Valladolid – Zaci – Ciudad Heroica

Podziel się informacją na:

Valladolid (Zaci) – Bohaterskie Miasto

Valladolid – kolonialne miasto na Półwyspie Jukatan, wzniesione 1545 roku z materiałów pochodzących z istniejącego w tym miejscu i w tym czasie miasta Majów Zaci (maaya: Saki’). Oryginalnie założone dwa lata wcześniej, z nazwą na cześć ówczesnej stolicy Hiszpanii, jednak z dość niefortunnym doborem miejsca. Kiedy hiszpańscy osadnicy zostali wyparci zeń przez moskity, postanowiono przenieść miasto i wybór padł na pobliskie majańskie Zaci. Majowie zbuntowali się jednak rewolta została krwawo stłumiona przez Hiszpanów.

W 1847 ponownie wybuchły w Valladolid / Zaci zamieszki, które przerodziły się w ogólnonarodowe powstanie Majów na Jukatanie. Prowadzona przez bataba Jacinto Pat, na którego cześć nazwane jest dziś choćby majańskie ejido, na terenie którego znajdują się główne cenoty Sistema Dos Ojos oraz przez Cecillio Chi insurekcjam na ponad pół wieku oczyściła Jukatan z najeźdźców i przeszła do historii jako Wojna Kast (nazwa pochodzi od systemu kastowego, na jaki Hiszpanie podzielili Majów, nadając poszczególnym kastom nazwy pochodzące od zwierząt).

Valladolid to stałe miejsce, które odwiedzamy na trasie wypraw nurkowych ALPHA-DIVERS do Meksyku i na Półwysep Jukatan. Klimatyczne miasto z czarującym, szczegóknie po zachodzie Słońca zocalo i kolonialną zabudową stanowi wyborne miejsce popasu w trakcie naszych rajdów przez Jukatan z Tulum w kierunku ruin Majów w Chichen-Itza, Ek Bahlam, Dzibilchaltun, jaskiń Loltun i Balamkanche, czy też stanowisk położonych na tzw. Ruta de Puuc, jak Uxmal, Sayil, Labna, Kabah, Xlapak, czy Edzna


[sG_imagesSolo id=197 diashowDelay=5 speed=0]

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie Mezoameryki i nurkowanie w Meksyku 🙂

Podziel się informacją na: