Nurkowanie na Sipadanie i zwiedzanie Borneo – wyprawa nurkowa MALEZJA 2018

Podziel się informacją na:

Sipadan i Borneo – MALEZJA 2018

Wyprawa nurkowa do Malezji. Nurkowanie na Sipadanie, zwiedzanie Borneo i Kuala Lumpur

27 Października – 11 Listopada

[KAMERALNA GRUPA – TYLKO 4 MIEJSCA NA WYPRAWIE]

 

Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na Sipadanie w listopadzie 2017. Gigantyczne ławice ostroboków, ogromne stado bumpheadów. Wiemy jak to robić i dlatego zapraszamy ponownie!
 

Bolbometopon muricatum - Bumphead parrotfish

Bolbometopon muricatum – Bumphead parrotfish

Sipadan, to obok => Komodo i => Raja Ampat jedno z najwspanialszych miejsc nurkowych Koralowego Trójkąta. Wulkaniczna iglica wyrastająca z morskich głębin ukoronowana została szerokim plateau, które mieści jedną z najpiękniejszych raf koralowych na Ziemi. Żyją tutaj dziesiątki żółwi zielonych i stado kilkuset => bumpheadów, zapewniających różnorodność gatunkową tutejszej koralowej rafie. Do najsłynniejszych nurkowisk na Sipadanie należą emocjonujący Barracuda Point – miejsce, w które uderza mocny prąd i mroczny system jaskiniowy Turtle’s Tomb / Turtle’s Cave, ale wokół wyspy jest wiele innych, a koralowa rafa jest piękna wszędzie dookoła wyspy. Sipadan objęty jest ścisłą ochroną, ograniczającą ilość odwiedzających wyspę do 120 osób dziennie, obojętnie czy nurkujących, czy nie. Dlatego też resorty obsługujące nurkowanie na Spadanie wymagają od klientów wykupywania minimum pięciodniowych pakietów nurkowych, w ramach których oferują jeden dzień nurkowań na Sipadanie. W ramach tegorocznej wyprawy nurkowej ALPHA-DIVERS na Sipadan podeszliśmy do tematu inaczej, dzięki czemu możemy zagwarantować naszym nurkom aż trzy dni nurkowania na Sipadanie w ramach takiego pakietu.

orangutan-borneo-01s

Orangutan dżungla Borneo

Borneo to jedno z niewielu już miejsc na Ziemi, które może poszczycić się dziewiczym, pierwotnym lasem tropikalnym. I chociaż, tak jak wycinka drzew w Amazonii, tak i tutaj plantacje palmy oleistej niemal wytrzebiły pierwotną roślinność, jednak udało się ocalić skrawki nietkniętej natury. Będąc w Malezji nie możemy pominąć okazji zobaczenia fauny i flory, która niedługo może stać się już tylko wspomnieniem. Dlatego tym razem proponujemy kilkudniową wycieczkę do zachowanej i objętej ochroną dżungli. Słowo dżungla pochodzi przecież właśnie z Azji Południowo-Wschodniej!

 
 

 

PROGRAM WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO 2017

DZIEŃ 1 – Wylot z lotniska Okęcie przez Dubaj do Malezji

DZIEŃ 2 – Lądowanie w Kuala Lumpur, transfer do hotelu w pobliżu lotniska ponieważ rano lecimy dalej. Dla chętnych wypad do centrum 🙂

DZIEŃ 3 – Poranny wylot na Borneo, lądowanie w Tawau, transfer do Semporna i zakwaterowanie w resorcie nurkowym na wybrzeżu Morza Sulu

DZIEŃ 4 – Nurkowanie w Parku Narodowym, 3 nurkowania

DZIEŃ 5 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania

DZIEŃ 6 – Nurkowanie w Parku Narodowym, 3 nurkowania

DZIEŃ 7 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania

DZIEŃ 8 – Nurkowanie na Sipadanie, 3 nurkowania

DZIEŃ 9 – Dzień na suszenie sprzętu, a w międzyczasie wypłynięcie i chillout na jednej z lokalnych wysp.

DZIEŃ 10 – Wykwaterowanie, około 5-godzinny transfer przez Borneo do Sandakan, zakwaterowanie w hotelu na szczycie wzgórza otoczonego tropikalnym lasem. Tu postaramy się zostawić bagaże z ciężkim sprzętem nurkowym, by nazajutrz wyruszyć „na lekko” na zwiedzanie dzikiego interioru wyspy Borneo.

DZIEŃ 11 – Poranna wizyta w Sepilok Orang Utan Rahabilitaton Centre, prezentacja programu ochrony orangutanów, spacer przez tropikalny las deszczowy po drewnianych kładkach w porze karmienia orangutanów odzyskanych z niewoli, którymi opiekuje się ośrodek. Następnie wizyta w Borneo Sun Bear Conservation Centre i prezentacja programu ochrony najmniejszych niedźwiadków świata.

Po lunchu 2,5 godzinne przepłynięcie w górę Kinabatangan River. Po drodze będziemy mieć możliwość podziwiania dzikiej przyrody Borneo, w szczególności ptactwa, ale jeśli dopisze nam szczęście być może spotkamy karłowate słoniki z Borneo, należące do tutejszej tzw. Wielkiej Piątki. Na końcu drogi czeka nas zimny ręcznik i powitalny drink dla ochłody, a następnie zakwaterowanie w Sukau Rainforest Lodge, położonym w środku tropikalnego lasu deszczowego resorcie, który zdobył liczne nagrody w branży turystycznej.

Następnie wybierzemy się na pierwsze spokojne wypłynięcie na spotkanie z naturą. Ponownie mamy szansę na spotkanie ptaków oraz nosaczy malezyjskich (Proboscis) – małp należących do tzw. Wielkiej Piątki Borneo, z charakterystycznym długim nosem i mocno wygórowanym temperamentem.

Po kolacji prezentacja poświęcona przyrodzie Borneo, a dla chętnych nocne wypłynięcie łodzią na kolejne spotkanie z dziką przyrodą jednej z najbardziej niesamowitych wysp na Ziemi…

DZIEŃ 12 – Dla chętnych bardzo wczesna pobudka (5:30) i obserwacja jak dżungla budzi się do życia witając nowy dzień. Po lekkim śniadaniu wypłynięcie w kierunku jeziora Kelenanap Ox-Bow – o tej porze dzikie ptactwo jest najbardziej aktywne. Następnie powrót i normalne śniadanie.

Po śniadaniu spacer wokół ośrodka Sukau Rainforest Lodge w poszukiwaniu dzioborożców – niesamowitych ptaków, których bliskich krewnych spotkaliśmy na wyspie Peucang, w Parku Narodowym Ujung Kulon na Jawie Zachodniej 🙂 Dzioborożce to kolejny z gatunków Wielkiej Piątki Borneo. Następnie czas na relaks – w resorcie jest co robić lub nie robić 😉 Zawsze można spędzić dzień nad basenem w otoczeniu tropikalnego lasu albo na masażach w tutejszym salonie spa, ale wokół ośrodka jest pełno drewnianych kładek prowadzących do lasu i zdarza się, że podchodzą tu orangutany, oczywiście również należące do Wielkiej Piątki Borneo. Po południu kolejne wypłynięcie z powrotem wycyrklowanym w przepiękny pejzaż o zachodzie Słońca 🙂

DZIEŃ 13 – Dla chętnych wczesnoporanne wypłynięcie Menanggol River na spotkanie z dziką przyrodą, następnie powrót na śniadanie i znów czas na relaks. Po lunchu dłuższa podróż do jaskini Gomantong. Miejsce to otacza pierwotny las deszczowy z dzikimi figowcami – miejsce wręcz idealne na spotkanie dzikiego orangutana. W jaskini i wokół niej spędzimy czas aż do zachodu Słońca, aby zaczaić się na zadziwiający spektakl dwóch milionów nietoperzy wylatujących z czeluści jaskini na nocne łowy w dżungli. Być może będziemy mieć okazję zobaczyć też polujące na nietoperze orły 🙂

DZIEŃ 14 – Po śniadaniu powrót łodzią w dół Kinabatangan River do Sandakan i popołudniowy przelot do Kuala Lumpur. Zakwaterowanie w najciekawszej części centrum miasta lub Chinatown.

DZIEŃ 15 – Po śniadaniu dzień na zwiedzanie Kuala Lumpur, polecamy m.in. słynne Petronas Towers oraz świątynię hindu w jaskini Batu, z pilnującym wejścia potężnym złotym posągiem Murugana.

DZIEŃ 16 – Powrót do Europy (wylot po północy, około 11-tej w Kraju)

 


 

KOSZTY WYPRAWY NURKOWEJ SIPADAN – BORNEO 2017

 • 12900 PLN + przelot za trzy dni nurkowe na Sipadanie i zwiedzanie Borneo

KOSZTY OBEJMUJĄ:

 • pakiet 15-tu nurkowań, w tym GWARANTOWANE AŻ TRZY DNI NURKOWE NA SIPADANIE – TEGO NIE ROBI NIKT!!!
 • przeloty i transfery wewnętrzne: Kuala Lumpur > Tawau, Kota Kinabalu > Kuala Lumpur
 • 7 noclegów w Semporna (woda na łodzi, lunch i kawa pomiędzy nurkowaniami)
 • 3 noclegi w Sukau Rainforest Lodge
 • 1 nocleg w Sandakan
 • 2 noclegi w Kuala Lumpur
 • opłaty Permit Fee – trzydniowe pozwolenie na nurkowanie na Sipadanie
 • opłatę Conservation Contribution Parku Narodowego (safari na Borneo)
 • opłatę Jetty Fee

KOSZTY NIE OBEJMUJĄ:

 • opłat Permit Fee Tun Sakaran Marine Park za nurkowanie na wyspach poza Sipadanem
 • ewentualnych opłat Landing fee na wyspach, na których będziemy nurkować (na wyspach, na których są resorty pobierają one np. opłatę za korzystanie ze swoich sanitariatów)
 • ewentualnych opłat lotniskowych/wylotowych jeżeli się pojawią (z reguły są one opłacane w ramach zakupionych biletów, ale Azja to Azja…)
 • dopłat za nadbagaż w trakcie przelotów wewnętrznych (standardem w Air Asia jest 15 kg bagażu rejestrowanego)
 • opłat wstępu do atrakcji turystycznych i obiektów muzealnych w ramach zwiedzania Kota Kinabalu, czy Kuala Lumpur, w tym Petronas Towers (6o USD)
 • napojów serwowanych do posiłków w resortach (alkoholowych i bezalkoholowych)
 • wyżywienia poza posiłkami wymienionymi w programie
 • opłat za używanie aparatu/kamery w parkach dżungli Borneo
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego
 • napiwków dla divemasterów nurkowych i przewodników w dżungli
 • ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN, które można zakupić za pośrednictwem naszej strony => UBEZPIECZENIE DAN) ani ubezpieczeń podróżnych
 • ewentualnej dopłaty za singla 666 PLN

 

 

kuala lumpur chinatown malezja malaysia

Chinatown w Kuala Lumpur, wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS MALEZJA 2011: SIPADAN i BORNEO

Podziel się informacją na: