Gota Fandera – nurkowanie nocne

Podziel się informacją na:

 

Nurkowanie na rafach koralowych Abu Fandera – Gota Fandera

Safari nurkowe St.Johns – Abu Fandera 2013

 

Nurkowanie z ALPHA-DIVERS na Abu Fandera – najdalej na południe wysuniętych rafach koralowych Egiptu, lub jak kto woli, najdalej wysuniętych na północ koralowych rafach Sudanu, podczas safari nurkowego St.John’s – Abu Fandera 2013. Gota Fandera to jedno z nurkowisk na obszarze raf koralowych Abu Fandera, idealnie nadających się na nurkowanie nocne

Nurkowanie nocne potrafi być nie mniej emocjonujące niż nurkowanie w dzień. To doskonała okazja do wykorzystania w praktyce umiejętności zdobytych na kursach nurkowania PADI Night Diver i PADI Underwater Naturalist. Nurkowanie nocne pozwala nam zobaczyć kolejne, całkowicie odmienne oblicze podwodnego świata. Nocą, na rafy koralowe wychodzą na polowanie zwierzęta, które z różnych względów spędzają dzień w ukryciu. Należą do nich ryby, takie jak skrzydlice (Pterois), czy liliowce (Crinoidea) – szkarłupnie, które z wyglądu przypominają roślinki, ale przemieszczają się płynąc, poruszając sprawnie ramionami dzięki specjalnemu układowi ambulaklarnemu, przypominającemu szkielet hydrauliczny.

Astroboa nuda - Naked Basket Star

Koral miękki z rodzaju Dendronephthya i Astroboa naga

Nurkowanie nocne na Abu Fandera przyniosło nam odkrycie zadziwiającego stworzonka, z wyglądu przypominającego roślinę, w podobny sposób jak liliowce. Istota ta reagowała jednak na światło w niecodzienny dla roślinek sposób, szybko zwijając swe „gałązki” i przemieszczając „korzonki” wzdłuż ściany rafy koralowej, byle ukryć się w cieniu pod załomem skały lub też innej istoty. Odkrycie wzbudziło na łodzi konsternację, ponieważ podobnego organizmu nie ma w katalogu Debeliusa dla Morza Czerwonego, nikt spośród przebywających na łodzi również o czymś takim nie słyszał, a nasi miejscowi przewodnicy nie potrafili zidentyfikować istoty, umiejscawiając ją wśród liliowców. Po dłuższych poszukiwaniach w kilku innych katalogach Debeliusa okazało się, że jest to Astroboa nuda (Naked Basket Star) – organizm rzeczywiście w pewien odległy sposób spokrewniony z liliowcami, ponieważ razem z nimi należy do obejmującego dziś takie gromady jak: rozgwiazdy, jeżowce, wężowidła, liliowce i strzykwy, Typu Szkarłupni (Echinodermata). Dla nas zaskoczeniem była reakcja „roślinki” na światło – dość powszechny u wężowideł fototropizm ujemny. Doskonale widać to na naszym nurkowym filmie 😉

Nurkowanie nocne na nie zniszczonych rafach koralowych Abu Fandera, pozwala nam spotkać obydwa popularne w Morzu Czerwonym gatunki skrzydlic: skrzydlicę promienistą (Pterois radiata / Radiant Lionfish) i skrzydlicę ognistą (Pterois miles / Devil Firefish). Skrzydlice ogniste: Pterois miles (Devil Firefish) i Pterois volitans (Red Lionfish) są z sobą bardzo blisko spokrewnione, a przez to często mylone. Niektórzy naukowcy powątpiewają nawet czy są to dwa odrębne gatunki, czy też może dwie odrębne populacje tego samego gatunku, tak niejednoznaczne są wyniki badań genetycznych. Na Karaibach, gdzie skrzydlice są gatunkiem inwazyjnym stwierdzono, że ok. 7% występujących tam skrzydlic, należy do gatunku Pterois miles, pozostałe zaś 97% to Pterois volitans, poza tym znane jest tylko jedno miejsce na świecie, w którym oba te gatunki skrzydlic koegzystują. Pterois volitans jednak w Morzu Czerwonym nie występuje, a Pterois Miles napisała własny rozdział w księdze ekspansji lessepsowskiej, szturmując Morze Śródziemne poprzez Kanał Suezki.

 

 

Już teraz zapraszamy na kolejne Safari ALPHA-DIVERS na Południe Morza Czerwonego, w terminie 26 Kwietnia – 04 Maja 2014, oraz na inne wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS. Głównym celem naszego safari na Daedalus Reef będą tym razem rekiny, ale nie zabraknie czasu i ochoty na bliższe zapoznanie się z wieloma innymi, niemniej ciekawymi organizmami morskimi, na trasie naszego rejsu! Podczas safari majowego możliwe oczywiście będą też kursy nurkowania m.in. na stopień AOWD, oraz specjalizacje Night Diver, Deep Diver, Nitrox Diver czy Underwater Naturalist:)

 

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 2014

Nurkowanie w Egipcie, safari nurkowe na Południe Morza Czerwonego, długi weekend majowy 2014


 

Na safari nurkowe w Egipcie zapraszamy nawet 10 razy do roku. Lista dostępnych tras, wraz z terminami rejsów dostępna jest na stronie: http://alpha-divers.pl/wyprawy-nurkowe/safari-nurkowe-w-egipcie/. Więcej informacji pod adresem safari@alpha-divers.pl lub telefonem +48 694 693 983.

ZAPRASZAMY NA SAFARI NURKOWE I NURKOWANIE W MORZU CZERWONYM

 

Podziel się informacją na: