WENEZUELA 2013 – LOS ROQUES

Podziel się informacją na:

 

Wyprawa Nurkowa WENEZUELA 2013 – Los Roques

Nurkowanie w Morzu Karaibskim, na archipelagu Los Roques

Atlantyk Zachodni >> Morze Karaibskie >> Małe Antyle >> Wyspy Zawietrzne >> Archipelag Los Roques

 
[imageflow id=”100″]
 

Nurkowanie nie było tematem przewodnim wyprawy ALPHA-DIVERS do Wenezueli w 2013, skoro jednak mieliśmy już odwiedzić Amerykę Południową, grzechem byłoby nie skorzystać z okazji na nurkowanie w Morzu Karaibskim. Nurkowanie w Wenezueli nie cieszyło się dotąd dobrą prasą, prawdopodobnie dlatego, że większość biur podróży obiera za cel komercyjnych wyjazdów hotelowo-turystyczne zagłębie na Isla de Margerita, które podobnie jak betonowe plaże Cancun i Playa del Carmen w Meksyku, są dziś bardzo popularnym turystycznie, ale nurkowo smutnym, podwodnym pustkowiem. Nie trzeba wiele czasu i grzebania w źródłach, aby palec na mapie nurkowych akwenów przesunął się na zachód, w stronę wulkanicznego atolu Los Roques, który od legendarnych nurkowo Antyli Holenderskich (Wyspy ABC = Aruba, Bonaire, Curacao), dzielą już tylko niewielkie Wyspy Ptasie. Dodatkowo obszar ten, od 1972 roku objęto ochroną morskiego parku narodowego, co pozwoliło na zachowanie tutejszych raf koralowych w prawie nienaruszonym stanie. Zapraszamy zatem na nurkowanie na wspaniałym archipelagu Los Roques.

Los Roques ustanowiono parkiem narodowym w setną rocznicę utworzenia PN Yellowstone – najstarszego parku narodowego na Ziemi. Przyroda archipelagu Los Roques uchowała się przed industrializacją regionu, mimo niewielkiej odległości od stołecznego Caracas, choć najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego sięgają tu co najmniej na 1000 lat wstecz, a w XVII-tym stuleciu wydobywano tu sól, koral, drewno i taninę z mangrowców oraz ptasie guano. Obecnie, podobnie jak i całe Karaiby, archipelag Los Roques boryka się z inwazją nie posiadających tu wroga naturalnego skrzydlic, ale powoli ten problem zdaje się być opanowywany, a naszym zdaniem nieodpowiedzialne zachowania zarówno autochtonów jak i turystów wywierają na lokalny ekosystem bardziej negatywny impakt… Nurkowanie na archipelagu Los Roques należy do średniozaawansowanych.

Zapraszamy do galerii z poszczególnych nurkowań:

 

Nurkowanie na Los Roques – La Buceadora =>

Nurkowanie na Los Roques – El Morrito =>

Nurkowanie na Los Roques – Boca de Cote =>

Nurkowanie na Los Roques – Las Petotas =>

Nurkowanie na Los Roques – El Morrito, nurkowanie nocne =>

Nurkowanie na Los Roques – La Piedra La Guasa =>

Nurkowanie na Los Roques – Noronquis =>

Nurkowanie na Los Roques – La Ahogada =>

Nurkowanie na Los Roques – Madrisqui =>

 

Do pobrania również:

Logbook z Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – WENEZUELA 2013

w formacie PDF, a poniżej kilka zdjęć z naszego przelotu na nurkowanie i powrotu z archipelagu Los Roques na południowoamerykański kontynent. Relacje z kolejnych pięciu modułów Wyprawy już niebawem 😉

 

Archipelag Los Roques i wyspa Gran Roque

Wylot na archipelag Los Roques i pierwsze wrażenia ze słonecznych Karaibów podczas, gdy w Polsce pierwsze mrozy i śnieg.
 
[imageflow id=”102″]
 

Caracas i Macuto

Spotkanie na lotnisku w Caracas i przystanek na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Macuto jest częścią Gran Caracas, ale od stolicy Wenezueli jest oddzielone parkiem narodowym. Na lotnisku w Caracas niewiele się nie zmieniło od conajmniej pięciu lat… 😉
 
[imageflow id=”101″]
 

Wyprawa nurkowa ALPHA-DIVERS WENEZUELA 2013, oraz Ekspedycja RORAIMA 2013, zrealizowane zostały ze wsparciem wiodących polskich firm z branży nurkowej:

Mola MolaMOLA MOLA – firmy produkującej wysokiej jakości odzież afterdive http://www.molamolawear.com/, która doskonale sprawdziła się w zmiennym, kapryśnym, górskim klimacie Gran Sabana w Wenezueli.

 
 

No Gravity - suche skafandy, ocieplacze, nurkowa bielizna termicznaNO GRAVITY – naszego stałego patnera, produkującego wysokiej jakości sprzęt nurkowy: suche skafandry Baltic i ocieplacze Narwahl, Mammoth, Sea Lion http://www.nogravityworld.com/.

 
 
 

Zapraszamy na ekscytujące wyprawy nurkowe ALPHA-DIVERS, wspólne poznawanie świata i nurkowanie w Indonezji 🙂

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE WYPRAWY NURKOWE I NIE TYLKO NURKOWE Z ALPHA-DIVERS. W styczniu 2017 wybieramy się ponownie na wspaniałą wyprawę nurkową i krajoznawczą do Meksyku, Belize i Gwatemali, w ramach => Wyprawy Nurkowej ALPHA-DIVERS – CENOTY 2017: MEKSYK – BELIZE – GWATEMALA.

Cenoty-Meksyk-Belize-Gwatemala-nurkowanie-wyprawa-2017

Wyprawa nurkowa CENOTY 2017: Meksyk – Belize – Gwatemala

Podziel się informacją na:

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz