Papua – Nowa Gwinea 2020 – wyprawa do Doliny Baliem

Podziel się informacją na:

PAPUA – NOWA GWINEA 2020: Dolina Baliem

Wyprawa nie-nurkowa na dziką Papuę. Spotkanie z plemionami Dani i Lani w Dolinie Baliem

29 Kwietnia – 03 Maja 2020
 
[ZOSTAŁO PIĘĆ MIEJSC, WYPRAWĘ MOŻNA ŁĄCZYĆ Z => SAFARI NURKOWYM W ZATOCE TRYTONA]

Papua, Nowa Gwinea

Papua, Nowa Gwinea: położenie Wamena w Dolinie Baliem w stosunku do Sorong i archipelagu Raja Ampat. Zatoka Trytona znajduje się w południowej części Nowej Gwinei, mniej więcej po środku drogi.

Wyprawy ALPHA-DIVERS to nie tylko nurkowanie. To również poznawanie świata i tajemnic przyrody na lądzie i właśnie temu ma służyć kolejna wyprawa na Nową Gwineę, do prowincji Papua. Czytaliście „Tomka wśród Łowców Głów” Alfreda Szklarskiego? Teraz na własne oczy będziecie mogli zobaczyć miejsce akcji tej doskonałej książki.

papua nowagwinea wojownicy papuasi dani

Wojownicy z plemienia Dani, dolina Baliem, Papua, wyprawa ALPHA-DIVERS PAPUA 2018

Nowa Gwinea to druga co do wielkości wyspa na naszej planecie. Pod względem rozmiaru wyprzedza ją jedynie Grenlandia, zaś tuż po Nowej Gwinei plasuje się Borneo. Administracyjnie Nowa Gwinea podzielona jest pomiędzy dwa państwa. Papua-Nowa Gwinea leży na wschodzie, zachodnia część wyspy natomiast należy do => Indonezji. Poza mocno skolonizowanymi przez Jawajczyków indonezyjskimi miastami całą wyspę Nowa Gwinea zamieszkują Papuasi. W części indonezyjskiej Nowej Gwinei znajdują się dwie prowincje: Papua Zachodnia (Irian Jaya), którą odwiedzamy np. przesiadając się po drodze na safari nurkowe po => Raja Ampat, w portowym mieście Sorong oraz sama Papua. To właśnie do prowincji Papua, leżącej w sercu krainy Papuasów skierujemy teraz swe kroki, a konkretnie do urokliwej Doliny Baliem, słynącej z zachowanej po dziś dzień kultury miejscowych papuaskich plemion takich, jak Dani, czy Lani. Pierwsza fala kolonizacji ludzkiej – ludność melanezyjska dotarła na wyspy Archipelagu Malajskiego jakieś 40 tys. lat temu (z tego okresu pochodzą słynne malowidła naskalne w Zatoce Trytona). Część z nich nadal żyje na podobnym poziomie, choć wśród drewnianych chat, przypominających szałasy coraz częściej pojawia się prąd, którym na wpół nadzy Papuasi ładują swoje telefony komórkowe… :/

rekin wielorybi djibouti dżibuti whale shark

Djibouti, Horn of Africa – bazowe miejsce ALPHA-DIVERS na nurkowanie z rekinami wielorybimi

Program wyprawy ALPHA-DIVERS NOWA GWINEA 2020 warto połączyć z => safari nurkowym po Zatoce Trytona i Morzu Seram. Zatoka Trytona to jeden z prawie jeszcze dziewiczych akwenów, ponieważ przemysł nurkowy dotarł w ten rejon zaledwie kilka lat temu. W Zatoce Trytona co rok opisywane są nowe nurkowiska. Zatoka Trytona słynie z korali miękkich. Żyje tam m.in. jeden z endemicznych gatunków => rekina epoletowego – jeden z dziewięciu jakie wyewoluowały w płytkich wodach przybrzeżnych dawnego kontynentu Sahul (Austtralia + Nowa Gwinea). Żyzne wody Zatoki Trytona przyciągają żywiące się planktonem => rekiny wielorybie. Olbrzymy kręcą się po Zatoce podobno przez cały rok pora więc sprawdzić czy będzie to ciekawsze miejsce na nurkowanie z rekinami niż regularnie odwiedzane przez ALPHA-DIVERS => Dżibuti.

Zatoka Trytona Triton Bay Papua Nowa Gwinea

Zatoka Trytona (Triton Bay) Papua Nowa Gwinea

papua nowagwinea wojownicy papuasi dani

Wojownicy Dani, dolina Baliem, Papua, wyprawa ALPHA-DIVERS PAPUA 2018

 

PROGRAM WYPRAWY NOWA GWINEA 2020

27/04 – Wylot z Warszawy lub Londynu na Jawę

28/04 – Lądowanie Dżakarcie. Zmiana terminala i przelot do Jayapura na Nowej Gwinei.

29/04 – Lądowanie w Jayapura, transfer do hotelu, następnie spotkanie z grupą wracającą z safari nurkowego po Zatoce Trytona oraz z  lokalnym agentem i odbiór pozwoleń na wejście do Doliny Baliem. Tego dnia zwiedzamy malownicze okolice ogromnego jeziora Sentani. W najszerszych miejscach Jezioro Sentani ma 28 km w osi ze wschodu na zachód i 19 km w osi północ-południe, ale jego budowa jest bardzo nieregularna. Lustro wody Jeziora Sentani znajduje się na wysokości 73 m n.p.m., zaś do Pacyfiku jego wody wylewają się dwiema rzekami:  Jafuri i Tami. Jezioro Sentani położone jest u podnóża Gór Cyklopowych (Pegunungan Cyclops), zwanych przez Papuasów Dafonsoro i pozostaje częścią rezerwatu Cyclops Strict Nature Reserve, żyje w nim kilka endemicznych gatunków ryb. Mieszkający nad jeziorem Sentani Papuasi uprawiają rybołóstwo. Jezioro Sentani znane jest z malowniczych zachodów Słońca, ale Papuasi uważają je również za dom tęczy.

30/04 – Poranny przelot z Jayapura do Wamena. Rozlokowanie w hotelu, szybki prysznic i rozpoczęcie zwiedzania. Na pierwszy ogień odwiedzimy dystrykt Kurima – południe Doliny Baliem. Po śniadaniu podwózka około godziny na południe Doliny Baliem, początek kilkugodzinnego spaceru Doliną Baliem, przepiękne scenerie, ludzie, lokalny klimat, lunchboxy i powrót do hotelu na obiad. (śniadanie/lunch/obiadokolacja)

01/05 – Jiwika – wioska plemienia Dani i odgrywane dla nas ceremonie plemienne. Wioska Jiwika znajduje się o 40 minut jazdy samochodem na północ Doliny Baliem. W wiosce wspomniane ceremonie Dani: sceny bitew i polowanie na świnkę, która następnie zostanie ugotowana i zjedzona – poznamy papuaski sposób przyrządzania mięsa na rozgrzanych kamieniach w jamie wykopanej w ziemi (mamy lunchboxy jeśli ktoś się nie skusi, same ceremonie mogą potrwać nawet 4-5 godzin, więc lunchbox przyda się i tak). W tej wiosce również można kupić wyroby lokalnego rękodzieła: papuaską broń oraz biżuterię. Następnie wizyta w wiosce Sumpaima, gdzie zobaczymy mumię zasuszonego Papuasa wykradzioną jednemu z plemion górskich. Wieczorem wracamy do hotelu na obiadokolację i ostatni nocleg w Wamena. (śniadanie/lunch/obiadokolacja)

02/05 – Poranny przejazd na lonisko, wylot do Jayapura. Jeżeli loty pozwolą możemy również rozejrzeć się po tym ciekawym mieście. Z Jayapura lecimy na Jawę i wieczornym lub nocnym lotem do Europy

03/05 – Lądowanie w Kraju

KOSZTY WYPRAWY NOWA GWINEA 2020

  • 1200 USD + przelot z Europy na Jawę i przeloty wewnętrzne na trasie Jakarta – Sorong – Jayapura – Wamena – Jayapura – Jakarta

KOSZTY OBEJMUJĄ:

  • trzy dni zwiedzania okolic Jayapura i Doliny Baliem z wyżywieniem takim, jak wymienione w programie
  • opłatę za Permit Fee do Doliny Baliem

KOSZTY NIE OBEJMUJĄ:

  • przelotów
  • dopłat za nadbagaż w trakcie przelotów wewnętrznych (np. standardem w Air Asia, czy Trigana Airlines jest 15 kg bagażu rejestrowanego)
  • wyżywienia poza posiłkami wymienionymi w programie
  • innych rzeczy nie wymienionych w programie
  • ewentualnej dopłaty za singla 200 USD
papua nowagwinea baliem papuas dani

Nowa Gwinea to miejsce, gdzie obserwować można, jak stare miesza się z nowym, a dawny styl życia sukcesywnie wypierany jest przez kulturę telefonów komórkowych

 

Podziel się informacją na: