cenotach: The Pit (Cenote Jacinto Pat) oraz Dos Ojos – Barbie Line i Batcave – jednych z najsłynniejszych jaskiń Jukatanu, dzięki filmowi IMAX „Journey Into Amazing Caves”. Cenote Dos Ojos była niegdyś sercem systemu jaskiniowego o tej samej nazwie, który w styczniu 2018 został włączony do systemu Sac Aktun przez grupę eksploratorów GAM, pod wodzą Robbiego Schmittnera. Polski eksplorator Krzysztof Starnawski określił połączenie tych dwóch systemów, jeszcze zanim stało się faktem, jako „The Greatest Connection”. Dla tych, którzy będą mieli już dosyć nurkowania w Cenotach, dzień plażowania w Tulum, bądź też wycieczka na plażę w Akumal, gdzie gniazdują morskie => żółwie zielone Chelonia mydas.

Tulum to również najpiękniejsza plaża na Riviera Maya - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Nurkowanie kawernowe w Cenote Kukulkan – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

DZIEŃ 9 – Ostatni dzień wypoczynku w Meksyku. Dla najbardziej wytrwałych nurków kawernowych, opcjonalne podwójne nurkowanie w Cenote Dreamgate, obydwiema trasami dostępnymi nurkom kawernowym. Cenote Dreamgate to NAJWSPANIALSZY KLEJNOT w KAWERNOWEJ KORONIE JUKATANU (!) Jest rzadko odwiedzana ze względu na niesamowitą kruchość delikatnych krasowych formacji, jakie tu wyrosły, a w tej akurat cenocie mamy do czynienia ze stalaktytami, które nie zdążyły się do końca zestalić i zwisają ze sklepienia jaskini w postaci miękkiej słomki. Dlatego też, zgodnie z niepisaną umową, zabiera się tutaj wyłącznie osoby z doskonałą pływalnością i obyciem w Cenotach (wymagane: Peak Performace Buoyancy i Cavern Diver – specjalizacja której nauka włączona jest w cenę wyjazdu). Nurkowanie w Cenote Dreamgate to niewątpliwie zaszczyt, a wpis w logbooku z tego właśnie miejsca to prawdziwy nurkowy skarb! 🙂

W wersji podstawowej na tym kończymy wyprawę, a nazajutrz przenosimy się już do Cancun i odlatujemy do Kraju. Tych z Państwa, którzy będą mieli jednak niedosyt, zapraszamy na dalsze wspólne zwiedzanie Mezoameryki, nurkowanie na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize i zwiedzanie najwspanialszych ruin Majów, ukrytych w leśnych ostępach departamentu Peten w Gwatemali:

 

Relaks na Karaibach niegdzie nie smakuje tak bardzo jak w słonecznym Belize - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Relaks na Karaibach niegdzie nie smakuje tak bardzo jak w słonecznym Belize – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Nurkowanie w Belize, na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej:

DZIEŃ 10 – Wykwaterowanie z Tulum i transfer do Belize, skąd mała awionetka zabierze nas na wyspę Ambergris Caye, do karaibskiego miasteczka San Pedro, słynnego z piosenki „La Isla Bonita”. Do granicy z Belize mamy tylko cztery godziny, a potem jeszcze pół godziny na lotnisko w Corozal. Przelot potrwa około pół godziny tak, że już wczesym popołudniem znajdziemy się na wyspie Ambergris. To pełna emocji i klimatu podróż, która będzie dla Państwa przygodą samą w sobie. Popołudnie można wykorzystać na spacery po plaży, kubek prawdziwego kakao, lub wyścigi golfcartami po wyspie i wąskich uliczkach San Pedro. Ten wieczór aż będzie się prosił o karaibski rum 😉

DZIEŃ 11 – Nurkowanie na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize, bliskie spotkanie z rekinami wąsatymi (Nurse shark). (lub lądowanie w Kraju). Chętni, zamiast lokalnych nurkowań będą mogli się udać na całodniową wyprawę na Wielki Karaibski Blue Hole Jacquesa Cousteau oraz rafę Half Moon Caye z rezerwatem morskich ptaków. Dzięki platformom umieszczonym w koronach drzew możemy podgądać tam m.in. gniazdowanie fregat. (wyprawa możliwa o ile danego dnia będzie z San Pedro wypłynięcie na Blue Hole)

 

Ruiny Majów w Belize i Gwatemali:

Relaks na Karaibach niegdzie nie smakuje tak bardzo jak w słonecznym Belize - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

Relaks na Karaibach niegdzie nie smakuje tak bardzo jak w słonecznym Belize – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

DZIEŃ 12 – Wykwaterowanie po śniadaniu i rejs tramwajem wodnym z San Pedro na kontynent do Belize City, a następnie transfer przez Belize i granicę na Motagua River z Gwatemalą do Parku Narodowego Tikal. Podróż z przystankami, około 16-tej zakwaterowaie w bungalowach w gwatemalskiej dżungli – selvie. Po drodze niespodzianka! Być może zresztą nawet kilka niespodzianek 😉 W standardzie popołudniowe i wieczorne wsłuchiwanie się w odgłosy selvy, z drinkami nad hotelowym basenem. Selva długo nie zasypia… 😉

DZIEŃ 13 – Dla chętnych nocne wyjście do niesamowitych ruin Tikal i powitanie wschodu Słońca na szczycie Templo IV – najwyższej z piramid zbudowanych przez Majów w epoce klasycznej, ich Złotym Wieku. Nie licząc piramid stawianych na platformach, jest to najwyższa pojedyncza majańska budowla. Następnie zwiedzanie ruin Tikal – Yax Mutal – jednego z najpotężniejszych niegdyś miast, zarówno w Mezoameryce jak i na całej Ziemi. Kiedy setka autobusów z turystami wyładuje tabuny gotowe by zalać stonką ruiny, my nasyceni wrażeniami spokojnie udamy się na śniadanie. Chętni będą mogli również i po śniadaniu udać się na zwiedzanie kolejnych głośnych majańskich ruin w Uaxactun, znanych m.in. z identyfikacji pierwszego majańskiego planetarium, tzw. Grupy E. Dla pozostałych czas wolny z drinkami przy basenie. Popołudniowe i wieczorne wsłuchiwanie się w odgłosy selvy nad hotelowym basenem.

Zachód Słońca na San Pedro w towarzystwie pelikana - wyprawa nukrowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

Zachód Słońca na San Pedro w towarzystwie pelikana – wyprawa nukrowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

DZIEŃ 14 – Po śniadaniu długi transfer przez Gwatemalę, Belize i Meksyk do Cancun …nieopodal lotniska 🙁 Po drodze odwiedzimy wystawę jadeitu – zielonego złota Majów, w którym można będzie zaopatrzyć się w doskonałe upominki dla tych, którzy czekają na nas w Domu, ale w miarę warunków i możliwości nie zapomnimy też o innych niespodziankach na trasie, jak np. słynne przytulisko dzikich zwierząt Belize Zoo 😉 To najdłuższy transfer i na miejscu będziemy dopiero wieczorem. Pożegnalny wieczór i noc w Cancun spędzić można w głośnym nocnym klubie, porównywalnym z paryskim Moulin Rouge

DZIEŃ 15 – Wylatujemy do Polski, pozostawiając za sobą serca, a uwożąc cenne wspomnienia z najwspanialszej wyprawy nurkowej w najwspanialszy zakątek świata – Mezoamerykę!

DZIEŃ 16 – Lądowanie w Kraju, planowanie pierwszego spotkania weteranów Wyprawy i pożegnanie na lotnisku.

Dla dobra i wygody naszych Klientów, oraz komfortu nurkowania w jaskiniach i w czasie transferów, liczba miejsc na wyprawie ograniczona jest do ośmiu nurkujących osób.

 

Tikal nocą, piramida i pełnia Księżyca - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

Tikal nocą, widok na pełnię Księżyca u podnóżna jednej z piramid – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2015

Wypraw nurkowo-turystycznych ALPHA-DIVERS do Mezoameryki: Meksyku, Belize, Gwatemali, czy Hondurasu nie ma jak porównywać w wyjazdami oferowanymi przez zwykłe centra nurkowe, skoncentrowane praktycznie wyłącznie na samym nurkowaniu, przy użyciu najtańszych lokalnych baz, czy z objazdowymi wycieczkami autokarem po Jukatanie w towarzystwie turystycznego przewodnika. W ALPHA-DIVERS na najwyższym poziomie łączymy jedno i drugie, oferując znacznie, znacznie więcej. Nurkową część wyprawy planuje i prowadzi nurek jaskiniowy, wycieczki po ruinach Majów archeolog-majanista. Wiemy, które miejsca w Cenotach są najciekawsze, gdzie przewodnik powinien wynurzyć się z grupą na powierzchnię, by pokazać ukrytą komnatę, czy inne najbardziej interesujące miejsce w jaskini. Wiemy o jakiej porze trzeba wejść w ruiny, by wylosować bilet bez tabunów turystów, dokładających wszelkich starań, aby utrudnić nam zrobienie dobrego zdjęcia, znamy też takie, których nikt nie odwiedza… W jednym i drugim wpadku oznacza to dogłębną znajomość tematu, a w naszym szczegółowo zaplanowanym harmonogramie nie ma ani jednego zmarnowanego popołudnia 😉 Harmonogram naszej wyprawy do Meksyku, Belize i Gwatemali łączy w sobie śmiało trzy wyprawy w jednej 🙂

Polecamy uwadze raport z jednej z poprzednich wypraw => CENOTY 2013 – Meksyk i Belize

 

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, wyprawa do Meksyku, kulminacyjne nurkowanie w słynnej Cenote El Pit (Jacinto Pat)

 

KOSZTY WYPRAWY:

 • 2250 USD + przelot Europa-Meksyk-Europa: podstawowa wersja programu „Tylko Meksyk”
 • 3250 USD + przelot Europa-Meksyk-Europa: poszerzona wersja programu z Meksykiem, Belize i Gwatemalą
 • Osoba nienurkująca w wersji poszerzonej o Belize i Gwatemalę 1950 USD + przelot Europa-Meksyk-Europa
 • Dopłata za samodzielny pokój: 700 USD

 

CENA ZAWIERA:

 • kurs nurkowania kawernowego w ramach specjalizacji PADI Cavern Diver (możliwość uzyskania certyfikatu, wliczanego do stopnia PADI Master Scuba Diver)
 • warsztaty doskonałej pływalności, które trwają przez wszystkie nurkowania objęte pakietem – poprawne balastowanie, wytrymowanie, zanurzanie, wynurzanie i pływanie żabką (możliwość uzyskania certyfikatu PADI Peak Performance Buoyancy, wliczanego do stopnia PADI Master Scuba Diver)
 • przelot wewnętrzny na trasie Corozal – San Pedro – Corozal
 • transfery wewnętrzne Cancun – Tulum, Tulum – Corozal, Belize City – Tikal i Tikal – Cancun
 • pakiet 10-ciu nurkowań w Cenotach Kawernowej Korony Jukatanu w Meksyku
 • jeden dzień nurkowań na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize (dwa nurkowana z możliwością trzeciego dla chętnych
 • wszystkie transfery na nurkowanie i po nurkowaniu w ramach pakietu nurkowego
 • opłaty wejściowe do Cenot w ramach pakietu nurkowego
 • butle, balast, powietrze…
 • opiekę polskiego instruktora nurkowania, nurka i przewodnika jaskiniowego ALPHA-DIVERS
 • 9 noclegów ze śniadaniami w Tulum na Riviera Maya (Meksyk)
 • 2 noclegi ze śniadaniami w San Pedro na Ambergris Caye (Belize)
 • 2 noclegi ze śniadaniami w Tikal (Gwatemala)
 • 1 nocleg w Cancun na Riviera Maya (Meksyk)
 • opiekę zaawansowanego ratownika DAN (Divers Alert Network)

 

CENA NIE ZAWIERA:

 • posiłków i napojów poza śniadaniami w Tulum, San Pedro i Tikal
 • opłaty certyfikacyjnej PADI Cavern Diver (195 PLN), bądź kosztów innych certyfikatów kursów nurkowania realizowanych w ramach wyprawy
 • opcjonalnych nurkowań w Cenote Dreamgate (150 USD), The Pit oraz Pet Cemetery Nohoch Mystic River (150) USD
 • opłaty wyjazdowej z Meksyku – 300 MXN
 • opłaty wyjazdowej z Belize – 38 BZD
 • wypożyczenia ekwipunku nurkowego, prócz balastu i butli
 • ubezpieczeń KL i NNW, oraz obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (jeżeli nie posiadacie Państwo jeszcze polisy nurkowo-podróżnej DAN, polecamy ubezpieczenie DAN, które może być równocześnie ubezpieczeniem podróżnym, i które można zakupić za pośrednictwem naszej strony => UBEZPIECZENIE DAN)

 

WYCIECZKI FAKULTATYWNE:

  • Ruiny Majów w Coba (50 USD)
  • Ruiny Majów w Zama-Tulum (20 USD)
  • Ruiny Majów w Muyil-Chunyaxche (25 USD)
  • Ruiny Majów w Kohunlich / Dzibanche / Kinichna / Laguna Bacalar (180 USD)
  • Ruiny Majów w Chichen Itza / Uuc Abnal / Ek Balam + Cenote Ik-Kil (150 USD)
  • Ruiny Majów w Lammanai z rajdem przez rzeczne rezerwaty Rio Belize i Rio Nuevo szybką łodzią motorową (150 USD). Zobaczymy tu setki wodnych ptaków: kormoranów, czapli, długoszponów karmazynowych, w ostrych zakolach rzeki Nuevo zdarzają się krokodyle, na drzewach rosną liczne gatunki epifitów, można też spotkać miniaturowe nietoperze dzięki, którym w rozlewisku Rio Nuevo praktycznie nie ma moskitów. Ukryte w zwrotnikowej dżungli ruiny Lammanai (maya: Wynurzający Się Krokodyl) były zamieszkane nieprzerwanie przez trzy tysiące lat. Można tu również zobaczyć imponujące egzemplarze bastard tree i palmy cohoon, o najłuższych liściach na Ziemi. W cenie wycieczki śniadanie i obiad. Zdecydowanie pomysł na dobrze spędzony dzień.
  • Spotkanie z naturą – laguna Ka’an Luum w rezerwacie Sian Ka’an (20 USD)
  • Nurkowanie na Wielkim Blue Hole‘u kapitana Jacquesa Cousteau i na Half Moon Caye z posiłkiem w rezerwacie – całodzienna wyprawa (300 USD). Dzień obejmuje trzy nurkowania, w tym jedno na TYM Blue Hole i dwa na pięknej koralowej rafie Półksiężyca. O ile sam Wielki Blue Hole na tych, którzy mają za sobą nurkowanie w Cenotach nie wywiera oszałamiającego wrażenia (studnia ma również krasowe pochodzenie, a na głębokości 45 m mamy tam wieniec kilkumetrowych skalnych sopli) wielu nurków po prostu chce zalogować nurkowanie w tym miejscu. Zdarzają się tam również nagmiennie żarłacze tępogłowe (bull shark). Nurkowania na rafie Half Moon to setki ryb, zaś na wyspie jest rezerwat gniazdujących fregat, do których można podejść dość blisko dzięki platformom w koronach drzew. Niestety nie da się taniej
  • Popołudniowy rajd golfkartem przez interior wyspy Ambergris Caye w Belize, spacer po ukrytych w mangrowym lesie ruinach Majów i zachód Słońca na pomoście w odludnej części wyspy (30 USD)
  • Nocne wyjście do ruin Tikal, tajemnice miasta słabo widoczne w dzień, następnie powitanie wschodu Słońca ze szczytu najwyższej z piramid, wysoko ponad dachem dżungli, a wreszcie zwiedzanie samego miasta w komfortowych warunkach, przed przybyciem większości turystów (50-100 USD w zależności od ilości uczestników)
  • Rajd przez gwatemalską dżunglę do ruin Uaxactun, położonych ponad 20 kilometrów od Tikal, zwiedzanie lasu i ruin (90 USD)

Powyższe propozycje nie wyczerpują szerokiego wachlarza nurkowych i nie tylko nurkowych możliwości jakie możemy Państwu zaoferować w Meksyku, Belize, Gwatemali, na Półwyspie Jukatan. Lista zawiera również propozycje alternatywne, gdyż w ograniczonym czasie trwania wyprawy nie da się zrealizować wszystkich opcji wspomnianych powyżej 😉Ruiny Zama w Tulum to najpiękniej położone stanowisko archeologiczne na świecie - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Przepiękny zachód Słońca w rezerwacie biosfery Sian Kaan, nad wodami laguny Kaan Luum - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Skok do słynnej Cenote The Pit - brawo dla odważnej - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Morze Karaibskie - Tulum to również najpiękniejsza plaża na Riviera Maya - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Laguna Kaan Luum to jedno z bardziej urokliwych miejsc na Riviera Maya - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Złowrogie bastard tree nieopodal ruin Majów w Coba, zwane z niewiadomych powodów drzewem miłości ;) - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Laguna Kaan Luum to miejsce, do którego bynajmniej nie tak łatwo trafić ;) - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Tajemnicze ruiny Majów w Muyil, skryte w meksykańskiej selvie - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Nochoch Mul w Coba, najwyższa piramida na północnym Jukatanie - wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2013

Valladolid - wyprawa nurkowa meksyk 2015

Riviera Maya - wyprawa nurkowa meksyk 2018

Tikal - wyprawa nurkowa gwatemala 2018

San Pedro - wyprawa nurkowa meksyk belize 2018


 
KONTAKT W SPRAWIE REZERWACJI I WPŁAT, A TAKŻE WSZELKIE PYTANIA DOTYCZĄCE WYPRAWY: info@alpha-divers.pl lub telefon +48 694 693 983

Polecana lektura:

 1. „CENOTES – Dive Guide & Log Book” – Gerardo Aizpuru, Eugenio Acevez, Luis Martinez – Undewater Editions 2004
 2. „The CENOTES of the Riviera Maya” – Steve Gerrard 2000
 3. „The MAYAS – 3000 Years of Civilization” – Mercedes de la Garza – Editrice Bonechi / Monclem Ediciones

 

Wszystkim wyprawom ALPHA-DIVERS towarzyszą wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy nurkowania i ratownictwa nurkowego DAN. Nurkowanie w meksykańskich Cenotach stawia jednak opiekunom grup dodatkowe wymagania. Dlatego wyprawę nurkową do Meksyku, Gwatemali i Belize – CENOTY 2019 poprowadzi osobiście => Przemek Trześniowski, archeolog-majanista, zaawansowany nurek jaskiniowy IANTD i NACD, instruktor nurkowania IANTD i PADI i ratownictwa nurkowego DAN, który w meksykańskich Cenotach nurkuje od 2008 roku, zaś od 2010 prowadzi wyprawy nurkowe i krajoznawcze do Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu.

 

UPRZEJMIE PROSIMY PAMIĘTAĆ O WYMAGANEJ DACIE WAŻNOŚCI PASZPORTU DO MINIMUM 31-go LIPCA 2019

UBEZPIECZENIE NURKOWE DAN LUB JEGO ODPOWIEDNIK JEST OBOWIĄZKOWE

ZAPRASZAMY NA EKSCYTUJĄCE WYPRAWY NURKOWE I BEZPIECZNE NURKOWANIE Z ALPHA-DIVERS!!! 🙂

 

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2018

Cenoty, wyprawa do Meksyku, kulminacyjne nurkowanie w słynnej Cenote El Pit (Jacinto Pat)

 

Podziel się informacją na:

Comments are closed.