Nurkowanie na Sipadanie i zwiedzanie Borneo – wyprawa nurkowa MALEZJA 2020

Podziel się informacją na:

Sipadan, Borneo, Wyspy Żółwie i Kuala Lumpur – MALEZJA 2020

Wyprawa nurkowa do Malezji. Nurkowanie na Sipadanie, pierwotna dżungla Borneo, wyspa żółwi i tajemnice Kuala Lumpur

24 Października – 8 Listopada 2020 (TYLKO 10 DNI z URLOPU!)

[MOCNO OGRANICZONA ILOŚĆ MIEJSC]

 

Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na Sipadanie w 2017. Gigantyczne ławice ostroboków, ogromne stado bumpheadów. Wiemy jak to robić… 😉
 

 

Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na Sipadanie w 2019. Ogromne stado bumpheadów. Wiemy jak to robić… 😉
 

Bolbometopon muricatum - Bumphead parrotfish

Bolbometopon muricatum – Bumphead parrotfish – na Sipadanie mieszka gigantyczne stado ponad dwustu sztuk

Sipadan, to obok => Komodo i => Raja Ampat jedno z najwspanialszych miejsc nurkowych => Koralowego Trójkąta. Wulkaniczna iglica wyrastająca z przepastnych morskich głębin ukoronowana jest szerokim plateau, które mieści jedną z najpiękniejszych raf koralowych na Ziemi. Żyją tutaj dziesiątki => żółwi zielonych, => żółwie szylkretowe, rekiny: żarłacze szare rafowe i białopłetwe rafowe oraz gigantyczne stado kilkuset => bumpheadów, zapewniających różnorodność gatunkową tutejszej koralowej rafie. Do najsłynniejszych nurkowisk na Sipadanie należą emocjonujący Barracuda Point – miejsce, w które uderza mocny prąd i mroczny system jaskiniowy Turtle Cave / Turtle Tomb, ale wokół wyspy jest wiele innych, a koralowa rafa piękna jest wszędzie dookoła wyspy. Sipadan objęty jest ścisłą ochroną, ograniczającą ilość odwiedzających wyspę do 120 osób dziennie, obojętnie czy nurkujących, czy nie.

sipadan nurkowanie borneo diving sipadan

Na Sipadanie czasami ciężko przepchnąć się przez rybki… Sipadan, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2017: Sipadan – Borneo – Kuala Lumpur

Dlatego też resorty obsługujące nurkowanie na Spadanie wymagają od klientów wykupywania minimum pięciodniowych pakietów nurkowych, w ramach których oferują tylko jeden dzień nurkowań na Sipadanie. Miejsca do nurkowania poza Sipadanem nie są niestety objęte należytą ochroną, a północne wybrzeże Borneo zamieszkane jest przez gigantyczną populację uciekinierów z Filipin, którzy od kilku pokoleń pozostają w Malezji nielegalnie i żyją z morza. Nie pozostawia to niestety złudzeń co do wartości nurkowania w miejscach innych niż Sipadan na północnym wybrzeżu Borneo… W ramach tegorocznej wyprawy nurkowej ALPHA-DIVERS na Sipadan gwarantujemy naszym nurkom aż cztery dni nurkowania na Sipadanie w ramach takiego pakietu (!).

borneo-1811060201-orangutan

Orangutan… na żywo i na dziko, w resztkach pierwotnej dżungli Borneo w dolinie Danum. Niesamowite spotkanie, na jakie niektórzy próżno czekają przez długie lata… Danum Valley, Sabah, Borneo, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS Malezja 2018: Sipadan – Borneo – Kuala Lumpur

Borneo to jedno z niewielu już miejsc na Ziemi, które może poszczycić się dziewiczym, pierwotnym lasem tropikalnym. I chociaż, tak jak wycinka drzew w Amazonii, tak i tutaj plantacje palmy oleistej niemal wytrzebiły pierwotną roślinność, jednak udało się w malezyjskiej części Borneo ocalić niewielkie skrawki nietkniętej natury. Będąc w Malezji nie możemy pominąć okazji zobaczenia fauny i flory, która niedługo może stać się już tylko wspomnieniem. Dlatego tym razem proponujemy kilkudniową wycieczkę do zachowanej i objętej ścisłą ochroną dżungli. Słowo dżungla pochodzi przecież właśnie z Azji Południowo-Wschodniej! Spędzimy kilka pełnych najmocniejszych przyrodniczych wrażeń dni i nocy w stacji naukowej, położonej w sercu porośniętej pierwotną dżunglą doliny Danum. Mamy tam szanse na spotkanie całkiem na dziko i w naturalnych warunkach orangutanów, słoni karłowatych, panter, cywet, jeleni, dzioborożców, zimorodków, kameleonów i wielu innych niesamowitych gatunków zwierząt. Ci, którzy nurkowali już z ALPHA-DIVERS na => Komodo i spotkali na dziko => warany olbrzymie, będą prawdopodobnie mogli dodać do kolekcji => warany paskowane, jeden z gatunków pokrewnych smokom z Komodo.

 
 

PROGRAM WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO – WYSPY ŻÓŁWIE 2020

DZIEŃ 1 – Wylot z lotniska Okęcie przez => Dubaj, Doha lub Singapur do Malezji

DZIEŃ 2 – Lądowanie w Kuala Lumpur, odbiór bagaży i godzinny transfer do hotelu w pobliżu centrum miasta, w Chinatown. Dla chętnych wieczorny spacer po chińskiej dzielnicy i kosztowanie miejscowych specjałów. Chinatown w Kuala Lumpur słynie z egzotycznych widoków i smakowitej kuchni w bardzo przystępnych cenach 🙂

DZIEŃ 3 – Poranek w Chinatown i śniadanie we własnym zakresie, następnie godzinny transfer na lotnisko i przelot na Borneo. Lądowanie w Tawau o około dwugodzinny transfer do Semporna. Zakwaterowanie w hotelu położonym w portowej dzielnicy tuż przy promenadzie pełnej restauracji z chińską kuchnią i świeżymi owocami morza. Na śniadania polecamy natomiast orzechy kokosowe i tanią kuchnię hinduską. Poznajemy prawdziwe klimaty Azji Południowo-Wschodniej.

DZIEŃ 4 – Nurkowanie rozgrzewające w Parku Narodowym, 3 nurkowania na Gaya Island albo Mataking albo Pom Pom albo Tinga Tinga. Wszystkie miejsca  chronionym przez wojsko Sipadanem są zdewastowane przez nielegalne połowy, ale w tych przebywają dość spore populacje potężnych żółwi zielonych.

DZIEŃ 5 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania w jednym z najwspanialszych miejsc nurkowych na Ziemi! Lunch i przekąski pomiędzy nurkowaniami na wyspie Sipadan.

DZIEŃ 6 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania w jednym z najwspanialszych miejsc nurkowych na Ziemi! Lunch i przekąski pomiędzy nurkowaniami na wyspie Sipadan.

DZIEŃ 7 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania w jednym z najwspanialszych miejsc nurkowych na Ziemi! Lunch i przekąski pomiędzy nurkowaniami na wyspie Sipadan.

DZIEŃ 8 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania w jednym z najwspanialszych miejsc nurkowych na Ziemi! Lunch i przekąski pomiędzy nurkowaniami na wyspie Sipadan.

DZIEŃ 9 – Wykwaterowanie i cztero i pół godzinny transfer do ośrodka naukowego położonego w resztkach pierwotnej dżungli Borneo w dolinie Danum. Popołudniowy i wieczorny spacer po dżungli z tropicielem. Kolacja w ośrodku Danum Valley Field Research Centre.

DZIEŃ 10 – Danum Valley – spotkanie z dziką przyrodą, zwiedzanie ostatnich skrawków pierwotnej dżungli Borneo. Spacery z tropicielem przed śniadaniem, po śniadaniu, po obiedzie oraz po kolacji. Śniadanie, obiad i kolacja w ośrodku badawczym Danum Valley Field Research Centre.

DZIEŃ 11 – Danum Valley – poranny spacer i pożegnanie z pierwotną dżunglą Borneo. Po śniadaniu w ośrodku badawczym Danum Valley Field Research Centre transfer do Sandakan i zakwaterowanie w klimatycznym resorcie położonym w lesie, nad zbiornikami wodnymi, w pobliżu refugiów orangutanów i niedźwiadków malajskich. Jeżeli czas i chęci pozwolą możemy jeszcze tego dnia odwiedzić orangutany i misie.

DZIEŃ 12 – Sandakan, śniadanie w resorcie.  Wycieczka do refugium nosaczy malezyjskich, następnie powrót i spacer do refugiów niedźwiadków malezyjskich i orangutanów.

DZIEŃ 13 – Śniadanie w resorcie w Sandakan, wykwaterowanie i czterdziestominutowy transfer do portu, a następnie godzinny rejs szybką łodzią na Wyspy Żółwie, a konkretnie wyspę Selingan, która jest matecznikiem morskich żółwi zielonych. Obiad w resorcie,  a następnie morze, plaża i palmy – do kolacji w resorcie czas wolny. Przed kolacją pogadanka o żółwiach, film i wystawa edukacyjna dotycząca biologii i wylęgu żółwi morskich. Na Pulau Selingan spędzamy noc, mając szansę na obserwację gniazdowania i wylęgu morskich żółwi. Co noc na Pulau Selingan składa jaja kilkanaście samic żółwia zielonego, o tej porze roku obserwację składania jaj możemy zatem uważać za pewnik 🙂 Po gniazdowaniu oglądamy wykopywanie się wyklutych już żółwi z gniazda, a następnie wypuszczanie ich do morza.

DZIEŃ 14 – Śniadanie w resorcie na Pulau Selingan, następnie wykwaterowanie i godzinny transfer morski do Sandakan, przelot do Kuala Lumpur, zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta, niedaleko Petronas Towers.

DZIEŃ 15 – Zwiedzanie Kuala Lumpur

DZIEŃ 16 – Po północy wylot do Polski i jeszcze tego samego dnia lądowanie w Kraju.

 

KOSZTY WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO – WYSPY ŻÓŁWIE 2020

 • CENA FIRST MINUTE!!! (14900 PLN + przelot) za cztery dni nurkowe na Sipadanie i zwiedzanie pierwotnej dżungli Borneo oraz Wyspy Żółwie

KOSZTY OBEJMUJĄ:

 • pakiet 15-tu nurkowań, w tym GWARANTOWANE AŻ CZTERY DNI NURKOWE NA SIPADANIE – TEGO NIE ROBI NIKT!!!
 • przeloty i transfery wewnętrzne: Kuala Lumpur > Tawau, Sandakan > Kuala Lumpur
 • 6 noclegów w Semporna (woda na łodzi, lunch i kawa pomiędzy nurkowaniami)
 • 2 noclegi w Danum Valley
 • 2 noclegi w Sandakan
 • 1 nocleg na Selingan Island
 • 2 noclegi w Kuala Lumpur
 • opłatę Conservation Contribution Parku Narodowego (safari na Borneo)
 • opłaty rządowe Permit Fee Tun Sakaran Marine Park za nurkowanie na Sipadanie
 • opłaty portowe Jetty Fee

KOSZTY NIE OBEJMUJĄ:

 • ewentualnych opłat Landing Fee na wyspach innych niż Sipadan (Gaya, Mataking), na których będziemy nurkować (na wyspach, na których są resorty pobierają one np. opłatę za korzystanie ze swoich sanitariatów)
 • ewentualnych opłat lotniskowych/wylotowych jeżeli się pojawią (z reguły są one opłacane w ramach zakupionych biletów, ale Azja to Azja…)
 • dopłat za nadbagaż w trakcie przelotów wewnętrznych (standardem w Air Asia jest 10-15 kg bagażu rejestrowanego)
 • opłat wstępu do atrakcji turystycznych i obiektów muzealnych w ramach zwiedzania Kuala Lumpur, w tym KL Tower, czy Petronas Towers
 • napojów serwowanych do posiłków w resortach (alkoholowych i bezalkoholowych)
 • wyżywienia poza posiłkami wymienionymi w programie
 • opłat za używanie aparatu/kamery w parkach dżungli Borneo i refugiach zwierząt (zwykle 10 ringittów ~ około 10 PLN)
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego
 • ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN, które można zakupić za pośrednictwem naszej strony => UBEZPIECZENIE DAN) ani ubezpieczeń podróżnych
 • kosztów zwiedzania Kuala Lumpur – możemy zrobić to razem, ale miasto jest ogromne i trudno zaspokoić wszystkie indywidualne preferencje 😉
 • ewentualnej dopłaty za singla 2500 PLN

Kuala Lumpur to jedno z miast-pereł Azji Południowo-Wschodniej. Stolica Malezji słynie z atrakcji turystycznych jak potężna Jaskinia Nietoperzy z ogromnym złotym posągiem boga Murugana i jedną z najważniejszych tamilskich świątyń poza subkontynentem Indii. Zwiedzając Jaskinię Nietoperzy można dyskretnie przyglądać się odprawianym tutaj obrzędom. Warto zobaczyć z bliska tutejsze cuda architektury, jak słynne Petronas Towers, znane choćby z filmu z Seanem Connery i piękną Catherine Zeta-Jones i obejrzeć panoramę miasta Kuala Lumpur z górnych tarasów wieży telewizyjnej. W Kuala Lumpur jest sporo ciekawych buddyjskich świątyń, jak pochodząca z 1894 sześciopiętrowa Thean Hou, bardzo klimatyczna Chan See Shu Yuen umieszczona w dawnym domu klanowym rodzin Chan, Chen i Tan z 1897, czy taoistyczna Kuan Ti z 1888 r. Niewielką acz ciekawą świątynię Court Hill Sri Ganesar będziemy mieć w zasięgu spaceru z naszego hotelu w pierwszy wieczór transferowy, po lądowaniu w Kuala Lumpur (pierwszy nocleg wyprawy planujemy tuż przy bramie do Chinatown, aby zakosztować specjałów kuchni chińskiej na kolację i śniadanie).

 

kuala lumpur chinatown malezja malaysia

Chinatown w Kuala Lumpur, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2011: SIPADAN i BORNEO

 

Wybierz się na nurkowanie na Sipadanie i zobacz resztki dzikiej przyrody Borneo z ALPHA-DIVERS. Organizujemy wyprawy nurkowe do Malezji regularnie od ośmiu lat…

 

Podziel się informacją na: