Wyprawy nurkowe do Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu 2010-2020

Podziel się informacją na:

Meksyk, Belize, Gwatemala, Honduras – wyprawy nurkowe i krajoznawcze do Mezoameryki 2010-2020

Nurkowanie w Cenotach na Riviera Maya, nurkowanie na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej, zwiedzanie Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu, odkrywanie tajemnic Majów z archeologiem-majanistą

zama, tulum, maya, ruiny, ruins, ruinas, riviera, meksyk, mexico

Zama – Miasto Świtu, ruiny miasta Majów położone na kilkunastometrowym klifie, Riviera Maya, Półwysep Jukatan, Meksyk 2019

Półwysep Jukatan, Riviera Maya, Cenoty, Meksyk, nurkowanie jaskiniowe i Mezoameryka… to pojęcia, które znaczą dla nas znacznie więcej niż słowa. Są głęboko zakorzenione w naszych sercach …od pierwszego wejrzenia. Meksykańskie Cenoty rozkochały nas w sobie wiele, wiele lat temu. Nasze pierwsze nurkowanie kawernowe w Cenotach na Riviera Maya w 2008 roku zainicjowało ciąg zdarzeń, w wyniku którego konsekwentnie już w marcu 2010 zaczęliśmy organizować samodzielnie wyprawy nurkowe i krajoznawcze do Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu, na nurkowanie w Cenotach oraz zwiedzanie Półwyspu Jukatan i wspaniałego obszaru kulturowego nazwanego przez antropologów Mezoameryka.

riviera maya, sunrise, meksyk, jukatan, wschod slonca, landscape, krajobraz, caribbean sea

Wschód Słońca nad Morzem Karaibskim i Riviera Maya, Meksyk 2019

O tym jak mocne było to uczucie niech świadczy fakt, że kolejne wyprawy ALPHA-DIVERS do Meksyku, pierwsze rajdy po odległych świątyniach i pierwsze kursy jaskiniowe miały miejsce jeszcze w tym samym roku: => Meksyk bez cenzury… Przez kolejne 10 lat nasze odczucia się nie zmieniły. Nadal rokrocznie organizujemy wyprawy nurkowe i krajoznawcze na Półwysep Jukatan i do Mezoameryki, mamy tu na Riviera Maya swoją bazę do nurkowań rekreacyjnych i jaskiniowych, oferujemy w Meksyku kursy nurkowania rekreacyjnego, technicznego i jaskiniowego, nadal spędzamy na Jukatanie i w Mezoameryce po kilka, wypełnionych po sam sufit najwspanialszymi wrażeniami, miesięcy w roku.

Co wyróżnia wyprawy do Meksyku, Belize, Hondurasu i Gwatemali z klubem nurkowym ALPHA-DIVERS?

Rio Bec D, Mexico, Campeche, archaeolog, ruiny Majow

Tikal, ruiny miasta Majów Yax Mutul, Peten, Gwatemala 2015

Wyprawy do Meksyku, Belize, Hondurasu i Gwatemali z klubem nurkowym ALPHA-DIVERS prowadzone są od 10 lat przez => Przemka Trześniowskiego, archeologa-majanistę i archeologa podwodnego. Nic dziwnego, że wyjazdy nurkowe klubu ALPHA-DIVERS na Półwysep Jukatan mają programy wyładowane do maksimum możliwościami gruntownego poznawania przeszłości Mezoameryki – nawet kiedy nurkujemy rekreacyjnie w Cenotach zwiedzamy praktycznie codziennie pobliskie stanowiska archeologiczne. Prócz nurkowania rekreacyjnego, w programach wypraw nurkowych klubu ALPHA-DIVERS umieszczamy specjalne całodniowe wycieczki, pokazując uczestnikom takie perły mezoamerykańskiej architektury jak: => Tikal, => Calakmul, => Coba, czy => Chichen Itza.

Rio Bec D, Mexico, Campeche, archaeolog, ruiny Majow

Przemek Trześniowski, stanowisko archeologiczne Rio Bec D, Campeche, Meksyk 2019

Stała obecność archeologa-majanisty przez cały czas trwania wyprawy naprawdę wiele zmienia, jednak to dopiero pierwszy stopień wtajemniczenia. Szczególnie zainteresowanym archeologią, cywilizacją Majów, wspaniałą przyrodą i pełną tajemnic przeszłością Półwyspu Jukatan i Mezoameryki proponujemy dedykowane wyprawy krajoznawcze do Meksyku, Belize, Hondurasu i Gwatemali z archeologiem-majanistą. Takie archeowyprawy można łączyć z nurkowaniem rekreacyjnym w meksykańskich Cenotach na Riviera Maya, ale bynajmniej nie jest to absolutnie konieczne. Na zwiedzanie Meksyku, Belize, Hondurasu i Gwatemali połączone z poznawaniem tutejszej przyrody i odkrywaniem tajemnic Majów zapraszamy również, a może i nawet przede wszystkim nienurkujących. Prócz dobrze znanych i ważnych stanowisk archeologicznych odwiedzamy również sporo mniej znanych, trudniej dostępnych jak Rio Bec, a nawet jeszcze nie eksplorowanych przez archeologów.

Co wyróżnia nurkowanie w Cenotach z klubem nurkowym ALPHA-DIVERS?

nurkowanie jaskiniowe, cave diving, przemek trzesniowski, riviera maya, meksyk, jukatan

Przemek Trześniowski, gdzieś w Sistema Koox Baal, Riviera Maya, Meksyk 2019

Nurkowanie rekreacyjne w Cenotach na Riviera Maya to czas poświęcony przede wszystkim podziwianiu wspaniałych podziemnych i podwodnych krajobrazów – NIE SPIESZYMY SIĘ! Po gruntownym wprowadzeniu w zasady bezpieczeństwa nurkowania kawernowego i podstaw geologii jaskiń i geologicznej przeszłości Półwyspu Jukatan mamy czas na spokojne odkrywanie tajemnic zalanych korytarzy, które dla Majów były portalami do świata ponadnaturalnego, znanego obecnie pod takimi terminami jak Mitnal czy Xibalba. W zalanych jaskiniach na Riviera Maya odkrywamy wspaniałe formacje krasowe, jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, wodospady, draperie, misy, perły, słomki, kryształy kalcytu, heliktyty i wiele, wiele innych zaklętych w czasie cudów natury, które nie mają często nawet polskich nazw. Podziwiamy haloklinę – granicę dwóch warstw wody o różnych właściwościach fizykochemicznych, która umożliwia obserwację niesamowitych fenomenów świetlnych.

nurkowanie jaskiniowe, cave diving, blue abyss, przemek trzesniowski, riviera maya, meksyk, jukatan

Blue Abyss, Sistema Sac Aktun, Riviera Maya, Meksyk 2019

Odkrywamy skamieniałe pozostałości organizmów, które zamieszkiwały Ziemię przed milionami lat, wreszcie natrafiamy na ślady obecności ludzkiej – Paleoindian, którzy zamieszkiwali Półwysep Jukatan kilkanaście tysięcy lat temu, w okresie ostatniego zlodowacenia oraz zwierząt jak m.in. gigantyczne leniwce, niedźwiedzie jaskiniowe, mamuty i mastodonty, które im w tym czasie towarzyszyły. O tym wszystkim słuchamy od naszych przewodników – doświadczonych nurków i eksploratorów jaskiniowych pomiędzy nurkowaniami. W trakcie nurkowań wynurzamy się kiedy to tylko możliwe w kolejnych cenotach czy podziemnych komorach, obserwując skalne formacje, korzenie drzew zwieszające się do wody czy życie nietoperzy.

nurkowanie jaskiniowe, cave diving, przemek trzesniowski, riviera maya, meksyk, jukatan

Przemek Trześniowski, Diaz Line, Hacia Nohoch Nah Chich, Sistema Sac Aktun, Riviera Maya, Meksyk 2019

Nurkowanie rekreacyjne w Cenotach na Riviera Maya to również możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji nurkowych. Już od pierwszego nurkowania pracujemy nad pływalnością uczestników wypraw klubu nurkowego ALPHA-DIVERS. Poprawiamy pracę płetw, uczymy pływania żabką i kilkoma zmodyfikowanymi stylami używanymi dla zapewnienia bezpieczeństwa w wąskich przestrzeniach. Walczymy z ołowicą, chorobą powszechną wśród absolwentów pospiesznych kursów nurkowania rekreacyjnego. Wszystkim uczestnikom wypraw nurkowych na Riviera Maya, z klubem nurkowym ALPHA-DIVERS, oferujemy wreszcie możliwość rozwinięcia swojej wiedzy o nurkowaniu kawernowym oraz zdobycia certyfikatu PADI Cavern Diver, zaś co bardziej ambitnym proponujemy kolejne wyjazdy nurkowe do Meksyku i dalszy rozwój nurkowy w ramach federacji nurków technicznych i jaskiniowych IANTD.

nurkowanie jaskiniowe, cave diving, riviera maya, meksyk, jukatan

Grzesiek w trakcie trudnej drogi powrotnej przez selwę, po powrocie z nurkowania jaskiniowego, Sistema Koox Baal, Riviera Maya, Meksyk 2019

W Meksyku, na Riviera Maya proponujemy w szczególności takie kursy nurkowania jak => IANTD Sidemount Open Water Diver, => IANTD Deep Diver, => Essentials Diver (Fundamentals), => IANTD Advanced Nitrox Diver, z => Przemkiem Trześniowskim, instruktorem nurkowania IANTD oraz kursy nurkowania jaskiniowego IANTD Cavern Diver, IANTD Intro-to-Caves-Diver, IANTD Full Cave Diver, IANTD Advanced Cave Sidemount Diver, IANTD Technical Cave Diver, IANTD Advanced Cave Multistage Diver, IANTD Advanced Cave Survey Diver i kursy podwodnej kartografii jaskiń z polską asystą językową, prowadzone przez Alessandro Reato, eksploratora jaskiniowego uhonorowanego kilkoma wyróżnieniami za sporządzone mapy systemów jaskiniowych na Riviera Maya.

Kalendarium wypraw klubu nurkowego ALPHA-DIVERS do Mezoameryki w latach 2020 oraz galerie zdjęć i filmów:

Polecamy wybrane raporty, reportaże i relacje multimedialne z wypraw klubu nurkowego ALPHA-DIVERS do Mezoameryki:

 

 

Dołącz do grona eksploratorów Mezoameryki. Nurkuj w kawernach i jaskiniach, odkrywaj tajemnice dawnych cywilizacji Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu z klubem ALPHA-DIVERS 🙂

 

Podziel się informacją na: