Peru, Andy – wyprawa 2017

Podziel się informacją na:

Peru, Andy

Nurkowanie wysokogórskie, wyprawy w Andy, wysokogórska archeologia podwodna

Andy to najdłuższy łańcuch górski na powierzchni ziemskiego kontynentu. Mają około 7000 km długości i od 200 do 700 km szerokości, stanowiąc górski kręgosłup kontynentu Ameryki Południowej i rozciągając się aż przez siedem południowoamerykańskich krajów: Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru, Boliwia, Argentyna i Chile. Andy powstały i nadal się wypiętrzają w wyniku subdukcji, trwającego od mezozoiku procesu wsuwania się płyt tektonicznych Nazca i Antarktycznej pod płytę Południowoamerykańską. Z procesem tym wiąże się oczywiście wzmożona aktywność wulkaniczna – Andy, podobnie jak wyspy i wulkany => Indonezji należą do Pacyficznego Pierścienia Ognia. To tu wyrasta najwyższy wulkan na powierzchni Ziemi – Ojos de Salado (6,893 m) w Chile, to tutaj gnieździ się szczyt najbardziej odległy od środka naszej planety – wulkan Chimborazo (6,263 m) w Ekwadorze. Kolejne piętra ekologiczne w Andach: costa / chala (0-500 m n.p.m.), omagua / selva baja (80-400 m n.p.m. po stronie selvy), rupa-rupa (400-1000 m n.p.m. po stronie selvy), yunga (500-2300 m n.p.m. po stronie Oceanu), porośnięta wspaniałym górskim lasem selva alta quechua (2300-3500 m n.p.m.), suni/jalca (3500-4000 m n.p.m.) pełna kwiatów i kolibrów, porośnięta kępami kostrzewy puna (4000-4800 m n.p.m.) i wreszcie janca/cordliliera (4800-6962 m n.p.m.) to przebogate światy, tworzące krajobrazy jakby z innych planet. Andyjska przyroda na każdym z pięter jest niesamowita, zaś pejzaże, szczególnie przy zmiennej pogodzie zapierają dech…

Dolina Urubamba (Urupamba w quechua), zwana też Świętą Doliną Inków / Valle Sagrado de Inca / Sacred Valley to dolina, którą płynie => rzeka Urubamba, w swym górnym biegu zwana też Vilcanota. Andyjskie doliny tworzą najżyźniejszy obszar ekologiczny, zwany piętrem quechua. Rosnąca na tych wysokościach => selva alta to egzotyczny świat, pełen życia i magicznych pejzaży. Poskręcane andyjską pogodą drzewa porastają mchy, porosty i wielobarwne => epifity, tworząc klimat baśniowej dżungli. Wschody i zachody Słońca świętują stada zielonych papug – loro, przemieszczających się pomiędzy miejscami konsumpcji i nocnego schronienia wśród drzew. Szczęśliwcy wypatrzą wśród zarośli barwne ptaki, jak trogon maskowy (Trogon personatus) z zieloną główką, czerwonym brzuszkiem i czarno-białym ogonem, czy => motmot andyjski (Momotus aequatorialis), zwany lokalnie el rojero, lub barranquero – przepiękny ptak z lirowatym ogonem, przypominający motmota toh (Eumomota superciliosa), znanego nam dobrze z jukatańskich => Cenot. Rzeka Urubamba łączy swe wody z Tambo, bądącą z kolei wodną spadkobierczynią Apurimac. Tworzą razem rzekę Ukajali, która następnie przeradza się w Amazonkę. W => dolinie Urubamba, prócz wspaniałej przyrody, podziwiać możemy liczne inkaskie stanowiska archeologiczne, jak Machu Picchu, Ollantaytambo, Pisac, Patallaqta, Chachabamba i wiele, wiele innych. W ruinach Inków można zobaczyć pasące się lamy i alpaki, na kamieniach wygrzewają się endemiczne => jaszczurki (Stenocercus crassicaudatus). Tutaj również znajdują się turystyczne wejścia na Camino Inca / Inka Trail – dawny szlak komunikacyjny inkaskiego imperium, obecnie wielka atrakcja turystyczna.

Zapraszamy na pierwszą porcję naszych tegorocznych andyjskich impresji. Fotografie zostały wykonane w trakcie ekspedycji naukowej Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, która odbyła się po raz drugi z naszym archeologiczno-wysokogórsko-podwodnym udziałem. Oficjalne informacje odnośnie samej ekspedycji: => http://alpha-divers.pl/polscy-nurkowie-odkrywaja-tajemnice-inkow-wysokogorska-archeologia-podwodna/.

 

 

Podziel się informacją na: