Papua Nowa Gwinea 2018 – wyprawa do Doliny Baliem

Podziel się informacją na:

PAPUA 2018 – Dolina Baliem

Wyprawa nie-nurkowa na dziką Papuę. Spotkanie z plemieniem Dani w dolinie Baliem, Papua, Nowa Gwinea

15 – 21 Marca 2018

`
Wyprawy ALPHA-DIVERS to nie tylko nurkowanie. To również poznawanie odległych lądów, ich przyrody, historii, geografii i życia egzotycznych kultur. Właśnie temu służyła nasza tegoroczna wyprawa na Nową Gwineę, do doliny Baliem w prowincji Papua.

 

Nowa Gwinea to druga co do wielkości wyspa na Ziemi. Pod względem rozmiaru wyprzeda ją jedynie Grenlandia, a dopiero po Nowej Gwinei plasuje się potężna wyspa Borneo. Na mapach zwykle wydaje się to inaczej, jednak Nowa Gwinea leży naprawdę daleko, a mapy świata w takiej części są zwykle mocno już zniekształcone. Administracyjnie wyspa Papuasów rozdarta jest między dwa państwa. Papua-Nowa Gwinea leży na wschodzie wyspy, zachodnia część Papui należy natomiast do => Indonezji. Poza mocno skolonizowanymi przez Jawajczyków indonezyjskimi miastami wyspę Nowa Gwinea zamieszkują Papuasi. W części indonezyjskiej Nowej Gwinei znajdują się dwie prowincje: Papua Zachodnia (Irian Jaya), którą odwiedzamy np. przesiadając się po drodze na => Raja Ampat w portowym mieście Sorong oraz sama Papua. To właśnie do prowincji Papua, leżącej w sercu kraju Papuasów skierowaliśmy swoje kroki, a konkretniej do urokliwej doliny Baliem, słynącej z zachowanej po dziś dzień kultury miejscowych papuaskich plemion takich, jak ludzie Dani.

Dolina Baliem na Nowe Gwinei to wyjątkowe miejsce, w którym możemy obserwować jak ścierają się ze sobą światy i jak dochodzi do powolnego mieszania się kultur. Spotkamy tu Papuasów żyjących prawie jak przed wiekami: w tradycyjnie zbudowanych chatach zgrupowanych w wioski otoczone prymitywnymi fortyfikacjami. Fortyfikacjami na miarę tradycyjnej broni używanej nadal przez Papuasów. Do wielu papuaskich wiosek w dolinie Baliem podłączony jest jednak prąd, a w wypełnionych dymem tradycyjnych chatach pojawiają się komórkowe telefony. Idąc „do miasta” młodsi papuascy wojownicy zakładają spodnie, starsi trzymają się swych zwyczajów, a niewielki ruch turystyczny stanowi dla nich istotne źródło utrzymania.

Papuasi w dolinie Baliem, mimo skażenia cywilizacją i mimo indonezyjskiej kolonizacji niewiele różnią się od swych pobratymców z plemion zamieszkujących o wiele bardziej niedostępne części Nowej Gwinei. W ramach wyprawy ALPHA-DIVERS PAPUA 2018 nie udało nam się dotrzeć do południowej części Doliny, ze względu na trwające od kilku tygodni krwawe spory pomiędzy wojującymi klanami Dani. Mieliśmy za to wyjątkowe szczęście wziąć udział w wydarzeniach, które pokazały nam prawdziwe oblicze Papuasów w obecnej trudnej sytuacji mieszania się kultur i starcia cywilizacji. Pierwszym z nich było „położenie kamienia węgielnego” pod nową szkołę – okazja do zebrania Papuasów z kilkudziesięciu wiosek i gigantycznej uczty, która nie obyła się bez plemiennych tańców, napinania muskułów i …jak najbardziej autentycznych awantur. Druga to wiec przedwyborczy przedstawiciela partii kolonialnej – bardzo pouczający…

=> Targowisko na skraju dwóch światów – Wamena 2018 (galeria zdjęć)

 

Papua, Nowa Gwinea

Papua, Nowa Gwinea. Kolorem niebieskim przybliżona trasa naszego safari nurkowego po południowej i centralnej części archipelagu Raja Ampat, kolorem czerwonym nasze loty do centralnej części Nowej Gwinei.

 

Podziel się informacją na: