Mayapan 2016 – ruiny Majów

Podziel się informacją na:

Mayapan – ostatnia stolica Majów

Wyprawa Nurkowa ALPHA-DIVERS YUCATAN 2016: Meksyk – Belize – Gwatemala

Wyprawy nurkowe do Meksyku są również okazją do poznania tego bardzo ciekawego kraju. Ruiny miast będących niemymi świadectwami wspaniałości cywilizacji prekolumbijskich spotykamy tutaj na każdym kroku. Szczególnie ciekawie jest na Jukatanie, gdzie wyprawy nurkowe i nurkowanie w meksykańskich Cenotach możemy połączyć ze zwiedzaniem wszechobecnych tutaj pozostałości cywilizacji Majów.

Mayapan po upadku => Chichen-Itza był stolicą ostatniego większego organizmu państwowego Majów, zwanego Ligą Mayapanu, która dominowała na północy półwyspu mniej więcej w latach 1150-1450. Mamy tu kilkadziesiąt cenot, jednak nurkowanie w nich jest zastrzeżone tylko dla archeologów. Nurkowym podróżnikom, którzy widzieli Chichen-Itza z jej charakterystycznym stylem architektonicznym Maya-Toltec niektóre budowle oraz ich układ w centrum => Mayapanu na pewno od razu wydadzą się znajome. Po upadku Mayapanu w wyniku starć pomiędzy rodami możnej majańskiej arystokracji Cocom, Xiu i Chel Jukatan pozostał rozbity do przybycia hiszpańskich konkwistadorów, co paradoksalnie bardzo utrudniło im podbój półwyspu. Opór jaki stawiali Majowie był oddolny i czysto organiczny, co nie pozwoliło na powtórzenie scenariusza azteckiego: Cortez i pojmanie, a następnie zabójstwo Montezumy, ani inkaskiego: Pizarro i pojmanie, a następnie zabójstwo Atahualpy.

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO Z ALPHA-DIVERS. Na najbliższą wyprawę nurkową do Meksyku, na półwysep Jukatan i nurkowanie rekreacyjne w Cenotach i na Mezoamerykańskiej Rafie Barierowej w Belize zapraszamy w styczniu 2019, w ramach => wyprawy nurkowej CENOTY 2019: Meksyk – Belize – Gwatemala 🙂

 

Cenoty, wyprawa do Meksyku, nurkowanie jaskiniowe 2019

Meksyk, Belize, Gwatemala – wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS CENOTY 2019

 

Podziel się informacją na: